PSV-u derbi protiv Feyenoorda

Josip Piršljin • nedjelja, 26.02.2012.

U 23. kolu nizozemske Eredivisie odigran je derbi susret između vodećeg PSV-a i Feyenoorda. Igrači Freda Ruttena uspjeli su odnijeti sva tri boda u vrlo zanimljivoj utakmici, a do pobjeda su došli i pretendenti za naslov Ajax i Twente, dok je AZ remizirao s Heerenveenom.

Momčad iz Eindhovena zadržala je vodeću poziciju u nizozemskom prvenstvu i nakon 23. kola. Na svom Philips stadionu PSV je u derbiju svladao Feyenoord koji se u zadnje vrijeme dobrim igrama prometnuo u kandidata za naslov prvaka, no ovim su porazom igrači Ronalda Koemana pali u zaostatak od sedam bodova za liderom.

Domaća je ekipa do vodećeg gola došla pred sam kraj prvog poluvremena. Dries Mertens je u šesnaestercu Feyenoorda prošao između dvojice gostujućih braniča i sjajno asistirao Oli Toivonenu kojem nije bio problem zabiti. Mertens je potom u 66. minuti postigao jako lijep pogodak za 2:0 udarcem s ruba kaznenog prostora.

Ipak, nogometaši iz Rotterdama se nisu predali, već su uspjeli doći do izjednačenja dvama pogocima Guyona Fernandeza. Najprije je u 71. minuti dobro reagirao na ubačaj Rubena Schakena, a osam minuta kasnije iskoristio je smušenost u obrani PSV-a. Domaći su do sva tri boda došli pet minuta prije kraja pogotkom Zakarije Labyada nakon što je Martins Indi katastrofalno reagirao u obrani.

Ajax nije imao većih problema na gostovanju kod posljednjeplasiranog Excelsiora. De Boerovi igrači su slavili s 4:1, a do vodstva su došli u 22. minuti preko Arasa Özbiliza. Domaći potom nisu realizirali kazneni udarac, a na 2:0 za Kopljanike povisio je Siem de Jong.

Mattheij je uspio smanjiti sredinom drugog dijela, ali Ajax je s nova dva pogotka u završnici utakmice riješio sve dileme oko pobjednika. De Jong se još jednom upisao u strijelce, a malo kasnije asistirao je Janu Vertonghenu za konačnih 4:1 čime je Ajax ostao u utrci za naslov.

Susret bogat pogocima odigrali su i AZ i Heerenveen, a nakon mijenjanja vodstva između momčadi, završilo je remijem 3:3 što je možda i najpoštenije. Altidore je za AZ zabio u prvom poluvremenu, a u drugom je palo čak pet golova. Izjednačio je Đuričić, Altidore ponovno donio vodstvo domaćima, a novo izjednačenje postavio je najbolji strijelac lige Dost.

U 81. minuti Heerenveen potpuno preokreće kada je zabio Narsingh, a za konačnih 3:3 precizan je bio Falkenburg. Heerenveen je tako prekinuo niz od pet prvenstvenih pobjeda zaredom, no i dalje su kao i AZ u igri za prvaka. Twente je minimalno porazio Utrecht golom Luuka de Jonga.

U ostalim utakmicama 23. kola koje su odigrane u petak i subotu domaće ekipe su bile uspješne osim Rode koja je pred svojim navijačima izgubila od De Graafschapa. NAC i NEC su istovjetnim rezultatom (4:0) svladali ADO Den Haag, odnosno Groningen, a Waalwijk i Venlo su osvojili vrijedna tri boda u borbi za ostanak nauštrb Vitessea i Heraclesa.