Josip Piršljin • srijeda, 02.05.2012.

Nogometaši madridskog Reala iskoristili su prvu "meč-loptu" i pobjedom na San Mamesu potvrdili ono što se znalo još od prošlog El Clasica. Sastav Josea Mourinha osigurao je naslov španjolskog prvaka lakše od očekivanog pošto je Athletic Bilbao svladan s 3:0. Odgođeno 20. kolo zaključili su Valencia i Osasuna, a Šišmiši su uspjeli doći do sva tri boda u završnici susreta.

Do 32. titule ukupno i prve nakon 2008. godine Real Madrid je došao u Baskiji. Ovogodišnji finalist Europske lige nije bio u pravom izdanju, te su Los Blancosi uvjerljivo pobijedili i dva kola prije kraja natjecanja u španjolskom prvenstvu imaju nedostižnih sedam bodova prednosti ispred drugoplasirane Barcelone koja je Primerom vladala posljednje tri sezone.

Athletic je u utakmicu ušao lošije od očekivanog i dopustio je Realu da od samog starta preuzme dominaciju na terenu. Nakon početnog pritiska gostujuće ekipe, veliku priliku za postizanje pogotka Mourinhovi igrači imali su u 11. minuti kada im je dodijeljen kazneni udarac.

U šesnaestercu Athletica glavom je pucao Sergio Ramos, a njegov je pokušaj rukom zaustavio domaći branič Javi Martinez. Sudac je odmah pokazao na bijelu točku, a udarac je odlučio izvesti Cristiano Ronaldo. Portugalac je pucao nisko po sredini gola što mu je obranio vratar domaćih Iraizoz.

Unatoč obranjenom jedanaestercu nogometaši Kraljevskog kluba su ipak došli do početnog vodstva. Nakon samo četiri minute vrlo lijepu i brzu akciju gostiju efektno je završio Gonzalo Higuain neobranjivim udarcem pod gredu okružen trojicom domaćih igrača.

Nastavili su Madriđani s napadima, te su ubrzo povećali svoju prednost. Još jednom su odigrali brzu i lijepu akciju u kojoj je veliki dio posla obavio Ronaldo preciznom prizemnom loptom prema Mesutu Özilu. Njemački reprezentativac nije imao težak zadatak, te je zatresao mrežu Iraizoza za 2:0. Do kraja poluvremena probudili su se i Baski s par dobrih pokušaja, no rezultat se nije mijenjao.

Samo pet minuta nakon početka nastavka pitanje pobjednika u ovom susretu definitivno je riješeno. Ronaldo se ipak upisao u strijelce nakon što je propustio realizirati jedanaesterac. Nakon kornera Xabi Alonsa Portugalac se našao na pravom mjestu i glavom zabio za 3:0 što mu je bio 44. pogodak sezone u Primeri, dva više ima Lionel Messi na prvom mjestu liste strijelaca.

Sredinom drugog dijela sastav Marcela Bielse mogao je smanjiti rezultat preko Oscara De Marcosa, no u tome ga je spriječila vratnica. Nedugo potom domaći su ostali s desetoricom na terenu kad je drugi žuti karton zaradio Martinez nakon što je još jednom loptu nepropisno zaustavio rukom. Do kraja je mogao još Ronaldo postići gol kad je išao sam na Iraizoza, no vratar Athletica mu je obranio i završilo je pobjedom Madriđana 3:0.

Posljednji susret 20. kola odigrali su Valencia i Osasuna, a pobjedu 4:0 je na Mestalli odnijela domaća momčad. Šišmišima su to bila vrlo vrijedna tri boda koja su im potrebna u borbi za treće mjesto s Malagom, no do njih nisu došli nimalo lako.

Sve do 77. minute Osasuna, koja se bori za mjesta koja vode u Europsku ligu, držala je 0:0 i bila je blizu osvajanju boda, no tada je ipak vodstvo Valenciji donio Aduriz. Poslije toga gosti iz Pamplone primili su još tri gola, dva je zabio Jonas, a još jedan je postigao i Aduriz.

• Obrisan korisnik03.05.2012. u 09:14
    Teško prihvaćam ovaj poraz, ali nadam se pobjedi za tjedan dana u Bukureštu! Samo naprijed Athletic!
  • Obrisan korisnik03.05.2012. u 07:39
    Znalo se ko je najjači u Primeri:D , HALA MADRID <3
  • cameosis03.05.2012. u 01:41
    ajme, levante izgubio od zaragoze, tragedija ...