Pogodak Mandžukića, asistencija Perišića

Igor Šestak • subota, 07.04.2012.

Popodnevne utakmice 29. kola Bundeslige obilježili su vrlo raspoloženi strijelci pa je u šest utakmica postignut 21 pogodak. Razlika između vodećih momčadi ostala je nepromijenjena, a svoj su doprinos u derbiju Wolfsburga i Dortmunda dali i Hrvati. Perišić je asistirao za prvi gol Borussije, a Mandžukić zabio jedini pogodak Wolfsburga.

Borussija Dortmund zadržala je prednost od tri boda ispred Bayerna 3:1 pobjedom u gostima kod Wolfsburga. U početnim postavama Wolfsburga i Dortmunda svoje su mjesto našla i dvojica Hrvata. Očekivano, Mario Mandžukić je započeo u napadu Vukova zajedno s Helmesom, a Ivan Perišić je nakon dugo vremena dobio priliku zaigrati od prve minute za dortmundsku Borussiju na poziciji lijevog veznog igrača.

U prvom poluvremenu nije bilo previše uzbuđenja. Domaći su se dosta dobro nosili s vodećom momčadi prvenstva, ali su uspjeli stvoriti tek jednu pravu priliku u kojoj se iskazao gostujući vratar Weidenfeller. Gosti su prijetili nešto češće, a do vodstva su došli u 22. minuti. Perišić je dobio odličnu loptu u prostor i ubacio prizemnu loptu koju je dočekao Lewandowski i klizećim startom zabio iza vratara Benaglija.

Na samom startu drugog poluvremena Mandžukić se našao u odličnoj prilici, ali je loše pucao ravno u vratara Borussije. Gosti su odgovorili već u 49. minuti pogotkom Gündogana. Kuba se borio s nekoliko domaćih braniča i poslao loptu u sredinu kaznenog prostora gdje ju je dočekao Gündogan i precizno naciljao gornji lijevi kut vratara Benaglija.

U 61. minuti domaći su smanjili na 2:1, a strijelac je bio Mario Mandžukić. S desne strane je ubacio Dejagah, a hrvatski reprezentativac se našao na pravom mjestu i glavom postigao svoj 12. pogodak sezone. U 69. minuti Klopp je izvadio Perišića, a nekoliko prilika za Borussiju je propustio Kagawa. Domaći su pokušavali doći do izjednačenja, ali su u 84. minuti ostali s igračem manje kada je zbog dva žuta kartona isključen domaći kapetan Madlung. Za 3:1 je svoj drugi gol na utakmici postigao Lewandowski i potvrdio pobjedu Dortmunda.

Bayern je trebao imati lakši posao od Dortmunda, ali se iznenađujuće mučio protiv Augsburga. Bavarci su poveli već u prvoj minuti utakmice. Ribery je spasio jednu tešku loptu u samom kutu igrališta, a Gomezu su trebala dva udarca da svlada vratara Augsburga Jentzscha.

Bayernove planove kratkotrajno je pokvario Ja Cheol Koo pogotkom s vrha kaznenog prostora u 23. minuti. Asistirao mu je Bellinghausen, a osim Bayernove obrane bolje je trebao reagirati i vratar Neuer. Pobjedu Bayernu osigurao je ponovno Gomez, 25. ovosezonskim pogotkom u 60. minuti utakmice kada je na Robbenovu asistenciju pogodio iz blizine. Hrvatski dvojac utakmicu je odgledao s klupe za pričuve.

Novi poraz Balakova, Stuttgart ponovno zabio četiri

Vjerojatno posljednju priliku za spas Kaiserslautern je propustio protiv Hoffenheima. Balakov ni u trećoj utakmici na klupi nije uspio doći do bodova i njegov klub je pet kola prije kraja prvenstva i dalje uvjerljivo posljednji s devet bodova zaostatka za 16. mjestom koje vodi u doigravanje za ostanak.

Hoffenheim je slavio 2:1 i ušao u sigurnu zonu sredine tablice. Gosti su poveli golom Salihovića iz kaznenog udarca kojeg je izborio Roberto Firmino u 26. minuti. Drugi pogodak gostima je poklonila domaća obrana u 71. minuti, a veliku pogrešku braniča Kaiserslauterna iskoristio je Boris Vukčević. Domaći su smanjili u 87. minuti golom Bugera, ali u posljednjim minutama nisu uspjeli doći do izjednačenja. Srđan Lakić je ušao u igru u 85. minuti utakmice.

Nakon tri utakmice suspenzije u sastav Kölna se vratio Jajalo, ali je u utakmicu protiv Werdera ušao s klupe u drugom poluvremenu. Gosti iz Bremena poveli su golom Rosenberga u 24. minuti. Danac je iskoristio dodavanje Marina, sjurio se prema domaćim vratima i plasirao loptu pored vratara Rensinga. Na 1:1 izjednačio je El Jemal udarcem glavom nakon kornera koji je izveo Podolski.

U drugom poluvremenu mreže su mirovale, a s bodom pretjerano zadovoljna ne može biti nijedna momčad. Werderu su potrebni bodovi u utrci za plasman u europska natjecanja iduće sezone, a Köln se ovim bodom nije pomaknuo s 16. mjesta.

Stuttgart je nakon ludog 4:4 remija s Borussijom iz Dortmunda ugostio Mainz i Ponovno postigao četiri pogotka, ali ovoga puta primio samo jedan. Strijelci su i u ovoj Stuttgartovoj utakmici krenuli u žestokom ritmu. Za goste je već u drugoj minuti opravdano dosuđen kazneni udarac, a siguran strijelac bio je Andreas Ivanschitz. Vodstvo gostiju nije dugo trajalo jer je Hajnal izjednačio za Stuttgart u osmoj minuti susreta lijepim pogotkom iz kaznenog prostora. Do kraja poluvremena napadači su se malo primirili pa se na odmor otišlo s 1:1.

Pobjedu domaćima donio je Vedad Ibišević s dva pogotka u drugom poluvremenu. Prvo je bosanski reprezentativac u 49. minuti doveo domaće u vodstvo. U 66. minuti dosuđen je i drugi kazneni udarac na utakmici, ovog puta za domaće, a realizirao ga je Zdravko Kuzmanović iako je vratar Wetklo bio blizu obrane. Svoj drugi gol na utakmici Ibišević je zabio u 85. minuti.

U dvoboju 12. i 13. momčadi s identičnim brojem bodova do ovog kola Nürnberg je u gostima kod Freiburga vodio s 2:0 i u završnici utakmice prokockao tu prednost. Gosti su poveli pogotkom Didavija u osmoj minuti, a vodstvo je udvostručio Pekhart nakon udarca iz kuta u sudačkoj nadoknadi prvog poluvremena.

Nadu domaćima vratio je Caligiuri golom s bijele točke u 53. minuti susreta, a na 2:2 je izjednačio Makiadi u 79. minuti utakmice volejem s dvadesetak metara. Obje momčadi sada imaju 32 boda i nalaze se tri boda ispred Kölna na 16. mjestu.