Ivan Dominik • nedjelja, 22.04.2012.

Potpuno dvije različite utakmice viđene su u nedjelju popodne u francuskoj nogometnoj ligi. PSG je visokom pobjedom deklasirao Sochaux zabivši momčadi iz Montbeliarda šest golova na svom Parku prinčeva, dok su na Korzici Ajaccio i Nancy odigrali utakmicu za zaborav koja nije polučila niti jedan zgoditak...

Završetak 33. kola u Le Championnatu ponudio je ono najbolje od francuskog nogometa, budući da je pretendent za naslov, PSG, na svom travnjaku ugostio momčad iz zone ispadanja, Sochaux, te je pobijedio ozbiljnom i angažiranom igrom. Tijekom svih 90 minuta su Parižani držali visok nivo igre, a Sochaux je bio potpuno podređena momčad od samog starta dvoboja.

Već u šestoj minuti susreta Javier Pastore je u maniri pravog strijelca doveo svoju ekipu u vodstvo, a PSG ne gubi ove godine kod kuće kada povede, pogotovo u tako ranoj fazi utakmice. Međutim, isto toliko minuta kasnije je Modibo Maiga šokirao gledatelje na jednom od najvećih stadiona u Francuskoj kada je na asistenciju Marvina Martina pogodio mrežu domaćina za 1:1.

Vezane vijesti

Maiga je odlično igrao u tim trenucima te je nedugo nakon pogotka uspio pogoditi i stativu,a centimetri su ga dijelili do drugog zgoditka na utakmici. No, ono što nije iskoristio tamnoputi napadač Žutih, iskoristio je Thiago Motta, koji glavom na asistenciju Nenea dovodi svoju momčad u novo vodstvo od 2:1.

Do kraja poluvremena je PSG u potpunosti sakrio loptu gostima te je samo bilo pitanje vremena kada će postići još koji pogodak. Najviše je pucao i trudio se Pastore, a pridružio mu se i Jeremy Menez, kojem je za nogom pošlo zabiti treći gol PSG-a što se dogodilo minutu prije posljednjeg sučeva zvižduka u prvom poluvremenu, a tako je sastav Carla Ancelottija na odmor otišao s prednošću od dva zgoditka.

Drugo je poluvrijeme u gotovo svemu bilo preslika prvog. Parižani su prijetili preko Meneza, Pastorea i Nenea, Sochaux nije mogao doći u bilo kakvu izgledniju šansu, a što je više vrijeme odmicalo, gosti su sve više padali u igri. Zbog toga je PSG u drugom dijelu nanizao mnoštvo šansi iz kojih je poentirao čak tri puta. Za 4:1 zabio je Nene nedugo nakon početka nastavka, a u 60. minuti je već bilo 5:1 kada je sjajni Brazilac postigao svoj drugi gol na susretu.

Nakon te velike prednosti, domaći su zamjenama pokušali malo zatvoriti utakmicu te umrtviti ritam što su i uspjeli. Parižani su i dalje bili bolji te su napadali, a u 90. minuti je konačnih 6:1 postavio Sylvain Armand za potpuni potop 19. ekipe prvenstva. Unatoč pobjedi, momčad iz Grada svjetlosti ostala je drugo plasirana s dva boda manje od vodećeg Montpelliera, dok se Sochaux još uvijek grčevito bori za ostanak u ligi, premda je u dosta teškoj situaciji.

Utakmica između korzikanskog Ajaccia i Nancyja protekla je u mirnom ozračju bez mnogo uzbuđenja i bez golova. Domaći su bili bolji tijekom prvog poluvremena, iako nisu stvorili niti jednu veliku priliku za postizanje pogotka, dok su igrači Nancyja igrali zatvoreno prvi dio susreta. U nastavku utakmice s malo gol šansi je Nancy, koji je inače zabio barem jedan gol u posljednjih sedam utakmica, počeo igrati bolje u napadu, no bez učinka.

Svaka je ekipa imala svoje prilike za postizanje golova, no protagonisti oba sastava nisu bili namjestili svoje nišanske sprave tijekom čitavih 90 minuta te su sve udarci odlazili van okvira gola ili su bili lako zaustavljeni. Stoga je utakmica na takav način privedena kraju jer niti izmjene nisu unijele potreban ritam i osvježenje na travnjak. Ogled je završio bez pobjednika i bez golova što je odličan rezultat ta obje ekipe jer su domaći s bodom izašli iz zone ispadanja u koju je upao Brest, a Nancy se na desetom mjestu izjednačio s Marseilleom.