Barcelona i Aragon uvjerljivi na putu prema španjolskom rukometnom vrhu

Zvonka Keliš • subota, 22.09.2012.

Španjolsko rukometno prvenstvo stiglo je i do svog trećeg kola u kojem je aktualni prvak bez ikakvih problema svladao momčad Academije Octavio, dok je izrazito uvjerljiv bio i Aragon u slavlju nad Alser Puerto Saguntom. Domaće pobjede upisale su još i ekipe Granollersa i Huesce nad Cangasom, odnosno, Villom de Arandom.

Barcelona Intersport - Academia Octavio 36:21 (19:11)

Dvorana Blaugrana u petak je navečer bila domaćin susreta aktualnog prvaka Španjolske i osvajača španjolskog Superkupa te rukometaša Academije Octavio u kojem je Barca sasvim očekivano pokazala svu svoju raskoš. Tek u uvodnih 15 minuta gosti su uspjeli držati korak s domaćinom (7:7) nakon čega uspijevaju izboriti i svoje prvo i jedino vodstvo u susretu (8:7). Igrači Xavija Pascuala tada se bude, odlaze na 10:8, a potom serijom 9-1 osiguravaju vodstvo 19:11 s kojim se ide na predah.

Uvodne minute nastavka donijele su novu seriju domaćih pogodaka koja samo povećava Barcino vodstvo i potvrđuje konačnu uvjerljivu pobjedu. Čak ni dva isključenja Rutenke te jedno Stranovskog nisu pomogli gostujućoj momčadi da se približi, upravo suprotno, šest minuta prije kraja domaći rukometaši stižu i do svoje najveće prednosti u susretu (30:17), dok na koncu osiguravaju pobjedu 36:31. Najefikasniji u redovima pobjednika bili su Daniel Sarmiento i Albert Rocas s po pet postignutih pogodaka, dok su najbolji kod Academije Octavio bili Javier Fernandez i German Hermida također s po pet golova.

Aragon - Alser Puerto Sagunto 33:22 (17:10)

Do svoje treće prvenstvene pobjede i stopostotnog učinka u prvenstvu momčad Aragon stigla je na domaćem terenu gdje je uvjerljivo bolja bila od posljednjeplasirane ekipe prošlogodišnjeg izdanja Lige Asobal. Od prve minute domaćin je dominirao susretom te je prvo poveo 4:2 i 7:3 da bi u samu završnicu prvoga poluvremena ušao s prednošću od tri pogotka (11:8). Molina tada započinje domaću seriju pogodaka kojom se Aragon odvaja na 16:8, dok se na odmor ide s rezultatom 17:10.

Zanimljivo je bilo i u drugom dijelu dvoboja u kojem domaća momčad samo povećava svoju prednost (22:12, 28:17), dok gosti ne pronalaze rješenja za domaću obranu. Na kraju, do novih prvenstvenih bodova Aragon stiže pobjedom s 11 pogodaka razlike (33:22). Odličan je u redovima Aragona bio Carlos Molina s osam pogodaka, dok se kod Alser Puerto Sagunta istaknuo Iker Serrano sa šest golova.

Fraikin Granollers - Cangas 26:20 (13:8)

Na svoju prvu prvenstvenu pobjedu rukometaši Granollersa morali su čekati sve do trećeg kola Asobala u kojem su sa šest pogodaka razlike svladali povratnika u španjolsku rukometnu elitu, momčad Cangasa. Iako su gosti nešto bolje krenuli u susret te su poveli 7:6, domaćin je ubrzo pokazao što zna te je preokrenuo rezultat u svoju korist (8:7, 10:8). Do odlaska na odmor domaća momčad samo povećava svoju prednost te s tri uzastopna pogotka odlazi na 13:8.

U nastavku ogleda pobjednik više nije bio upitan, naime, igrači Granollersa odlaze na +6 (16:10), a iako se gostujuća momčad sredinom drugoga poluvremena približava na samo tri gola zaostatka (15:18) ne uspijeva poravnati rezultat ni preokrenuti ga u svoju korist. Do isteka 60. minute domaći rukometaši vraćaju svojih šest pogodaka prednosti te uzimaju tri boda slavljem 26:20. U pobjedu svoje momčadi Raul Campos je ugradio sedam pogodaka, dok je David Garcia za Cangas zabio također sedam golova.

Huesca - Villa de Aranda 29:25 (15:12)

Rukometaši Huesce na domaćem su terenu, pred svojom publikom, bez većih problema stigli do slavlja nad novom ekipom u Ligi Asobal, Villom de Arandom. Od samoga starta susreta domaćin je nametnuo svoj ritam kako u obrani tako i u napadu te jednom stečeno vodstvo više nije ispuštao iz ruku. Povela je tako Huesca 6:3 i 14:8, da bi na predah otišla s tri pogotka prednosti (15:12).

Prve minute nastavka donijele su seriju od tri domaća pogotka kojom se igrači Huesce odvajaju na 18:12, no gosti se tada pomalo bude te se vraćaju na minus tri s poluvremena (16:19, 17:20). Do kraja ogleda domaća momčad ipak povećava svoje vodstvo te stiže na 23:18 i 26:21, dok na koncu osigurava pobjedu 29:25. Huescu je do pobjede predvodio Joan Saubich s devet pogodaka, dok je Enrique Plaza u poraz svoje momčadi ugradio sedam golova.

Zanimljivo treće kolo nastavlja se već u subotu i nedjelju kada će snage na rukometnim terenima diljem Španjolske odmjeriti momčad hrvatskog vratara Mateja Ašanina, Ademar Leon, i Palma del Rio, kao i Valladolid i Cuenca, Naturhouse La Rioja i Guadalajara te španjolski viceprvak Atletico de Madrid pojačan Hrvatima, Ivanom Balićem i Jakovom Gojunom, koji će zaigrati s m