Hrvatska lošom predstavom ubilježila pobjedu u Austriji

Bernard Jurišić • ponedjeljak, 27.08.2012.

Hrvatska košarkaška reprezentacija ubilježila je i četvrtu pobjedu u kvalifikacijama za EP 2013. Nije momčad Jasmina Repeše izgledala posebno inspirirano na gostovanju u Austriji, no izbjegla je dramatičnu završnicu zahvaljujući seriji Roka Ukića u posljednjoj četvrtini...

Austrija - Hrvatska 75:82 (23:20, 35:44, 58:60)

AUSTRIJA - HRVATSKA 75:82 (23:20, 35:44, 58:60)
Schwechat, 2.000 gledatelja.
Kvalifikacije za EP 2013., 5. kolo.

Austrija: Schreiner 3, Lamešić 11, Nagler 9, Detrick 11, Greimeister, Mahalbašić 21 (6 skokova), Danek, Gašpar, Lanegger 10 (5 skokova, 4 asistencije), Koch 5, Klepeisz, Maresch 5. Izbornik: Nedeljko Aščerić.

Hrvatska: Ukić 14 (4 skoka, 7 asistencija), Andrić 5, Vrbanc, Bogdanović 19, Stipčević 6, Babić 3, Markota 6 (10 skokova), Marčinković 11, Žorić 10, Planinić, Šarić 8. Izbornik: Jasmin Repeša.

Skokovi: 30-37
Asistencije: 14-17
Osvojene lopte: 3-10
Izgubljene lopte: 18-12
Osobne pogreške: 23-23

Teže nego što se očekivalo, Hrvatska je ubilježila četvrtu pobjedu u kvalifikacijama. Na gostovanju u Austriji mučenje Hrvatske trajalo je velikim dijelom utakmice, no pobjeda ipak nije došla u pitanje.

Početna petorka Ukić, Marčinković, Babić, Markota i Žorić imala je puno napadačkih problema na početku susreta, a tek je ulaskom Bogdanovića i Andrića malo "procurilo" u našem napadu. 11 zajedničkih poena tog tandema, začinjeno s dvije trice Bogdanovića u nizu, Hrvatskoj su donijele prednost od 14:18 krajem prve četvrtine. No, Austrijalci uzvraćaju tricama i na prvi odmor odlaze s prednošću 23:20.

Loš, stihijski napad Hrvatske nastavio se i u drugoj četvrtini. S druge strane, Rašid Mahalbašić i Davor Lamešić stvarali su puno problema našim centrima ispod koša. Ništa na parketu nije sugeriralo da su s jedne strane prilični anonimci, a s druge igrači s iskustvom igranja u NBA, Euroligi, Španjolskoj, Turskoj.

Tek kad su Mahalbašić i Lamešić zaradili po treću osobnu i nakratko preselili na klupu, Hrvatska je uspjela spojiti nekoliko dobrih obrana i napada. Austrijanci su počeli brzati u napadu, naši su to kažnjavali i učas je rezultat s 30:29 otišao na 35:44 na poluvremenu.

Računali smo da je to to, da će Hrvatska zadržavati Austriju na pristojnom razmaku i mirno voditi utakmicu prema kraju. I preračunali se. Mahalbašić se šetao pored naših centara, proradio je i šut Austrijancima i za samo tri minute treće četvrtine rezultat je opet vraćen na 48:48.

Propustili su Austrijanci nekoliko prigoda za preuzimanje vodstva, a Bogdanovićeva mini-serija opet nas je malo odlijepila iz egala (53:59). U posljednju četvrtinu ušlo se sa samo dva poena prednosti za Hrvatsku (58:60).

U posljednjoj četvrtini stvar je u svoje ruke preuzeo kapetan Ukić. Do 35. minute držao nas je u egalu, Detrick i Lanegger promašili su zicere za austrijsko vodstvo, a onda je Ukić s nekoliko kvalitetnih prodora odveo Hrvatsku na 66:74. Marčinkovićeva trica za kraj serije od 11:0 i 66:77 dvije minute prije kraja stavila je napokon točku na i ove utakmice koju je Hrvatska morala i ranije riješiti.

Roko Ukić utakmicu je završio s 14 poena (od čega 12 u posljednjoj četvrtini), sedam asistencija i četiri skoka, Bojan Bogdanović i ovog je puta bio najefikasniji s 19 ubačaja. Marčinković je zabio 11, Žorić 10, Šarić osam, a Markota je uz šest poena imao i 10 skokova. Za Austriju je Rašid Mahalbašić zabio 21 poen i dohvatio šest lopti ispod koša.

Sljedeću kvalifikacijsku utakmicu Hrvatska igra tek u nedjelju, u Nikoziji protiv Cipra.

• Obrisan korisnik31.08.2012. u 15:57
    vrbanca su ozljede uništile... dok sam igrao u mlađim kategorijama protiv njega, čovjek je dominirao u svim segmentima igre... problem je, što kasnije zbog lošeg sustava treniranja, a potom dolaskom u cibonu i ozljede gležnja, čovjek nije napredovao... ja sam izabrao ići na... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik30.08.2012. u 10:13
    ko je taj pilepić kojeg spominju svi, nikad čuo, a vi da je kandidat za reprezentaciju??!
  • Obrisan korisnik28.08.2012. u 15:48
    Uštimat će se sve do Slovenije
  • Obrisan korisnik28.08.2012. u 13:01
    naravno da je ovo loš rezultat, iako smo pobijedili ali svima nama je jasno da je ovo B repka Hrvatske. tu nema igrača kao što su z.planinić, lončar, tomić, banić, popović, perić, pilepić, radošević, barać, m.tomas.