Sjajni Musa za prolaz Kielcea

Ivana Strahija • nedjelja, 26.02.2012.

Hrvatski rukometni reprezentativac postigao je šest golova u borbi za prolazak Kielcea među najboljih 16 Europe. Uz poljski momčad, u osminu finala Lige prvaka ide i Füchse Ivana Ninčevića, a probio se i Veszprem u kojem igraju Renato Sulić te Mirko Alilović. Već je ranije prvo mjesto grupe B pripalo Atletico Madridu.

Vive Targi Kielce – Čehovski Medvedi 26:26

Remijem protiv Čehovskih Medveda Keilce je izborilo svoje mjesto među 16 najboljih momčadi Europe. U 26:26 sudjelovala su oba Kielceova Hrvata, Denis Buntić postigao je tri, a Željko Musa odličnih šest golova.

U prvih petnaestak minuta susreta vodi ekipa iz Rusije, koju predvodi Kovaljev, no Musa vrlo dobro odgovara na drugoj strani te u 17. minuti postiže pogodak za 7:7. Okrenula se nakon toga sreća poljske momčadi, a uz dva Buntićeva gola na odmor se ide s 12:10.

Drugo poluvrijeme Rusi otvaraju serijom 5-1, koju opet vodi Kovaljev, pa je nakon svega pet minuta vodstvo na strani gostiju, uz rezultat 13:15. No, opet je sjajni Musa, koji s Olafssonom postiže četiri pogotka i okreće na 20:18. Odgovara Harbok s dva pogotka, a Čipurin postavlja rezultat na 20:21, te se sve do posljednje minute igra gol za gol i zaključuje s 26:26 uz podjelu bodova.

Nakon susreta, trener Medveda Vladimir Maksimov kazao je kako su obje momčadi dale sve od sebe, da je grupa bila teška te da se na kraju sve svelo na posljednju minutu posljednjeg susreta. S time se složio i Bogdan Wenta, strateg Kielcea: "Ovo je susret koji je zadovoljio zahtjevnu publiku, rezultat se konstantno mijenjao, nije bilo ni u jednom trenutku velike razlike, a zadnja je minuta odlučila tko će proći u osminu finala."

Füchse Berlin - Bjerringbro-Silkeborg 28:27

U Berlinu se odigrala napeta utakmica, a pobjedom od 28:27 su Lisice uhvatile posljednje, četvrto, mjesto tablice i put u osminu finala Lige prvaka. Sjajan je u redovima domaćina bio Ivan Ninčević, s pet golova.

Dvadesetak uvodnih minuta nije donijelo izrazitu prednost ni jedne momčadi, dok u 24. minuti Danci nisu otišli na 10:12, što su Nijemci uspjeli poravnati i okrenuti na 14:13 s kojima se odlazi na odmor. Drugo poluvrijeme opet donosi rezultatsko odvajanje Silkeborga na +3 (17:20), a odmah potom i četiri gola viška. Najveći problem Lisicama predstavljao je sjajni Landin na danskim vratima, kojem Stochl nije bio ni blizu po broju obrana.

Prepuna dvorana međutim nije dozvolila Füchseu da se preda, Ninčević pogađa za 25:25, a par minuta kasnije domaćin imaju 27:25. Posljednji gol za Lisice postigao je Bolt za 28:27, tri minute pred kraj utakmice. Bilo je to najduljih 180 sekundi za domaće rukometaše, no Heinevetter, koji je u međuvremenu stigao na gol, obranio je ključni šut gostiju i gurnuo svoj kub u osminu finala Lige prvaka.

Veszprem – Atletico Madrid 28:27

Pobjeda je bila nužna i mađarskoj ekipi, koja je nakon dva ovogodišnja poraza bila "zrela" za ispadanje iz Lige prvaka. No, Veszprem je uspio doći do minimalne pobjede i plasmana u daljnji tijek natjecanja, a u trijumf je Mirko Alilović ugradio deset obrana, dok je Renato Sulić postigao dva gola.

Susret počinje loše po Mađare, a kad je u sedmoj minuti Canellas pogodio za 1:4, zazvonilo je za uzbunu. Gulyas, Sulić i Gergo izjednačuju u roku od dvije minute, potpomognuti i tehničkom pogreškom Guardiole. Španjolci se vraćaju u prednost, a srpski reprezentativac Vujin troši mnogo lopti za malo pogodaka, pa se i na odmor ide s 10:11.

U drugom poluvremenu nastavlja se dominacija Atletico Madrida, koja kako su minute prolazile postaje sve veća. U 43. minuti je Parrondo pogodio za dotad najveće vodstvo Španjolaca, 17:22, što je opet Mađare nagnalo na buđenje. Kreće serija od 6-1, a u 54. minuti Vilovski na oduševljenje domaćih navijača izjednačuje na 23:23. Perez i Vujin odmah dižu na 25:23. No, ni to nije značilo da se može krenuti sa slavljem, jer iako malobrojni u zapisniku, Španjolci su bili neočekivano žilavi, te Parrondo u 60. minuti pogađa za izjednačenje na 27:27. Vilovski je međutim u zadnjim sekundama izmamio od publike još jedan veliki pljesak i postigao gol za 28:27.

Slavni Talant Dujšebajev na kraju utakmice čestitao je domaćoj momčadi, a požalio se na propuštene zicere svojih rukometaša. Lajos Moscai pak je sa svojim momcima odmah krenuo slaviti: "Protiv Atletico Madrida i njegove jedinstvene igre nije lako, pa sam izuzetno ponosan na ovu pobjedu, kojoj je prethodila zahtjevna taktička priprema."