Ante Zovko • subota, 29.09.2012.

Raspoloženi su bili hrvatski napadači u šestom kolu Premier lige. Mladen Petrić realizirao je jedanaesterac protiv aktualnog prvaka koji je u završnici stigao do pobjede u Londonu. Dvostruki strijelac bio je Nikica Jelavić čiji je Everton preokrenuo rezultat na domaćem terenu protiv Southamptona. Liverpool je prvi put pobijedio ove sezone u prvenstvu, ponajviše zaslugom sjajnog Luisa Suareza koji je zabio tri gola Norwichu i za četvrti asistirao.

Edin Džeko donio je pobjedu Manchester Cityju na gostovanju kod Fulhama pogotkom iz svojeg prvog kontakta u završnici susreta. Završilo je 2:1 za goste, a prvi pogodak bio je djelo Mladena Petrića. Izjednačio je Sergio Agüero u završnici prvog poluvremena.

Obrana engleskog prvaka porozna je u posljednje vrijeme, a novi argument kritičarima dao je Zabaleta kad je pogrešno procijenio start na Riisea i na kraju ga uhvatio za dres, što je bilo dovoljno za jedanaesterac. Petrić je neumoljiv i ostavlja Harta bez šanse.

Postignuti pogodak izazvao je pritisak na obranu Fulhama koja se sve više teže nosila s naletima Građana, a nije pomogao ni neuvjerljvi vratar Schwarzer kojeg je u 25. minuti morao spašavati Hangeland, a u 30. Agüero neometan na suprotnoj stativi, nakon što mu je proslijeđena lopta iz kornera, gađa neprecizno.

Schwarzer se ipak iskupljuje u 36. kad je spasio loptu na gol-liniji poslije kontre Silve i Tourea koju nije uspio realizirati Tevez. Vratar odbija i prizemni pokušaj Silve u 43. minuti, ali samo do Agüera koji donosi zasluženo izjednačenje.

Nastavlja Manchester napadati i nizati prilike i u drugom dijelu. Fulham se nastavio sjajno braniti, organizirano u svim redovima i pripala mu je najbolja prilika kad je Ruizu iz blizine obranio Hart.

Mancini u 86. minuti ubacuje Džeku i isplatilo mu se gotovo trenutno. Riise loše pokušava izbiti glavom, samo do reprezentativca BiH koji zabija loptu u gornji desni kut.

Southampton se ponadao da bi mogao prirediti iznenađenje na Goodison Parku, ali raspoloženje kod gostiju promijenjeno je već do kraja prvog poluvremena. Za to se pobrinuo i Nikica Jelavić dva pogotka za drugu poziciju u Premier ligi svoje momčadi.

Ramirez je zabio za Svece u šestoj minuti poslije pogrešne procjene ubačaja iz kornera Howarda. Hrvatski je napadač sudjelovao u akciji za izjednačujući gol u 25. minuti napavši centaršut, lopta se odbila do Osmana koji je strijelac s nekoliko metara od gola.

Mirallas u 32. minuti kombinira s Fellainijem i ubacuje za Jelavića koji pogađa bliži kut, a u 38. Coleman sjajno ubačajem izbacuje dvojicu braniča iz igre, Jelavić dočekuje loptu glavom. Gazzaniga odbija u stativu, ali se od nje odbija u gol za 3:1.

Uz tri gola Luisa Suareza, Liverpool je konačno upisao pobjedu. "Darežljivi" su bili Kanarinci iz Norwicha koji su se našli u velikoj rupi do poluvremena, a ubrzo potom su potpuno potučeni s 5:2.

Put prema vrhu liste strijelaca Premier lige Urugvajac je počeo već u drugoj minuti kad se izborio za prostor na vrhu šesnaesterca i odmjerenim prizemnim udarcem matirao Ruddyja. Dvadesetak minuta poslije zakinut je za čisti jedanaesterac nakon što ga je srušio Barnett, najvjerojatnije zbog svojeg statusa simulanta.

Praktički se igralo samo na jedan gol, ali Redsi su uspjeli pogoditi drugi put tek u 37. Suarez sjajnim udarcem pogađa kut okvira, dok je u 47. namjestio treći pogodak Sahinu. Zatim je opet s dvadesetak metara briljantnim udarcem svladao vratara za 0:4.

Reina u 62. minuti ne uspijeva zaustaviti pokušaj Martina, a Morrison zabija. Uzvraća Gerrard u 68. zahvaljujući odbijanju o Barnetta. Škrtel dopušta Holtu utrčavanje u kazneni prostor u 84., a ovaj zabija u rašlje za 2:5.

Reading je ostao bez prve pobjede nakon povratka u elitni razred kad je Demba Ba zabio rukom za 2:2 Newcastlea na Madejski Stadiumu. Poslije nezanimljivog prvog poluvremena, u drugom su tri gola pala u četiri minute, a domaćin je vodio dvaput.

Kebe i Hunt zabili su za momčad koju je vodio današnji menadžer Svraka Alan Pardew, a prvo izjednačenje donio je Ba spektakularnim volejem. Osam minuta prije kraja Ferguson nabacuje prema napadaču, a Ba rukama gura loptu u mrežu. Iako je izgledalo nenamjerno, domaći navijači ostali su frustrirani zbog sudačkog propusta.

Peter Crouch s dva pogotka je okrunio pritisak Stoke Cityja protiv Swanseaja na Britanniji. Pogodio je glavom u 12. minuti poslije kornera, a u nizu naleta domaćih, u 36. najbolje se našao u gužvi u kojoj gostujući nogometaši nisu uspjeli izbiti ubačaj u šesnaesterac

Jordi Gomez ostavio je na cjedilu Wigan u Sunderlandu zaradivši isključenje dvije minute poslije početka drugog poluvremena, a domaćin je to iskoristio petim golom Stevena Fletchera u četiri susreta. U 51. je glavom zabio za pobjedu poslije nabačaja McCleana.