PSV u 93. minuti do pobjede u derbiju

Josip Piršljin • subota, 14.04.2012.

U prvoj utakmici 30. kola nizozemskog prvenstva nogometaši PSV-a uspjeli su pred svojim navijačima svladati AZ u derbiju nakon velikog preokreta, a gol je postigao Matavž u sudačkoj nadoknadi.

PSV je ostao u utrci za naslov nizozemskog prvaka. Igrači Phillipa Cocua su na svom stadionu Philips uspjeli teškom mukom svladati AZ iz Alkmaara u utakmici bogatoj pogocima i preokretima. U posljednjoj minuti crveno-bijeli su došli do vrijedna tri boda golom slovenskog reprezentativca Tima Matavža.

Sastav iz Eindhovena se ovom pobjedom približio AZ-u na samo jedan bod, no od vodećeg Ajaxa ostaje u zaostatku od četiri bodova, s time da Kopljanici svoj susret 30. kola igraju u nedjelju protiv pretposljednjeg De Graafschapa na Amsterdam Areni.

Domaća momčad je dobro ušla u susret i u 17. minuti povela nakon velike pogreške gostujućeg vratara Estebana Alvarada koji je loše reagirao na oštar udarac Jeremaina Lensa. Ipak, aktualni pobjednici Nizozemskog kupa primili su izjednačujući gol samo sedam minuta kasnije.

Loptu je izvan šesnaesterca domaćih primio najbolji ovosezonski strijelac AZ-a Josmer Altidore i snažnim, neobranjivim udarcem iznenadio Przemyslawa Tytona za 1:1. Do kraja prvog poluvremena gosti su poveli još jednim sjajnim udarcem, ovog puta Roya Beerensa.

Lens je svoj drugi gol na utakmici postigao u 77. minuti nakon brze kontre i lijepe asistencije Memphisa Depaya i tada je PSV "bacio sve karte u napad". Igrala se treća minuta sudačke nadoknade kada je na jedan ubačaj dobro reagirao Matavž i nakon sudara s gostujućim vratarom uspio gurnuti loptu u mrežu za veliko slavlje domaćih igrača i navijača.

Heerenveen se uspio oporaviti od teškog domaćeg poraza od Ajaxa u prošlom kolu (5:0), te je na gostovanju svladao NEC s 4:2. Ponovno je junak plavo-bijelih bio Bas Dost. Najbolji strijelac lige postigao je hat-trick i popeo se na brojku od 28 golova u sezoni. Još je jedan dodao Assaidi, a za domaće je dva gola zabio Zeefuik. Heerenveen ovom pobjedom ostaje u priključku za vrhom.

Twente je nakon remija u prošlom susretu s AZ-om, istovjetnim rezultatom završio i utakmicu protiv NAC-a iz Brede (2:2). Domaći su kiksali u Enschedeu, te su povećali svoj zaostatak za vodećim momčadima prvenstva. NAC je poveo preko Schalka, no u dvije minute preokreće najbolji strijelac Twentea Luuk de Jong. Ipak, Boukhari u zadnjoj minuti donosi bod sastavu iz Brede.

Feyenoord se probio na treće mjesto uvjerljivom 3:0 pobjedom protiv gradskog suparnika i posljednjeplasirane ekipe Excelsiora. Momčad iz Rotterdama je sada na tri boda od Ajaxa, no uz utakmicu više. Vodeći gol djelo je mlade nade Guidettija, a do kraja susreta zabijali su još Clasie i Cabral.