Lyon
Lyon 3:2 Lorient
Lorient

Ivan Dominik • nedjelja, 22.04.2012.

U posljednjem i središnjem nedjeljnom dvoboju u Ligue 1, kojim je kompletirano 33. kolo francuskog prvenstva, Lyon je na svom Gerlandu ugostio neugodni Lorient. Lavovi su tražili pobjedu na domaćem travnjaku kako bi se vratili na četvrt mjesto lige ispred Rennesa, dok je neopterećeni Lorient došao iznenaditi jer je prilično siguran na svom trenutnom 14. mjestu.

LYON - LORIENT 3:2 (1:2)

Lyon, stadion - Gerland
Sudac: Sebastien Moreira
Strijelci: Cris 38', Lisandro Lopez 77', Gomis 85'/ Monnet-Paquet 22', Autret 26'

Lyon: Lloris, Cissokho, Lovren, Cris, Dabo, Kallstrom (od 83' Pied), Gonalons, Grenier (od 53' Gomis), Briand (od 69' Gourcouff), Lacazette, Lopez

Vezane vijesti

Lorient: Audard (od 16' Chaigneau), Le Lan (od 79' Coutadeur), Manga, Bourillon, Kone, Autret (od 65' Campbell), Mvuemba, Lautoa, Jouffre, Monnet-Paquet, Aliadiere

Utakmica izrazitih favorita Lyona i gostujućeg Lorienta začudno je počela boljom igrom momaka koje vodi Christian Gourcuff. Njegova se ekipa vrlo dobro i čvrsto postavila na Gerlandu, premda joj se već u 16. minuti ozlijedio vratar Audard. Čvrsta igra gostiju nije odgovarala Lyonu, a Lorient je stoga i prvi zabio. Suradnja dvaju napadača gostiju u 22. minuti završila je pogotkom u mreži Huga Llorisa, a Jeremy Aliadiere je bio asistent, dok je Kevin Monnet-Paquet bio strijelac.

Nakon šoka za domaćine, gosti nisu stali s boljom igrom te su nakon samo četiri minute povisili svoju prednost na 2:0, a ovog je puta egzekutor za Lorient bio Mattias Autret. Gosti su i dalje bolje stajali na terenu i imali više prilika, osobito preko Aliadierea, međutim, presjekao ih je gol Crisa u završnoj fazi prvog dijela. taj je zgoditak vrlo dobro psihološki djelovao na igrače Remija Gardea koji su nakon odmora u mnogo boljem izdanju istrčali na teren.

U nastavak su obje ekipe ušle podjednako te su i jedni i drugi imali dosta prilika. Ipak, Lyon je bio malo bolja momčad jer je prijetio konkretnije te su njegovi igrači velikim htijenjem i željom za boljim rezultatom u drugom poluvremenu zaigrali na višem nivou. Lavovima se toliko zalaganje isplatilo nakon dosta muke, tek u 77. minuti kada je svoju drugu asistenciju na utakmici ostvario Kim Kallstrom, a prvi je gol na susretu zabio Lisandro Lopez.

Taj je pogodak dao još veći zamah domaćoj ekipi koja je počela fanatično napadati te sve više stezati obruč oko gola Lorienta. Oba su trenera sve svoje karte bacila u igru, a ključnim se pokazao ulazak Bafetimbija Gomisa u drugom dijelu, čime je Garde pojačao svoj napad. Gomis mu se zahvalio na najbolji mogući način pet minuta prije kraja, kada je zatresao mrežu rezervnog vratara Lorienta, Chaigneaua, za 3:2 i potpuni preokret Lavova, a tim je potezom izazvao i delirij na tribinama Gerlanda.

Vremena više nije bilo ni za kakav preokret ili važniji događaj jer su nakon tvrde utakmice obje ekipa bile prilično demotivirane i iscrpljene, osobito Lorient koji je dugo odolijevao napadima domaćih, a na kraju izgubio. Međutim, gosti su pokazali odličan otpor te su zadržali svoju poziciju u ligi usprkos porazu. S druge se strane Lyon vratio na četvrto mjesto u zonu koja vodi u Europu iduće sezone.

U dresu Lyona je u ovoj veličanstvenoj pobjedi nakon velikog preokreta sudjelovao i hrvatski reprezentativac i bivši igrač Dinama, Dejan Lovren, koji je odigrao čitavi susret na poziciji lijevog stopera. Lovren je odigrao solidno i bez kardinalnih grešaka te je uz strijelca Crisa bio stup obrane Lavova, osobito u drugom dijelu.