1. Hrvatska nogometna liga, 1. kolo, 20.07.2012, 21:00 h, Park mladeži, gledatelja: 2.000
Suci: Igor Križarić, Borut Križarić (oba Čakovec), Tomislav Hudika (Varaždin)

Split u derbiju kola nadjačao Rijeku, zabio debitant Vojnović

Iz Parka mladeži:Vedran Babić • petak, 20.07.2012.

Prvi derbi u novoj sezoni MAXtv Prve lige otišao je na stranu nogometaša Splita, koji su na svom travnjaku u Parku mladeži s 2:0 zasluženo pobijedili Rijeku. Gosti su ostali dužni svojim navijačima, no unatoč neuvjerljivoj igri dvaput su uzdrmali okvir gola...

Ivan Baraban
56'
19
Dražen Jelić
72'
13
Damir Rašić
83'
Elvis Scoria

Dugo iščekivani derbi prvog kola MAXtv Prve lige između ambicioznih Splita i Rijeke, dvaju klubova koji su dobro "trgovali" u ljetnom prijelaznom roku, pripao je domaćinu. Debitant Vojnović zabio je u prvom dijelu, Baraban u drugom svega nekoliko sekundi nakon što je ušao u igru i Split je upisao tri boda.

Rijeka nije odigrala pretjerano dopadljivu utakmicu, no ipak je imala jednu gredu, jednu vratnicu te još nekoliko dobrih prilika u završnici utakmice. No, što zbog dobrih reakcija Zagorca, a što zbog vlastite nepreciznosti, gosti su ostali bez postignutog pogotka.

Dvoboj je bolje otvorio Split. Dominirao je u posjedu i potpuno zatvorio Rijeku, koja je uglavnom čekala kontranapade ili prekide. Na krilima raspoloženog Vojnovića Crveni su odmah počeli prijetiti i u 13. minuti zasluženo su poveli. Radotić je s desne strane ubacio, a Vojnović smireno poslao loptu u mrežu s vrha peterca.

Samo dvije minute kasnije Split je mogao povesti 2:0. Rebić je sve napravio sam. Sjurio se po lijevoj strani, ušao u kazneni prostor Rijeke, prebacio loptu na desnu nogu i pogodio vratnicu.

Rijeka je svoju prvu pravu priliku stvorila u 26. minuti. Brezovec je dobio izvrsnu loptu u prostor, ali je bio malo iskosa u šesnaestercu te je pucao pored suprotne Zagorčeve vratnice.

Bio je to period za nijansu bolje igre gostiju, no u 34. minuti ponovno je Split bio vrlo blizu drugom pogotku. Vojnović je na sredini terena oduzeo loptu nespretnom Kneževiću i uposlio Pehara. Ovaj mu je ubrzo vratio loptu i doveo ga u situaciju jedan na jedan s Lisjakom. Vojnović je išao lobovati vratara Rijeke, no ovaj je odlično reagirao i sačuvao svoju mrežu.

Do kraja poluvremena Rijeka je bila ta koja je mogla doći do pogotka. Brezovec je u 42. minuti ubacio iz kornera, a Neretljak glavom uzdrmao gredu. U posljednjem pokušaju gostiju Marić je propustio kazniti izlazak Zagorca sa svojih vrata pucavši s vrha šesnaesterca visoko preko gola.

U drugo poluvrijeme Riječani su ušli nešto agresivnije, no bez konkretnog učinka. Split se malo povukao i onda zabio za 2:0. Svega nekoliko sekundi nakon što je ušao u igru, Baraban je zatresao mrežu. Lisjak je obranio udarac Vojnovića, no lopta se odbila do Barabana, koji s pet metara udaljenosti nije mogao promašiti.

U 66. minuti Scoria je uveo Weitzera umjesto Močinića i umalo pogodio. Upravo je Weitzer tri minute kasnije opasno pucao s desetak metara, no Zagorac je uz poteškoće ipak uspio obraniti taj udarac.

U posljednjih desetak minuta utakmice bilo je puno uzbuđenja, no rezultat se nije mijenjao. Čulina i Baraban pogodili su vratnicu, Zagorac je obranio udarac Kreilacha, a u 90. minuti Čulina je pobjegao obrani Splita i onda pucao iz okreta preko gola.