EP 2013. (U-21), kvalifikacije, skupina 5, 8. kolo, 10.09.2012, 20:15 h, Alicante, Estadio Rico Pérez
Suci: Serdar Gözübüyük, Wilco Lobbert, Patrick Langkamp, Ed Janssen (svi Nizozemska)

Josip Tolić • ponedjeljak, 10.09.2012.

U utakmici osmog kola u skupini 5 kvalifikacija za Europsko prvenstvo 2013. u Izraelu za nogometaše do 21 godine Španjolska je svladala Hrvatsku s velikih 6:0 i time još jednom otkrila velike slabosti koje je vrsta Ive Šuška pokazivala kroz ovaj kvalifikacijski ciklus. Ovo je najteži poraz hrvatske U-21 reprezentacije u povijesti.

Cristian Tello
63'
14
Marc Bartra
63'
17
Rodrigo Moreno
71'
Nino Galović
42'
18
Ante Budimir
46'
13
Marko Lešković
71'
Ivo Šušak

Veliku lekciju nogometa dobili su hrvatski nogometni reprezentativci do 21 godine starosti u posljednjem kvalifikacijskom susretu za EP u Španjolskoj. Branitelj naslova prvaka Starog kontinenta izabranicima Ive Šuška "utrpao" je šest golova, od čega čak pet u prvom poluvremenu.

Već od prve minute vidjelo se da ogled u Alicanteu neće biti ravnopravan. Kao i mnogo puta tijekom ovih kvalifikacija, Hrvatska je djelovala nesigurno i pomalo izgubljeno. Jedna od najboljih svjetskih reprezentacija (i) u ovoj kategoriji to je počela kažnjavati u trećoj minuti, kada je Isco najavio odličnu večer asistencijom za Pabla Sarabiju koji fino pronalazi gornji suprotni kut za 1:0.

Nastavila je mlada Furia pritiskati i u sljedećim minutama; do desete minute izvela je četiri kornera, a upravo je na isteku prve devetine susreta došao drugi pogodak za domaćina, vjerojatno i najljepši na utakmici. Isco je novom asistencijom proigrao Gerarda Deulofeua, a 18-godišnji igrač Barcelone pronašao suprotni kut unutar hrvatskog šesnaesterca, nakon što je nemoćnim ostavio Darija Župarića i Šimu Vrsaljka.

Nevjerojatno je koliko je "curilo" na desnoj strani obrane Kockastih, gdje se uskoro "zakuhao" i treći gol za Španjolsku. Deulofeu je kaznio izlazak Hrvatske naprijed, povukao polukontru za Álvara Vázqueza i već tada, u 17. minuti, bilo je jasno da goste čeka pravi "pakao" do kraja.

Već do sredine prvog poluvremena domaćini su imali prednost u posjedu lopte od nevjerojatnih 70 posto, a izabranici Ive Šuška nisu se mogli oporaviti od velikog početnog šoka. U 24. minuti stigla je prva opasnost pred španjolskim vratima nakon kornera koji je umalo završio autogolom, no vratar Diego Marino, zamjena vrataru Manchester Uniteda Davidu de Gei, bio je koncentriran te zaustavio loptu na gol-crti. Trudili su se i Andrej Kramarić iz slobodnog udarca te Tomislav Šarić poslije još jednog kornera, no nije bilo prave preciznosti.

Umjesto toga, nakon nešto manje od 20 minuta pauze, domaćini su ponovno zatresli hrvatsku mrežu. Ovaj put pogodak je stigao kroz sredinu; Isco i Pablo Sarabia odigrali su "dupli pâs" kroz srce hrvatske obrane nakon kojeg Isco nije imao težak zadatak upisati se u strijelce nakon dvije asistencije i naznačiti kandidaturu za igrača utakmice.

Teški trenuci do predaha kulminirali su u 38. minuti. Branič Barcelone Martín Montoya dobio je loptu na desnom boku, sjurio se u kazneni prostor i, nakon što je ostavio nemoćnog Marija Tičinovića, pronašao drugi kut za velikih 5:0 nakon prvih 45 minuta igre.

Zadovoljan rezultatom, branitelj naslova prvaka Europe u ovoj konkurenciji u nastavak je ušao nešto opuštenije, što je Hrvatska iskoristila stvorivši nekoliko poluprilika. Međutim, udarci Kramarića i Vrsaljka u prvih 15 minuta drugog dijela nisu donijeli barem počasni pogodak. Brojne promjene na obje strane razbile su ritam igre, a domaćini su prvu konkretniju priliku stvorili tek sredinom poluvremena kada je Vázquez pucao s 20-ak metara malo iznad grede.

Imao je Igor Bubnjić nekoliko minuta potom priliku iz slobodnog udarca ozbiljno zaprijetiti, no nije udario loptu na željeni način. 20-ak minuta prije kraja u igru je za Španjolsku ušao Rodrigo Moreno i uspio se istaknuti dvama dobrim potezima. Prvo je iz slobodnog udarca bio za pola metra neprecizan promašivši okvir gola, a potom je, u 81. minuti, zabio za 6:0 na asistenciju još jednog igrača s klupe, Barcelonina Cristiana Tella.

Bio je to završni čin jednog od najneuspješnijih kvalifikacijskih ciklusa za hrvatsku U21 reprezentaciju, koja sa sedam bodova završava na četvrtoj poziciji skupine 5, iza vodeće Španjolske koja će kao prvoplasirana u dodatne kvalifikacije za nastup na EP-u u Izraelu sljedeće godine, a tamo će iz ove skupine i Švicarska kao najbolja drugoplasirana momčad kvalifikacija. Gruzija je treća, Hrvatska četvrta, a Estonija posljednja peta.

• Torca-Dubrava11.09.2012. u 15:58
    ajme namaaaa....nikog uzeti u prvu nikog............
    Torca-Dubrava
  • vanDjukooy11.09.2012. u 15:34
    taj odnos prema mlađim repkama bi se lako dal popravit..Neka HNS uvede pravilo da ako igrač ne dođe na okupljanja mladih repki (uzmimo sve zajedno, znači od U-15 pa do U-21) ukupno više od 80%, taj igrač nema pravo nastupa u seniorskoj reprezentaciji..i doviđenja..pa nek se vidi ko grize a ko ne za... [više na forumu]
    vanDjukooy
  • Obrisan korisnik11.09.2012. u 15:32
    kako to misliš?pa ne mora igrač igrati za repku ako on to ne želiali ako odbije kad ga pozovu, onda nek mu zabrane da više ikada zaigra za repku
  • Obrisan korisnik11.09.2012. u 14:48
    nista čudno, uz sve probleme teško je igrati kao momčad u toj dobi kada se treba dokazati kao pojedinac da osiguraju posao za nogometnu budučnost.
  • Obrisan korisnik11.09.2012. u 12:21
    Za ovo nije kriv Šušak već HNS, koji bi trebao postaviti čista pravila da su ( SVI ! ) klubovi dužni puštati igrače na utakmice mladih, ili slijede jake kazne. Također igračima koji se ne odazovu da slijede suspenzije. A ne da igrači ako i dođu, samo se šeću. HNS je krivac, jer se isto ponavlja.