Igor Šestak • subota, 29.09.2012.

U subotu su odigrane prve dvije utakmice šestog kola Serie A. Na teren su izašli talijanski predstavnici u Ligi prvaka, Milan i Juventus. Aktualni prvaci još su jednom zablistali i s visokih 4:1 iz Torina ispratili Romu. Igrači Stare dame su zabili tri pogotka u periodu od 11. do 18. minute i već tada riješili ovaj dvoboj. Prije derbija Juventusa i Rome, Parma je na Tardiniju ugostila Milan i uspjela osvojiti jedan bod, iako je u većem dijelu susreta bila lošija momčad.

Nogometaši Milana još su jednom razočarali svoje navijače. Nakon što su pod tjednom slavili protiv Cagliarija i upisali prvu domaću pobjedu u prvenstvu, u subotu su otputovali na gostovanje u Parmu, s kojeg se vraćaju sa samo jednim bodom.

Massimiliano Allegri je u prošlom kolu odradio jednu utakmicu suspenzije pa se u Parmi vratio na klupu Milana. Zanimljivo je da su tek četiri igrača Milana na obje ovotjedne utakmice zaigrala u početnom sastavu. Allegri ja na Parmu poslao napadački tercet Boateng - Bojan - El Shaarawy, dok su u napadu Parme zaigrali Amauri i Pabon.

U prvom dijelu nije bilo previše uzbuđenja. I jedna i druga momčad su na početku utakmice bile prilično rezervirane, a prve prijetnje je kreirao Boateng u 14. i 16. minuti, ali je domaći vratar Mirante bio na visini zadatka. Parma je imala priliku u 34. minuti kada je Abbiati obranio pokušaj Kolumbijca Pabona, a u završnici poluvremena su se napokon ukazali El Shaarawy i Bojan s nekoliko udaraca, ali se rezultat nije mijenjao.

Mreža se napokon zatresla u 50. minuti. Nakon što je dva gola zabio Cagliariju, El Shaarawy je nastavio niz protiv Parme. 19-godišnjaka je uposlio Bojan, a mladi napadač se oslobodio čuvara i poslao loptu u mrežu kroz noge Mirantea. Samo dvije minute kasnije veliku je priliku propustio Boateng, a igrači Milana su imali još nekoliko situacija iz kojih su mogli i trebali udvostručiti vodstvo.

U tome nisu uspjeli i stigla ih je kazna. U 66. minuti Musacci je kratko izveo slobodni udarac, a Galloppa snažnim udarcem pogodio sami kut Abbiatijevog gola. Lopta je prošla ispod živog zida i vratar Milana nije imao šanse. U završnici se s još nekoliko dobrih obrana istaknuo Mirante i sačuvao Parmi vrijedan bod. U šest utakmica Milan je skupio tek sedam bodova. Iduću utakmicu Milan igra na gostovanju kod Zenita u srijedu.

Večernji termin bio je rezerviran za derbi utakmicu Juventusa i Rome. Juventus je u prvih pet kola Serie A osvojio 13 bodova i utakmicu protiv Rome dočekao s nizom nepobjedivosti dugim nevjerojatne 44 utakmice u talijanskom prvenstvu. Roma je pak na startu nove sezone pokazala dosta oscilacija, pa je primjerice pobijedila Inter u Milanu, a u prošlom kolu propustila vodstvo protiv desetorice Sampdorijinih igrača.

Domaćini su zaigrali u 3-5-2 formaciji s Pirlom u središnjici veznog reda te Vučinićem i Matrijem u napadu. Roma se postavila vrlo ofenzivno, a najbliže Juventusovom golu su bili Lamela, Osvaldo i Totti.

U prvih deset minuta se igralo vrlo žustro, a Juventusov show je započeo u desetoj minuti. Prvo je Taddei srušio Marchisija na ulasku u kazneni prostor i sretno izbjegao put u svlačionicu jer je bio posljednji igrač. Ipak, sreća nije bila dugo naklonjena Romi jer je iz tog slobodnog udarca Pirlo pogodio za 1:0.

Samo tri minute kasnije Stara dama je dobila jedanaesterac. U kaznenom prostoru je rukom igrao Castan, a s bijele točke je precizan bio Arturo Vidal. U 18. minuti je Lamela propustio smanjiti zaostatak Rome, a već minutu kasnije Juventus je zabio za 3:0. Matri je izbjegao zaleđe, prihvatio Vidalovu asistenciju i svladao Stekelenburga. Potop Rome u samo osam minuta.

Gosti su u idućim minutama skupljali žute kartone, a Marchisio je u 23. minuti pogodio prečku. Kako je izgledala Roma u tim minutama pokazuje podatak da je Zeman već u 34. minuti posegnuo za izmjenom. Dvije minute kasnije još se jednom zatresao okvir Rominog gola, ovaj put nakon Vučinićevog pokušaja.

U nastavku je Juventus ipak ubacio u nižu brzinu i tek povremeno prijetio Stekelenburgu. U 69. minuti Roma je došla do kaznenog udarca. Bonucci je nepotrebno udario Destra, a kazneni udarac je realizirao Osvaldo. Isti je igrač bio blizu svog drugog gola u 77. minuti, ali se iskazao Buffon.

Roma se nije predavala i do samog je kraja tražila drugi pogodak. Do njega ipak nije stigla, ali je zato Juventus potvrdio svoju pobjedu golom Giovinca u 90. minuti iz jednog od brojnih kontranapada. Roma napušta Torino s porazom 3:1, a uzme li se u obzir tijek zbivanja u prvom dijelu, mogli su nogometaši iz glavnog grada i gore proći. Juventus je nastavio svoj uspješan start u novu sezonu, a sada ga očekuje dvoboj protiv Šahtara u Ligi prvaka.

• Obrisan korisnik30.09.2012. u 19:44
    Slažem se s tobom Egotrip. Al meni je to smiješno, mjenjaš se kako vjetar puše, šta to govori o takvom čovjeku. Svaka čast vama koji tako dugo navijate za Juve ili bilo koji drugi klub. Ja navijam za Romu od 2000. i u dobru i zlu. Ne navijam za Romu sigurno zbog trofeja, jednostavno to je bila... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik30.09.2012. u 16:52
    Od '97 navijac Juvea, u "dobru i zlu". Ali slazem se da ima odjednom novopecenih navijaca, kojih vise zovem simpatizeri solidne igre. Takvi cim klub losije igra se priklanjaju drugom klubu solidne igre...itd...itd :-) Ontopic - Roma razbijena zasluzeno, moglo je biti i vise. Nadam se... [više na forumu]
  • etti30.09.2012. u 16:11
    @spirit_walker Od 2002. godine otprilike traje ta ljubav u dobru i zlu ;) To je doba kad primjerice Barcelona nije bila sami vrh europe, ali sve se mijenja i dolaze navijači s rezultatima. Evo ti PSG kao zadnji primjer
    etti
  • Obrisan korisnik30.09.2012. u 15:46
    Spirit_walker - dobri rezultati i dobra igra privlače ljude.Jako je malo navijača koji se vode po onoj izreci "i u dobru i u zlu"
  • Obrisan korisnik30.09.2012. u 12:36
    Potpuno zaslužena pobjeda Juventusa, nema se tu šta više dodati. Brži na svakoj lopti, jači u svakom duelu i takav je i rezultat. Jednostavno Roma nije imala jučer šanse, to govorim kao navijač Rome. Jedino što mi je interesantno je da odjednom Juventus ima hrpu navijača kojih nije bilo toliko dok... [više na forumu]