Igor Šestak • nedjelja, 23.09.2012.

U nedjelju su odigrane i posljednje tri utakmice četvrtog kola Bundeslige. U ranijem terminu Bayer i Borussija Mönchengladbach su na Bay Areni podijelili bodove, iako su domaćini bili bolja momčad na travnjaku. Stuttgart je na gostovanju u Bremenu osvojio bod nakon što je na poluvremenu gubio 2:0, a Hoffenheim je preokretom protiv Hannovera stigao do prve ovosezonske pobjede.

Bayer Leverkusen je u prva tri kola pobijedio tek jednom i s tri boda na kontu u četvrtom kolu na svojoj Bay Areni ugostio Borussiju Mönchengladbach. Momčad Luciena Favrea je u prva tri kola osvojila bod više od Bayera pa je ova utakmica i jednima i drugima trebala poslužiti kao iskupljenje za nešto slabiji ulazak u prvenstvo. I jedan i drugi trener su se odlučili za formaciju 4-2-3-1.

Utakmica za goste iz Mönchengladbacha nije mogla bolje početi. Već u trećoj minuti Herrmann je pravovremeno utrčao na dubinsku loptu Aranga, istrčao pred domaćeg vratara i odlično pogodio za 0:1. No, vodstvo Borussije nije dugo trajalo. Samo devet minuta nakon primljenog pogotka Reinartz je poslužio Kadleca na lijevoj strani kaznenog prostora, a on odličnim udarcem pogodio mrežu gostiju.

Od tog pogotka pa do kraja utakmice na Bay Areni je uglavnom igrala samo jedna momčad - Bayer. Pokušavali su domaći najčešće preko Schürrlea i Kießlinga, ali nisu uspijevali doći do drugog pogotka. U 70. minuti im se pružila najbolja moguća prilika kada je sudac pokazao na bijelu točku, ali je Schürrle uspio i to promašiti. Marc-Andre ter Stegen se bacio u krivu stranu, ali je lopta pogodila stativu.

Unatoč velikoj dominaciji Bayera, ostalo je 1:1, a s bodom svakako zadovoljniji mogu biti gosti. Nakon četvrtog kola Bayer je 13. s četiri osvojena boda, dok Borussia drži deveto mjesto s bodom više. U idućem kolu Bayer gostuje kod Augsburga, dok će Borussiji u Mönchengladbach stići HSV.

Dvije momčadi sa slabim rezultatima u prva tri kola susrele su se i u Bremenu, gdje je domaći Werder ugostio Stuttgart. Domaćini su prvenstvo otvorili porazima od Hannovera i Borussije Dortmund te domaćom pobjedom nad HSV-om, dok je Stuttgart doživio poraze od Wolfsburga i Bayerna, a jedini bod osvojio u prošlom kolu protiv Fortune. Gosti su u prva tri kola postigli tek jedan pogodak, a trener Bruno Labbadia u Bremenu nije mogao računati na ozlijeđene Molinara i Hooglanda te suspendiranog Ibiševića.

Nakon početnog ispitivanja snaga u kojem gotovo da i nije bilo pravih prilika Werder je poveo. Igrala se 23. minuta utakmice kada je Belgijac De Bruyne iskoristio dodavanje Petersena i zabio svoj drugi ovosezonski pogodak. Domaći su u prvom dijelu odlično zatvarali sve prilaze svom golu, a onda su u 34. minuti povećali svoje vodstvo. Asistent je još jednom bio Petersen, a u strijelce se upisao Austrijanac Junuzović. Gosti do kraja prvih 45 minuta nisu uspjeli smanjiti pa se na odmor otišlo s vodstvom domaćih 2:0.

No, u drugom dijelu je viđena sasvim drukčija slika. Već nakon pet minuta igre na 2:1 je smanjio Harnik, na asistenciju Traorea. U nastavku drugog dijela i jedni i drugi su imali prilike. Werder je mogao do trećeg gola preko Hunta i De Bruynea, a za goste su prijetili Gentner i Harnik. U 81. minuti Stuttgart je uspio izjednačiti. Nakon kornera s lijeve strane za loptu se izborio Niedermayer pa pucao prema golu, a Cacau na nekoliko metara od gol crte samo podmetnuo nogu za drugi ovosezonski bod Stuttgarta.

U samoj završnici i jedni i drugi su ostali s igračem manje. Stuttgartov veznjak Harnik je u 87. minuti zaradio drugi žuti karton, a Werderu je u prvoj minuti sudačke nadoknade zbog preoštrog starta isključen Lukimya, samo dvije minute nakon što je ušao u igru.

Stuttgart je trenutno na 17. mjestu s dva boda, a u idućem će kolu ugostiti Hoffenheima. Igrači Werdera mogu žaliti za ispuštenim bodovima, a u petom kolu će na gostovanje kod Freiburga. Trenutno na kontu imaju četiri boda i drže 11. mjesto na bundesligaškoj tablici.

Odličan ulazak u sezonu imao je Hannover. Momčad Mirka Slomke je u prva tri kola osvojila sedam bodova, ali je svoj uspješan početak Bundeslige pokvarila na gostovanju kod Hoffenheima, koji je u prva tri kola primio čak 11 golova i bio jedina momčad bez osvojenog boda. Hannover na ovom gostovanju nije uspio slaviti u protekle četiri sezone, a tradicija je nastavljena i petu uzastopnu godinu.

U sastavu Hoffenheima nije bilo standardnog vratara Wiesea, a rezervni vratar, Belgijac Casteels, po loptu u mrežu je morao u 26. minuti nakon autogola Delpierrea. Bio je to odličan start za Hannover te se činilo kako će nastaviti svoj odličan start u novu sezonu.

No, tek što se krenulo s centra, domaćini su izjednačili preko Johnsona. U prvom poluvremenu je bilo vrlo malo prilika, a na odmor se otišlo s rezultatom 1:1. U nastavku su igrači Hoffenheima odlučnije krenuli prema prvoj pobjedi, ali su imali velikih problema s realizacijom. Važan trenutak se dogodio u 81. minuti kada je domaći trener Markus Babbel u igru ubacio Vollanda, a Nijemac minutu kasnije odlično centrirao za Salihovića, koji na drugoj stativi glavom pogađa mrežu Zielera. U sudačkoj nadoknadi "točku na i" je stavio Amerikanac Williams.

Prvom pobjedom u novoj sezoni Hoffenheim je napokon napustio dno tablice. Trenutno drži 16. mjesto, a dno je prepustio Augsburgu. U idućem kolu gostovat će kod Stuttgarta, koji je trenutno jedno mjesto slabije plasiran. Hannover je usprkos prvom porazu ostao na trećem mjestu, ali sada za Bayernom i Eintrachtom kasni pet bodova. U idućem kolu u goste mu dolazi Nürnberg.