Ivan Dominik • nedjelja, 06.05.2012.

Talijanska prva nogometna liga, Serie A, došla je kao i većina liga "petice" do svog pretposljednjeg kola. Raniji popodnevni dvoboji u 37. kolu bili su zanimljivi iz više razloga, a ponajviše zbog borbe za Ligu prvaka naredne sezone između Lazija, Udinesea i Napolija te produžetka pobjedničke serije Parme, koja je uknjižila tri boda šesti put zaredom...

U ranijoj popodnevnoj utakmici u najvišem razredu talijanskog nogometa koja se igrala u vrijeme ručka, sastale su se ekipe domaće Siene i u posljednjih pet kola nepobjedive Parme. Bio je to susret dvaju momčadi koje su u potpuno različitoj formi, budući da je klub iz Siene dobio gol u svakoj od zadnjih šest utakmica, u posljednja dva kola Siena ne zna za pobjedu, dok je Parma neporažena od 11. travnja ove godine i 32. kola lige.

Parma je, također, imala i bolji međusobni skor jer je od Siene izgubila samo jednom u posljednjih 13 susreta, a slavila je pet puta. Stoga je gost na stadionu Artemio Franchi ušao kao favorit, a tu je ulogu opravdavao od samog početka utakmice pa do samog njenog kraja. No, premda je Parma napadala i bila bolja momčad u prvom poluvremenu, na odmor se otišlo netaknutih mreža, a pritisak "Križara" se tek isplatio u drugom dijelu. Tek u 67. minuti je Parma povela 1:0, nakon što je njen trener Roberto Donadoni osvježio svoj sastav s jednom izmjenom, a strijelac vodećeg gola gostiju bio je najopasniji igrač na utakmici, Sebastian Giovinco.

Izdanak škole Juventusa, Giovinco, zabio je prekrasan eurogol sa distance za svoj jubilarni 15. gol sezone te je nakon njega nastavio biti opasan po vrata domaćeg golmana Pegola. Parma je i u ostatku susreta bila bolja i aktivnija momčad, dok Sina nije uspjela opasnije priprijetiti gostujućem vrataru Pavariniju. Kazna za inertnost domaćina stigla je u obliku pogotka Sergia Floccarija, koji je konačnih 2:0 za goste postavio u posljednjim trenucima dvoboja poslije katastrofalnih grešaka vratara i posljednjeg čovjeka obrane. Time je Parma produžila svoj pobjednički niz na šest utakmica, ujedno se bodovno izjednačila sa sedmom Romom, a Siena je ostala pri dnu ligaškog poretka.

Udinese je u utakmicu protiv 17. Genoe ušao kao četvrta momčad lige, koja bi u slučaju Napolijeva kiksa kod Bologne došla na treće mjesto koje vodi u Ligu prvaka na jesen. Stoga su izraziti favoriti iz Udina ušli s velikom željom u susret protiv slabašne Genoe, a njen igrač, Slovak Juraj Kučka, im je pomogao na putu do pobjede zaradivši dva žuta kartona do 29. minute utakmice. Minutu nakon njegovog isključenja Udinese je poveo, a gol za oduševljenje punog Friulija zabio je Antonio Di Natale. Nedugo nakon vodećeg gola domaćih, napadač Genoe Rodrigo Palacio, dobio je izravni crveni karton pa su gosti ostali s devetoricom na terenu. U takvoj je situaciji završen i prvi dio te je znatno olakšan posao za Male zebre.

Drugo je poluvrijeme bilo početak kraja za Genou koja je željela spasiti što se spasiti da, no Udinese je imalo druge planove. U 60. minuti je poništen gol Di Nataleu, ali je nedugo zatim Antonio Floro Flores zabio drugi gol domaćina za lakše disanje na Friuliju. Do kraja susreta je domaćin zatvorio utakmicu i lako došao do nova tri boda, kojima se našao u zoni za Ligu prvaka sljedeće sezone.

Palermo je kod kuće dočekao uvijek neugodni Chievo, ali je momčad u kojoj je od početka susreta zaigrao Hrvat Igor Budan odlično ušla u utakmicu. Golovima Fabrizija Miccolija u 10. (penal) i 19. minuti domaći su na Siciliji poveli 2:0, no ubrzo su kompromitirali sve dobro što su učinili u uvodnim minutama ogleda. Sergio Pelissier, napadač gostiju je u 28. minuti zabio za 2:1, a dvije minute potom je iz kaznenog udarca izjednačio Fernando Uribe. Poslije odmora od prvog dijela Chievo je zaigralo još bolje te je došlo i do vodstva odmah na početku nastavka, kada je Uribe lijepo uposlio Luciana koji zabija za 3:2 gostiju i potpuni šokantni preokret na stadionu Renzo Barbera.

Igor Budan je izašao u 58. minuti kod Palerma, no njegova zamjena Abel Hernandez kao ni ostala osvježenja domaćih nisu bila raspoložena. No, iako je Pelissier zabio svoj drugi gol za 4:2 Chieva u drugom dijelu, Palermo je uspio izvući bod. Fabrizio Miccoli je u 74. minuti svojim hat-trickom smanjio zaostatak Sicilijanaca na 4:3, da bi u posljednjim trenucima susreta Matias Silvestre postavio konačnih 4:4, na asistenciju danas odličnog Giulija Migliaccija.

Najveće iznenađenje nedjeljnih utakmica priredila je Bologna koja je kod kuće svladala Napoli. Momčad iz Napulja, koja se bori za mjesto u Ligi prvaka sljedeće jeseni, kiksala je na jugu Italije izgubivši 2:0. Prvi je gol za domaćine bio djelo Alessandra Diamantija u prvom dijelu, a u nastavku je za potvrdu nova tri boda Bologne zabio Matteo Rubin na asistenciju velikog Marca Di Vaia. Na kraju susreta su se dogodila i dva isključenja, po jedno sa svake strane. Crvene su kartone dobili Morleo kod domaćina i Džemaili iz sastava Napolija.

Susret dva buduća drugoligaša, Novare i Cesene, otišao je na stranu domaćina visokim rezultatom. Pretposljednja momčad lige je s visokih 3:0 nadigrala posljednju, a prvi gol za domaću Novaru zabio je veznjak Marco Rigoni iz penala. Rigoni je svoju seriju na isti način nastavio u drugom poluvremenu, dok je hat-trick upotpunio golom iz igre u 86. minuti za konačno slavlje svog kluba.

Pobjedom u gostima kod Atalante je Lazio, kao i Udinese, prestigao klub iz grada podno Vezuva u borbi za najviša mjesta u Serie A. Utakmicu je odlučio pogodak 23-godišnjeg Čeha Libora Kozaka u prvom poluvremenu. Unatoč svim naporima u nastavku, Atalanta nije uspjela doći do izjednačujućeg gola, a svu nemoć domaćina pokazao je Stendardo dobivši izravni crveni karton u 81. minuti. Rimljani su iskoristili igračku prednost te su drugim pogotkom zaključili priču u Atalanti. Strijelac za konačnih 2:0 Lazija bio je Albanac Lorik Cana u prvoj minuti sučeve nadoknade.

Lazio se novom pobjedom našao na četvrtom mjestu lige iza trećeg Udinesea, a oba su kluba prestigla u ovom kolu poraženi Napoli. Nebeskoplavi iz Napulja su pali na peto mjesto koje vodi u Europsku ligu, dok se Udinese i Lazio sada nalaze u izvrsnoj situaciji. Predzadnje kolo večeras zaključuju Cagliari i Juventus na Sardiniji, dok se u isto vrijeme na San Siru igra vječni derbi Intera i Milana.

• Obrisan korisnik07.05.2012. u 10:11
    Uvik ista prica u Italiji, Roma jadna mi uzme pare a Napoli me strasno razocara... Samo bi falilo da mi se Torino ne vrati u prvu ligu...
  • diplomat06.05.2012. u 18:40
    Dosta grešaka u Palermu, smiješan penal za Chievo, igrača pogodila lopta u ruku koja je bila uz tijelo, ne znam di ju je trebao stavit da ga ne pogodi. Kasnije Miccoli zabija za 3-4 iz čistog zaleđa.