Josip Piršljin • nedjelja, 06.05.2012.

U pretposljednjem kolu talijanske Serie A konačno je razriješeno pitanje prvaka. Prvi put nakon 2003. godine Scudetto je uzeo Juventus pobjedom nad Cagliarijem u Trstu, a veliku je pomoć imao od Intera koji je u gradskom derbiju na San Siru s 4:2 pobijedio Milan i tako uništio nade Rossonera da mogu obraniti naslov.

Juventus je novim prvakom Italije postao kolo prije kraja natjecanja u Serie A. Torinski klub je očekivano svladao Cagliari s 2:0, a s obzirom da je drugoplasirani Milan izgubio od Intera, Stara dama ima nedostižnih četiri boda na vrhu prvenstvene ljestvice. Inter se tom pobjedom približio europskim pozicijama, a u vrlo zanimljivoj utakmici punoj preokreta istaknuo se Diego Milito koji je postigao hat-trick.

Prvu ozbiljniju priliku na San Siru imali su nogometaši Milana. U 12. minuti Robinho je jako lijepo centrirao na peterac gostiju gdje se našao Zlatan Ibrahimović, no Šveđanin nije uspio poslati loptu u mrežu, već je ona otišla preko vratiju. Iako je Milan nešto bolje otvorio susret, ubrzo su pogodak postigli igrači Andree Stramaccionija.

U 14. minuti Wesley Sneijder je ubacio u šesnaesterac Milana, lopta je došla do Waltera Samuela koji je prosljeđuje do Diega Milita. Argentinac je dobro reagirao i pogodio za 1:0 Nerazzurra nakon čega su još više pritisnuli protivničku obranu.

Inter je sredinom prvog dijela počeo sve više ugrožavati vrata Christiana Abbiatija koji je morao napustiti igru zbog ozljede, a zamijenio ga je Marco Amelia. Kad se već mislilo da će domaći otići na odmor s minimalnom prednošću, Milanu je dodijeljen jedanaesterac.

Kevin Prince Boateng se našao u izglednoj situaciji pred Julijom Cesarom, a sudac Rizzoli je procijenio kako je vratar Intera napravio prekršaj, te je pokazao na bijelu točku. Siguran realizator bio je Ibrahimović kojem je to bio 27. gol ove sezone u Serie A.

Tek što se krenulo s centra u nastavku, Milan je preokrenuo rezultat. Lijepu je akciju odigrao napadački trojac Rossonera u kojem je Robinho asistirao, Boateng preskočio loptu, a Ibrahimović izbacio obranu Intera i lijepim potezom prebacio Julija Cesara.

No, vodstvo gostiju nije dugo trajalo pošto je Inter izjednačio već u 52. minuti. Ignazio Abate je u svom kaznenom prostoru s leđa srušio Milita, te je i drugi put na utakmici dosuđen udarac s 11 metara. Argentinac je odlučio pucati s bijele točke i pogodio je za izjednačenje 2:2.

Nakon toga igra se na stadionu Giuseppe Meazza malo smirila, no u 80. minuti Nesta igra rukom u šesnaestercu i Rizzoli treći put dodjeljuje kazneni udarac. Hat-trick je upotpunio Milito, a konačnu potvrdu pobjede Intera i rušenje šampionskih nada Milana donio je Maicon prekrasnim dalekometnim udarcem.

Bianconeri su i u pretposljednjem kolu zadržali sjajan niz ove sezone. Nisu izgubili niti jedan susret, a pobjeda protiv Cagliarija donijela im je ukupno 28. naslov prvaka u Italiji. Juventus je zadnji put slavio 2006. godine, ali ta i titula iz 2005. mu je oduzeta zbog afere s namještanjem utakmica nakon čega je klub izbačen u drugu ligu. Šest godina kasnije Juve je ponovno na samom vrhu.

Juventus je utakmicu u Trstu otvorio na najbolji mogući način. Igrači Antonija Contea uspjeli su do vodstva doći već u šestoj minuti i tako u vrlo ranoj fazi usmjerili tijek susreta. Leonardo Bonucci je poslao odličnu loptu u prostor za Mirka Vučinića koji je izbjegao zaleđe i pronašao put do mreže kroz noge vratara Michaela Agazzija.

Stara dama je bila puno bolji protivnik u prvih 45 minuta. Uglavnom se igralo na polovici Cagliarija i moglo je biti još pogodaka u mreži Agazzija. S druge strane, domaći su se koncentrirali na obranu i pokušavali zaprijetiti iz kontranapada, no u prvom dijelu su uspjeli uputiti samo jedan udarac prema Buffonu.

I u nastavku susreta gledatelji su vidjeli sličnu igru. Juventus je bio u potrazi za drugim pogotkom čime bi definitivno riješio utakmicu, a nakon nekoliko dobrih prilika koje su stvorili, nogometaši iz Torina povećali su svoju prednost u 74. minuti. Nakon jednog ubačaja loptu je pod pritiskom Marca Borriella u vlastitu mrežu skrenuo Michele Canini i to je bilo dovoljno da igrači i navijači Juventusa mogu početi slaviti.

• Obrisan korisnik08.05.2012. u 11:56
    bas se veselim juventusovom igranju u LP, tj. njegovom ispadanju u grupnoj fazi!
  • soecc07.05.2012. u 16:09
    Čuj rista, svi mediji, talijanski savez, sve službene statistike navode ovo kao 28. naslov, samo navijači Juventusa (i to ne svi) broje ovo kao trideseti. Mislim da je jasno ko je ovdje jedini luđak...
    soecc
  • Obrisan korisnik07.05.2012. u 13:34
    Nadam se da ova navala navijanja i pristranosti za Juve nije samo pomodna (Nesto kao Medvešak).  Neizmjerno mi je drago da je konacno osvojen naslov a mozda i kup, ali jednako sam navijao za svoj klub i u 2 ligi, najvecoj krizi i losim rezultatima... A sad se ojacati treba za... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik07.05.2012. u 12:36
    prije svega čestitke juveu na tituli, sad da li je 30. ili 28. meni je kao navijaču intera sasvim svejedno, ajde samo nemojte molim te od ovoga sad napravit ko šta radite barca-real, pa ne možeš komentare od muke ni pročitat koliko se djece na forumu nakupi.....pričate o nekim... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik07.05.2012. u 11:51
    "Prvi put nakon 2003. godine Scudetto"..s kojeg je to nedojebanog portala autor članka prepisao ovo? Da podsjetim raznorazne luđake da je Juventus digao scudetto i u sezoni 2004/05 i 2005/06. 30 komada u riznici. Mi uživamo.