Josip Piršljin • subota, 22.09.2012.

Odigrano je pet utakmica subotnjeg programa Bundeslige u kojima su hrvatski igrači ostavili vrlo dobar dojam. Perišić je u porazu Borussije zabio dva gola, a na tom susretu strijelac je bio i Iličević za HSV. Olić je prvijencem donio bod Wolfsburgu, a Mandžukić ovog puta nije tresao mreže u Gelsenkirchenu gdje je Bayern slavio.

Minhenski Bayern je i dalje na maksimalnom učinku u Bundesligi. U četvrtom kolu uspješno su igrači Juppa Heynckesa odradili gostovanje u Gelsenkirchenu. Schalke se dobro držao u prvom poluvremenu, no u nastavku su Bavarci s dva pogotka riješili pitanje pobjednika.

Hrvatski reprezentativac Mario Mandžukić startao je od prve minute za razliku od utakmice Lige prvaka protiv Valencije. Zamijenjen je u 70. minuti, no ovog se puta nije upisao u strijelce. Imao je nekoliko dobrih prilika, a najbolja je bila u 25. minuti kada je glavom iz dobre pozicije pucao prema protivničkim vratima, no lopta je otišla preko vratnice.

Bayern je poveo u 55. minuti pogotkom Tonija Kroosa koji je odigrao još jednu dobru utakmicu poslije odličnog nastupa protiv Valencije. Thomas Müller je prošao dvojicu igrača i ostavio mu loptu nakon čega je Kroos odmjerenim udarcem pogodio za 1:0.

Samo tri minute kasnije nakon asistencije Müller je upisao i pogodak čime je Bayern otišao na 2:0 i ostavio vrlo težak posao Schalkeu da se vrati u utakmicu. Do kraja je još bilo nekoliko prilika na obje strane, ali rezultat se nije mijenjao, te su Bavarci došli do četvrte pobjede u prvenstvu.

U dvoboju HSV-a i dortmundske Borussije od početka su krenula trojica hrvatskih igrača. Milan Badelj i Ivo Iličević za domaće, a Ivan Perišić za gostujući sastav. U vrlo zanimljivoj utakmici bodove je na kraju odnijela momčad iz Hamburga i tako došla do prve pobjede ove sezone.

HSV je poveo već u drugoj minuti preko Heung-Min Sona i rezultat 1:0 se održao skroz do poluvremena, no početkom nastavka na scenu je stupio Perišić. Hrvatski reprezentativac je prebacio Adlera i vrlo lijepim pogotkom izjednačio. No, novo vodstvo domaćima donio je Iličević na asistenciju Van der Vaarta deset minuta kasnije.

U 59. minuti ponovno se u strijelce upisao Son čime je HSV poveo s 3:1, a dva gola na utakmici postiže i Perišić samo minutu poslije. Lewandowski i Piszczek nisu uspjeli zabiti, a na odbijenu loptu dobro je reagirao hrvatski reprezentativac. Ipak, njegova je momčad izgubila i ostala na sedam bodova.

Dobar dan za Hrvate u Bundesligi zaokružio je Ivica Olić prvim pogotkom u dresu Wolfsburga. Njegov je klub ugostio Greuther Fürth, a utakmica je završila remijem 1:1. Poveli su gosti autogolom Pogatetza u 28. minuti, a izjednačenje je palo pred kraj prvog poluvremena.

U 42. minuti Brazilac Naldo se sjurio u gostujući šesnaesterac, prihvatio loptu i pucao. Ona je ipak pogodila vratnicu i došla do Olića koji je dobro reagirao i glavom je poslao u mrežu. U nastavku utakmice u igru za Wolfsburg je ušao i Srđan Lakić, ali nije pomogao svojima da osvoje više od boda.

Mainz je upisao prvu pobjedu ove sezone. Na domaćem terenu na Coface Areni svladao je Augsburg pogocima u prvom poluvremenu. Najprije je precizan bio Austrijanac Ivanschitz, a potom i Mađar Szalai, a gosti nisu uspjeli do kraja zabiti. Na klupi Mainza je bio Ivan Klasnić, ali nije ulazio u igru.

Fortuna iz Düsseldorfa i Freiburg su podijelili bodove u utakmici bez pogodaka. Time su ostali susjedi na bundesligaškoj tablici, zauzimaju sedmu i osmu poziciju.