Ajax na korak od obrane naslova

Josip Piršljin • nedjelja, 29.04.2012.

Nogometaši Ajaxa nastavili su sa sjajnim igrama i dva kola prije kraja nizozemskog prvenstva treba im samo bod kako bi osigurali novi naslov. Kopljanici su pobijedili na gostovanju kod Twentea, a da ne slave već sad spriječio je Feyenoord koji je svladao AZ.

Još je samo dva kola ostalo do kraja natjecanja u nizozemskom prvenstvu, a vodeći Ajax ima šest bodova više od drugoplasiranog Feyenoorda. Ukoliko sastav Franka de Boera dođe makar do boda u domaćem susretu s Venlom, obranit će naslov najbolje ekipe u Eredivisiji.

U Enschedeu je Kopljanike čekao Twente koji se nalazi pri vrhu i bori za europske pozicije. Do 30. minute su mreže mirovale, no tada je u svom šesnaestercu Van der Wiela srušio domaći vratar Mihaylov i sudac je pokazao na bijelu točku. S nje je bio precizan Janssen i Ajax je na poluvrijeme otišao s prednošću jednog gola.

U drugom poluvremenu Twente je bolje zaigrao i u 72. minuti došao do izjednačenja kad je Fer iz drugog pokušaja pogodio donji desni kut Vermeera za 1:1. Ipak, za 12. uzastopnu pobjedu Kopljanika jako je lijep gol postigao Van der Wiel desetak minuta prije kraja. Twente je ovim porazom pao na šesto mjesto.

Feyenoord je uspio odgoditi proslavu Ajaxa pobjedom nad AZ-om i zadržati minimalne nade kako bi mogao prestići svoje rivale na prvom mjestu. U prvom dijelu nije bilo golova, no početkom nastavka za crveno-bijele je zabio Bakkal i taj se rezultat održao do kraja utakmice. Ukoliko zadrži drugu poziciju, Feyenoord će u kvalifikacije za Ligu prvaka.

Pošto je utrku za naslov već izgubio, a odnio Kup, PSV se okrenuo borbi za drugo mjesto i Ligu prvaka sljedeće sezone. Na neugodnom gostovanju u Kerkradeu kod Rode igrači Phillipa Cocua slavili su s 3:1 i približili se Feyenoordu na jedan bod. U prvom su poluvremenu zabijali Mertens i Marcelo, a u nastavku Depay. Utješni gol za domaće djelo je Malkija.

U ostalim utakmicama ovog kola do slavlja su još došli i igrači Heerenveena, Venla, Vitessea i NAC Brede, dok su Groningen i De Graafschap odigrali neriješeno čime je momčad iz Doetinchema pobjegla posljednjem Excelsioru na dva boda. Remi je viđen i na susretu NEC-a i Waalwijka.