Ajax pobjegao na šest bodova

Josip Piršljin • nedjelja, 15.04.2012.

U posljednjim utakmicama 30. kola nizozemskog prvenstva nogometaši Ajaxa pobjedom nad De Graafschapom pobjegli su prvim pratiteljima na šest bodova prednosti, a uspješni su bili i igrači Vitessea, Rode i Utrechta.

Ajax je napravio još jedan korak na putu prema obrani naslova nizozemskog prvaka. Kopljanici su na svojoj Amsterdam Areni svladali pretposljednjeg De Graafschapa, te otišli na šest bodova više od AZ-a i Feyenoorda, a sedam od PSV-a, Twentea i Heerenveena.

Sastav Franka de Boera ušao je u utakmicu na najbolji mogući način. Već u trećoj minuti njegova je momčad došla do početnog vodstva kada je na asistenciju Siema de Jonga pogodak postigao Derk Boerrigter. Na 2:0 povisio je talentirani i vrlo perspektivni danski reprezentativac Christian Eriksen odmjerenim udarcem izvan šesnaesterca u bliži kut vratara Yvesa De Wintera.

Pred kraj prvog poluvremena pala su još dva pogotka. Najprije je Boerrigter zabio svoj drugi gol na utakmici nakon lijepe akcije s kapetanom Janom Vertonghenom, a samo minutu kasnije gostujući sastav uspijeva smanjiti na 3:1. Po lijevoj strani je prošao Rydell Poepon i ubacio za Michaela de Leeuwa koji glavom pogađa mrežu Kennetha Vermeera. U drugom dijelu nije bilo golova, Ajax je mirno priveo susret kraju.

Vitesse se učvrstio na sedmoj poziciji slavljem nad Den Haagom, a za minimalnu pobjedu precizan je bio Ekvadorac Renato Ibarra. Istovjetnim rezultatom tri boda je upisala i Roda na gostovanju u Groningenu, a pogodak vrijedan devetog mjesta postigao je Robbie Wielaert.

Najefikasnija utakmica nedjeljnog programa Eredivisije bila je u Utrechtu gdje je istoimeni domaćin preokrenuo vodstvo Venla od 2:0 i na kraju slavio s 4:2. Gosti su poveli preko Maguirea i Ucheba, a za Utrecht su zabijali Bulthuis, Demouge dva puta i potom Gerndt. Finalist Kupa Heracles odigrao je 1:1 s Waalwijkom u susretu u kojem je vodio golom Duartea, no gosti izjednačuju preko Stansa.