Ivan Dominik • nedjelja, 04.03.2012.

Raspored 26. kola prve francuske nogometne lige donio je u nedjelju tri dvoboja za kompletiranje istog kola. Najzanimljivija utakmica je odigrana na Parku prinčeva gdje je domaći PSG deklasirao Ajaccio, momčad s dna tablice te ponovno zasjeo na vrh prvenstvene ljestvice iznad, do ovog vikenda vodećeg, Montpelliera. Za jedno mjesto su napredovali Caen i Brest, koji su remizirali na sjeveru Francuske, dok je na Bretanji sva tri boda iz Lorienta odnio Rennes...

Utakmica u kojoj se 12 kola prije kraja prvenstva s bodom prednosti Paris Saint-Germain ponovno vratio na vrh ligaške ljestvice, nije bila napeta ni uzbudljiva, ali je zato obilovala dobrim nogometom i efikasnošću, osobito domaće ekipe. Parižani su vrlo ambiciozno otvorili utakmicu s velikom željom da pobijede slabijeg suparnika, jer su željeli iskoristiti subotnji kiks Montpelliera. Već u 11. minuti je ponajbolji igrač domaćih, Nene pogodio stativu te tako otvorio "kreševo" na Parku Prinčeva.

Igrači Carla Ancelottija nisu stajali s opsadom Ajacciovog gola te je samo bilo pitanje trenutka kada će nadmoćna domaća ekipa doći u vodstvo. Taj trenutak se dogodio već u 27. minuti kada je na asistenciju Blaisea Matuidija loptu u mrežu spremio sjajni Argentinac u redovima PSG-a, Javier Pastore. Nakon vodećeg gola domaći nisu stali pa su već dvije minute kasnije udvostručili vodstvo.

Jeremy Menez je bio strijelac za 2:0 nakon što ga je uposlio Pastore, a mladi se Francuz pogotkom iskupio za nekoliko promašaja u ranijim minutama susreta. Budući da PSG nije kod kuće bio poražen u posljednjih šest utakmica, teško je bilo očekivati bilo što osim njihove visoke pobjede. No, na sveopće iznenađenje, rezultat je smanjen na 2:1 u 42. minuti, a zgoditak je bio djelo Yoanna Poularda, igrača Ajaccioa. S tim se rezultatom otišlo i na odmor pa su gosti unatoč velikoj inicijativi i terenskoj prednosti Parižana mogli biti i zadovoljni.

U nastavku je domaća momčad ponovno bila bolja i zagospodarila je terenom, ali su i gosti imali nekoliko dobrih prilika za razliku od prvih 45 minuta. Najaktivniji igrač bio je veznjak domaćina, Pastore, a najbolju je priliku u drugom dijelu imao u 71. minuti nesretni Nene, koji drugi put na utakmici pogađa okvir gola, a ovog ga je puta zaustavila prečka. Šest minuta kasnije su krenule i prve izmjene pa se utakmica malo i usporila, kod domaćih se ozlijedio Maxwell, kojeg je zamijenio Siaka Tiene.

Kada je susret već ušao u mirniju fazu, sjajni je Nene ponovno probudio više od 44.500 gledatelja u glavnom gradu Francuske kada je nakon kornera asistirao Guillaumeu Hoarauu za 3:1 svog kluba. To se dogodilo u 86. minuti, a četiri minute potom je i sam Nene napokon poentirao za 4:1 i konačan rezultat dvoboja protiv Korzikanaca. Asistirao mu je Clement Chantome, koji je zamijenio Meneza desetak minuta ranije.

S nova tri boda je PSG preuzeo vodeću poziciju lige s bodom prednosti nad Montpellierom, dok je Ajaccio ostao 18. te mu i dalje preostaje borba za ostanak u ligi. U drugom popodnevnom susretu su bez golova odigrali Caen i Brest. Dvije ekipe sa sjevera Francuske nisu priuštile pretjerano dobar nogomet, ali su s podjelom bodova napredovale za jednu poziciju na ljestvici prvenstva.

Brest, kojem je ovaj neriješen rezultat 15. u 26 utakmica, se izjednačio na 11. mjestu s Evianom, dok je Caen sada 13. s bodom prednosti nad Lorientom i Dijonom. Pred 15.000 gledatelja nijedna ekipa nije pružila igru na zavidnoj razini pa je susret završen rezultatom 0:0, a najzanimljiviji trenutak dvoboja zbio se u petominutnoj sučevoj nadoknadi kada je Jonathan Zebina dobio crveni karton u redovima gostiju. Bruno Grougi je bio najraspoloženiji igrač Bresta, dok je desni bek domaćih, Jerry Vandam bio prava napast na drugoj strani.

Posljednji susret ovog kola i vikenda bio je između Lorienta i Rennesa, koji su svoju utakmicu kasno navečer završili na Bretanji. Premda domaći nisu poraženi na svom travnjaku već pet uzastopnih utakmica, ovog puta je rasplet bio drugačiji jer je neugodni Rennes kasnim golovima u prvom i drugom dijelu Jonathana Pitroipe i Youssoufa Hadjija, koji su si uzajamno i asistirali za golove, odnio sva tri boda.

Isti igrači su bili i najneugodniji na terenu, dok iz redova Lorienta nitko nije briljirao, a osim dva zgoditka i nekoliko šansi gostiju nije bilo velikih uzbuđenja. Lorient je još uvijek u donjem dijelu tablice, trenutno boravi na 14. mjestu, a Rennes je preskočio Lyon sa sedmog mjesta te se s novom pobjedom i upisana tri boda izjednačio s petoplasiranim Toulouseom.