Pobjeda protiv Ukrajine za osiguranje prvog mjesta

Bernard Jurišić • srijeda, 05.09.2012.

Hrvatska košarkaška reprezentacija ubilježila je i šestu pobjedu u šestoj utakmici kvalifikacija za EP 2013. i potvrdila očekivano prvo mjesto u skupini. S Ukrajinom u Slavonskom Brodu Repešina momčad imala je dobrih i loših perioda, na pobjeda je ipak uvjerljivija od konačnih 84:80...

Hrvatska - Ukrajina 84:80 (20:25, 48:35, 63:55)

HRVATSKA - UKRAJINA 84:80 (20:25, 48:35, 63:55)
Kvalifikacije za EP 2013., 8. kolo.
Slavonski Brod, dvorana Vijuš, 3.000 gledatelja.

Hrvatska: Ukić 10 (4 skoka, 6 asistencija), Andrić 16, Vrbanc, Bogdanović 15, Stipčević 9, Babić 2, Simon 8 (4 asistencije), Markota 7, Marčinković, Žorić 4, Planinić 1, Šarić 12 (8 skokova). Izbornik: Jasmin Repeša.

Ukrajina: Zabirčenko, Burtt 22 (7 asistencija), Gladyr 14 (4 skoka, 6 asistencija), Drozdov 9, Pustozvonov, Korniyenko 8, Pečerov 5, Kravcov 10 (6 skokova), Natyažko 7, Bobrov, Lypovyi 5, Tymofeyenko. Izbornik: Mike Fratello.

Skokovi: 34-33
Asistencije: 19-21
Osvojene lopte: 9-4
Izgubljene lopte: 5-16
Osobne pogreške: 20-19

U Kijevu je Ukrajince srušio Bojan Bogdanović tricom na isteku produžetka, a u Slavonskom Brodu sve je bilo puno mirnije iako je konačni ishod na kraju isti. Hrvatska je pobijedila i u šestoj utakmici i na najboljem je putu da kvalifikacije za EP 2013. završi bez poraza.

Otvaranje utakmice u lijepoj atmosferi pune dvorane Vijuš pripalo je Ukrajincima. U tri minute serijom od 9:0 otišli su na prednost 13:21, no trica Stipčevića primaknula je Hrvatsku na 20:25 u završnici prve četvrtine.

Drugu četvrtinu furiozno otvara Bojan Bogdanović i zahvaljujući njegovih 10 poena u nizu Hrvatska već nakon tri minute opet ima prednost - 30:29. Bogdanovića je serijom naslijedio Dario Šarić, ruku je dao i Rok Stipčević, pa je hrvatska serija nakon 11:0 zastala na 15:2, a na odmor je naša momčad ponijela prednost 48:35.

"Kamilicu" na otvaranju drugog poluvremena presjekla je trica Gladyra za 52:48, a gotovo ne prijemjetivši - Ukrajinci su se prišuljali na 53:51. Tri minute Hrvatska je bila bez poena iz igre što je prekinuo Šarić, a Andrić nakon promašenog zicera pogađa sa zvukom sirene na kraju treće četvrtine za 63:55.

Simon i Ukić odveli su hrvatsku prednost na 68:55 već u prvoj minuti posljednje četvrtine, no trice Amerikanca Burtta vraćaju Ukrajinu na jednoznamenkasti zaostatak. Bogdanovićeva trica za 81:72 bila je konačna potvrda hrvatske pobjede, iako su Ukrajinci 16 sekunda prije kraja tricom Pečerova smanjili na samo 84:80.

No, zbunili su se potom Ukrajinci, kao da ni sami nisu znali što trebaju napraviti, nisu u preostalom vremenu išli na prekršaj i hrvatska pobjeda na kraju se zaustavila na tih konačnih 84:80.

Najefikasniji u hrvatskoj momčadi bio je Lukša Andrić sa 16 poena, Bojan Bogdanović je zabio 15, a vrlo dobru utakmicu odigrao je Dario Šarić, ubilježivši 12 poena, osam skokova, dvije asistencije i po jednu osvojenu loptu i blokadu. Ukrajince je predvodio Steven Burtt s 22 poena i sedam asistencija.

Hrvatska je ovom pobjedom osigurala prvo mjesto u kvalifikacijskoj skupini, a preostaje joj još gostovanje u Mađarskoj u subotu, te domaća utakmica protiv Austrije u sljedeći utorak.

• Ljuke06.09.2012. u 17:13
    Decki ja bas ne pratim kosarku vec dugi niz godina od kada je to sve u teskom rasulu,ali stalno spominjete da je ovo B ili C ekipa.Sto je sa A repkom onda?Gdje su ti igraci?
    Ljuke
  • pikepiletina06.09.2012. u 13:56
    ova utakmica pokazala je da Repeša nije veliki trener i da je Šarić već sada veliki igrač. reprezentacija pod Repešom nema ni glave ni repa, ne zna organizirati napad, a obrana je teško rasulo. mislim da je sramotno da mi doma protiv jedne osrednje Ukrajine dobijemo samo jednu četvrtinu.
    pikepiletina
  • pikepiletina06.09.2012. u 13:51
    da je to doista tako, onda bi Ukić bio 2. asistent kvalifikacija, odma iza Wrighta, ali je Roko tek 14. asistent sa 4,7 asista po utakmici. nažalost, na papiru on i dalje slovi za puno boljeg beka od onog što pruža za reprezentaciju. od dečka koji obećava ostalo je sve na obećanjima.
  • Obrisan korisnik06.09.2012. u 09:40
    Ma Ukić je ok. Nije mu teško igrati u repki itd. Govorim o jučerašnjoj tekmi.
  • Obrisan korisnik06.09.2012. u 08:54
    ne bih htio biti ukićev odvjetnik, jer me godinama taj igrač živcira....ALI, u ovim kvalama, roko je naš prvi asistent s više od 6 asista po tekmi. to nije malo u euro košarci.p.s. mali šarić je već sada 2. ili 3. igrač ove B repke...iza bojana i možda ukića! fantastičan je! šteta da i hezonja nije... [više na forumu]