Ivan Dominik • subota, 17.03.2012.

Francuska nogometna liga došla je do 28. kola. Montpellier sve više posustaje u borbi za titulu jer je poražen od Nancyja, a to nije do kraja iskoristio vodeći PSG koji je bodove podijelio u Caenu. Žirondinci nisu uspjeli svladati slabašni Ajaccio kod kuće, dok je produbljena i kriza četvrtfinalista Lige prvaka, Olympique Marseillea. Posljednji je susret dana igran u St. Etienneu gdje su gostovali Lavovi iz Lyona.

Razočaranje Žirondinaca, novi poraz Auxerrea

Pretposljednja momčad prvenstva, Auxerre, dočekao je nejaku momčad Eviana kod kuće te je tražio bodove kako bi se približio izlasku iz zone ispadanja. Međutim, planovi i snovi o dobrom rezultatu pali su u vodu kada je Šveđanin Thomas Kahlenberg doveo goste u rezultatsku prednost već u osmoj minuti utakmice.

Tim golom je Kahlenberg trasirao put do pobjede svojoj momčadi koja je tijekom cijelog susreta imala inicijativu te je bila bolja. Obje su ekipe nakon toga imale podosta svojih prilika, međutim sve do same završnice dvoboja mreže su mirovale. 90. minuta donijela je potvrdu pobjede gostiju kada je Kevin Berigaud zabio za 2:0 svoje momčadi, koja se tom pobjedom odvojila na desetom mjestu lige. Auxerre je ostao 19. s pet bodova manje od zone spasa.

Bordeaux je kod kuće na svom stadionu dočekao ekipu Ajaccioa i u toj je utakmici slovio kao veliki favorit. No, u prvih 45 minuta se nište važno nije događalo pa je i poluvrijeme završeno bez golova. Loša igra obje ekipe nagnala je trenere da vrlo brzo posegnu za novim rješenjima na travnjaku, ali se nije igra bitno promijenila nakon ulazaka osvježenja. Prvi gol na susretu zabili su domaći, a strijelac je bio Cheick Diabate 20 minuta prije kraja.

Dvije minute prije gola u igru je ušao i mladi Francuz hrvatskih korijena na strani Žirondinaca, Gregory Sertić, ali nije odigrao zamjetniju partiju. Bordeaux je nakon gola pokušao zatvoriti utakmicu te sigurno upisati nova tri boda, međutim, gotovo 18.000 njegovih navijača ostalo je o šoku kada je u drugoj minuti sučeve nadoknade Yoann Poulard izjednačio na 1:1. Tim je rezultatom susret i završen, a sretniji s osvojenim bodom definitivno mogu biti gosti s Korzike.

Remi Parižana, Montpellier izgubio

Vodeća momčad prvenstva, PSG, došla je u goste na sjever Francuske, neugodnom Caenu. Utakmica je bila loša i neefikasna u prvom dijelu, ali se u drugom poluvremenu popravila igra obje ekipe. Nakon samo osam minuta igre u drugom dijelu golijadu je otvorio Frau zabivši za 1:0 domaćih. No, Caen nije bio dugo u vodstvu jer je samo dvije minute i nekoliko napada kasnije mrežu domaćih zatresao Javier Pastore te tako poravnao rezultat.

Do novog zgoditka moralo se čekati 70. minutu. Tada su domaći po drugi put na utakmici došli u vodstvo i to preko Heurtauxa, koji je prevario gostujućeg vratara Sirigua. Međutim, slavlje domaćina je pokvario Christophe Jallet, koji je poentirao u prvoj minuti sučeve nadoknade te tako osigurao teško osvojeni bod svojoj ekipi.

Parižani su unatoč gostujućem kiksu ostali na prvom mjestu ligaške ljestvice te imaju dva boda više od drugo plasiranog Montpelliera. Caen je ostao 17. s dva boda više od zone koja vodi u drugu ligu.

Nancy je u utakmicu protiv druge momčadi lige, Montpelliera, ušao s vrlo niske pozicije na ljestvici i očajnički je trebao pobjedu. Najveće iznenađenje ovogodišnjeg izdanja Le Championnata, Montpellier, je u goste došao po pobjedu nakon ne baš impresivnih predstava u posljednje vrijeme. No, utakmica se nije razvijala po njihovim planovima.

Prvo poluvrijeme koje je završeno bez golova pokazalo je blijedu igru obje ekipe, a najvažnija se stvar dogodila u 43. minuti kada je pocrvenio gostujući stoper Hilton. No, ni to nije bilo dovoljno gostima koji su nastavili igrati agresivno pa je već u 60. minuti drugi izravni crveni karton zaradio Stambouli.

Dva isključenja u potpunosti su uzdrmala goste, a tri minute nakon drugog crvenog kartona je Nancy poveo golom Luiza iz jedanaesterca kojeg je skrivio baš Stambouli. Do kraja utakmice se rezultat nije mijenjao, premda su domaćini bili nadmoćni u svim segmentima nogometna igre, a Montpellier je ostao bez šansi. Minimalnom je pobjedom Nancy došao do 14. pozicije u ligi, a Montpellier je zahvaljujući remiju PSG-a zaostao samo dva boda na drugom mjestu prvenstvene tablice.

Lorient preskočio Bretonce, novi poraz Marseillea

Nogometaši Bresta gostovali su kod Lorienta gdje su tražili pozitivan rezultat pa makar to bio i 15. remi u sezoni. Utakmica je bila i svojevrsni derbi sredine tablice jer je Brest zauzimao 12. mjesto lige s dva boda više od svog suparnika. Unatoč želji domaćih da pobjede i igraju dobro, utakmica je bolje krenula za Bretonce koji su preko Ben Basata poveli već u 11. minuti ogleda.

S 1:0 gostiju se otišlo i na odmor, a u drugi dio su s kvalitetnijom igrom i većom odlučnošću ušli igrači Lorienta. Takva je igra urodila plodom jer je nakon konstantnog pritiska domaćih gol za 1:1 u 52. minuti zabio Manga nakon što ga je odlično uposlio veznjak Arnold Mvuemba. Igra gostiju je tada splasnula i raspala se, a od tada je samo momčad Lorienta postojala na terenu. Rezultirala je nadmoć domaćih pobjedonosnim golom za 2:1, kojeg je tri minute prije kraja zabio Kevin Monnet-Paquet. Nakon posljednja sučeva zvižduka je domaćin imao više razloga za slavlje jer je pobjedom preskočio izravnog konkurenta na 12. poziciji lige te sada ima bod više od njega.

Olympique iz Marseillea je kod kuće ugostio ekipu Dijona koja već dulje vrijeme ''životari'' između donjeg i srednjeg dijela prvenstvene ljestvice. Domaća je momčad tražila prigodu da pobjedom održi kontinuitet i konstantnost dobrih igara, ali je doživjela veliko razočaranje. Igrači Didera Dechampsa ostvarili su odličan rezultat ušavši u četvrtfinale Lige prvaka pobjedom nad Interom, ali u posljednje vrijeme u prvenstvu stoje sve lošije.

Sam dvoboj je počeo dobro po Marseille jer je već nakon 11. minuta igre domaća ekipa povela golom Loica Remyja iz najstrože kazne. Bila je to odlična rana prednost domaćih, međutim samo 13 minuta potom izjednačio je Sankhare pa je sve krenulo ispočetka. Egalom je završeno i prvo poluvrijeme u kojem je ipak domaći klub bio bolji, no u nastavku se sve promijenilo i u igri te naposljetku u samom rezultatu.

Utakmica je tekla dobro za obje ekipe u drugih 45 minuta, a ključni se trenutak dogodio u 78. minuti kada je Nicholas N'Kolou iz domaće momčadi dobio crveni karton skrivivši najstrožu kaznu. Ekipa Dijona iskoristila je pruženu šansu pa je Gael Kakuta zabio za pobjedu od 2:1 u 79. minuti iz tog jedanaesterca. Marseille je ovim porazom, koji im je inače i prvi u sezoni nakon što su imali vodstvo od 1:0, pao na deveto mjesto lige, dok se Dijon probio na 15. poziciju iste.

Lyon osvojio važna tri boda na gostovanju

U posljednjoj utakmici dana je gostujući Lyon pobijedio St. Etienne minimalnim rezultatom 1:0. Prvi je dio bio prožet agresivnošću i prekršajima obje ekipe pa je podijeljeno čak pet žutih kartona. Rezultat je nakon 45 minuta bio 0:0, a u drugom je poluvremenu kvaliteta igre ipak malo porasla.

Nakon što je utakmica već ušla u samu završnicu te se činilo kako će završiti remijem bez golova, u 81. minuti je jedini gol za goste zabio Bafetimbi Gomis, koji je time osigurao tri boda Lyonu. Većih zanimljivosti do kraja dvoboja nije bilo pa su Lavovi mogli proslaviti novi trijumf kojim su došli do četvrtog mjesta u prvenstvu, prestigavši upravo St. Etienne, koji je sada peti. Valja nadodati kako zbog isključenja u posljednjem susretu nije bilo Dejana Lovrena u gostujućem sastavu.

Saint-Etienne - Olympique Lyon 0:1 by FootballKing2192