Bundesliga, 24. kolo, 03.03.2012, 18:30 h
Borussia Dortmund
Borussia Dortmund 2:1 Mainz 05
Mainz 05

Damir Žbulj • subota, 03.03.2012.

Porazom Bayerna kod Bayera u 24. kolu njemačke nogometne Bundeslige dortmundska Borussija imala je priliku pobjedom nad Mainzom povećati prednost na vrhu na velikih sedam bodova. Priželjkivanu pobjedu su ostvarili, hrvatski reprezentativac Ivan Perišić u igru je ušao u 72. minuti, a sudjelovao je i u akciji za pogodak vrijedan tri boda.

Dvoboj dortmundske Borussije i Mainza okršaj je dvije momčadi u kojima je veliki trag ostavio sadašnji trener Crno-žutih Jürgen Klopp. Trenersko ime stekao je u Mainzu, a svoju nogometnu filozofiju odlično je preslikao i u dortmundski sastav, osvojivši prošle sezone i naslov prvaka.

Borussia je u strašnom naletu, u sedam posljednjih utakmica upisala je sedam pobjeda i sigurno se protiv Mainza nadala nastavku tog sjajnog niza. Bez obzira što je bio strijelaca fantastičnog pogotka u prošlom prvenstvenom kolu Perišić je i u ovom susretu priliku za nastup čekao s klupe za rezerve.

Vezane vijesti

Domaćin je na rastrčano i agresivno otvorio utakmicu, dobrim udarcem Bendera u šestoj te jednom opasnom akcijom u devetoj minuti. Kod gostiju prvo ime bio je Zidan, povratnik u redove Mainza u zimskom prijelaznom roku, ali upravo iz dortmundskog sastava, što mu je sigurno bio dodatan motiv.

Aktualni prvak slomio je otpor Mainza u 26. minuti susreta, kada je Japanac Kagawa započeo akciju, njegov udarac blokirala je obrana, ali se na pravom mjestu našao Blaszczykowski, koji odličnim snažnim i preciznim udarcem s nekih 13 metara šalje loptu pod gredu. Kloppov sastav kontrolirao je dvoboj i do kraja poluvremena, a svoju bolju i aktivniju igru nisu do odmora okrunili novim pogotkom.

U nastavku utakmice, ista priča. Domaćin je napadao, ali mrežu Mainza nikako nisu mogli pogoditi. Klopp se u 72. minuti susreta ipak odlučio pružiti priliku i hrvatskom reprezentativcu Perišiću, koji je na terenu zamijenio strijelca prvog pogotka, no, samo dvije minute kasnije dortmundski sastav iznenađujuće je loptu morao vaditi iz svoje mreže. Tko će kome, ako neće svoj svome, a zadovoljno je trljao ruke trener Mainza Tuchel kada je u 74. minuti Mohamed Zidan svladao svog donedavnog vratara i kapetana domaćih Weidenfellera, nakon ubačaja s desne strane.

Izjednačenje nije pretjerano pogodilo igrače Borussije, jer su već u 77. minuti stigli do novog vodstva. Prema protivničkom kaznenom prostoru potegnuo je Perišić, na peterac je ubacio Piszczek, a snalažljivi Kagawa zabija za 2:1 i erupciju oduševljenja na tribinama rasprodanog Signal Iduna Park stadiona.

U završnici susreta Mainz je svim silama krenuo po novo izjednačenje, Zidan je pokušao još jednom zagorčati život svom bivšem sastavu, ali pogodak koji bi gostima vjerojatno osigurao bod nije uspio zabiti. Borussia je ovom pobjedom stigla do osmog uzastopnog bundesligaškog slavlja, povećali su prednost na vrhu te su na najboljem putu da obrane prošlogodišnji naslov. U idućem kolu očekuje ih gostovanje kod Augsburga, 16. ekipe prvenstva.

• Obrisan korisnik03.03.2012. u 22:58
    Svaka čast Dortmundu. Zaslužili su naslov i siguran sam da će rutinirano sve privest kraju. Bilo bi nepravedno da Bayern nekim čudom bude prvak.
  • xavice03.03.2012. u 22:24
    čestitke borrusiji,nadam se da osvajaju..a što je s gotzeom?
    xavice
  • Obrisan korisnik03.03.2012. u 20:40
    opa 10 kola do kraja al bi volio da BD obrani naslov a kako vidim dosta blizu je