Krka spasila čast Slovenaca

Ivana Karačić • utorak, 13.03.2012.

Tri slovenske momčadi susrete 25. kola ABA lige igrale su kući. Helios je u Domžalama očekivano poražen od vodećeg Maccabija, a Zlatorog unatoč snažnom otporu nije uspio protiv Budućnosti postići nešto više od časnog poraza. Ugodno je svoje navijače međutim obradovala Krka pobjedom u Novom Mestu nad Radničkim.

Košarkaši Heliosa dobro su se nosili s Maccabijem cijelo prvo poluvrijeme. Izraelci su do odmora vodili samo 29:31. Međutim, u nastavku su gosti stisnuli gas, u trećoj četvrtini ostvarili prednost 14:29 i riješili pitanje pobjednika. U tom razdoblju igre domaća obrana nije imala rješenja za raspoloženog Giya Pninija. U posljednjoj četvrtini gosti iz Tel Aviva igrali su opuštenije pa je završilo s konačnih 53:71.

U redovima Maccabija najviše poena postigli su Lior Eliyahu 13, Tal Burstein 12, te Guy Pnini i Richard Hendrix po 10. Hrvatski košarkaš Drago Pašalić bio je najbolji igrač u domaćem sastavu. Za 23 minute na parketu postigao je 15 poena i dodao osam skokova, čime je potvrdio uspješnu sezonu u Sloveniji.

Krka je osmu pobjedu u sezoni ostvarila nad Radničkim u kojem je 30 minuta djelovala izgubljeno. Radnički je cijelo prvo poluvrijeme i nastavak utakmice vodio. Nakon treće četvrtine imao je osam poena prednosti 49:57. Domaći košarkaši u završnici utakmice uspjeli su međutim kreirati veliki preokret i pobijediti 73:69.

Zoran Dragič s 21 poenom i devet skokova i Smiljan Pavič s 11 poena i sedam skokova bili su najzaslužniji za pobjedu slovenske momčadi, dok su u sastavu trenera Miroslava Nikolića najbolji bili Amerikanci Michael Scott s 21 i David Simon s 15 poena, a totalno je podbacio jedan od najboljih igrača Kragujevčana Steven Marković. Naš Jure Lalić upisao je šest poena i tri skoka za momčad Krke.

Pred svega 200 gledatelja košarkaši Budućnosti pobijedili su momčad iz Laškog, koja je ostala čvrsto prikovana za posljednje mjesto i izgubila mogućnost igranja u ABA ligi iduće sezone kad će Slovenija imati samo dva predstavnika. Domaćin je dobro otvorio utakmicu, u početku bio i u vodstvu, no čim su se gosti iz Podgorice zagrijali sve je bilo jasno. Rutinirano su do odmora preokrenuli rezultat na 28:35.

U nastavku utakmice stekao se dojam da je Budućnost igrala tek toliko koliko je bilo potrebno za sigurnu pobjedu 62:72. Čedomir Vitkovac s 11 poena i osam skokova, Zoran Dubljević s 12 poena i devet skokova i Hasan Rizvić s 10 poena i tri skoka najzaslužniji su što bodovi odlaze u Podgoricu. U slabašnom domaćem sastavu jedina svijetla točka bio je Bosanac Alen Omić s 10 poena i 14 skokova.