I Toulouse svladao uzdrmani Montpellier, Chambery niže pobjede

Mihaela Bradovski • četvrtak, 04.10.2012.

Francusko rukometno prvenstvo nastavljeno je u srijedu utakmicama četvrtog kola. Šest je dvoboja odigrano, a kolo će u četvrtak zaključiti Saint-Raphael i PSG. Teški dani kroz koje prolazi branitelj naslova ostavili su traga ne samo na rosteru već i na rezultatima. Montpellier je izgubio i drugi ovosezonski dvoboj, dok je u vodstvu stopostotni Chambery...

Fenix Toulouse Handball - Montpellier 34:29

I dok aktualni francuski prvak iza sebe pokušava ostaviti vrlo turbulentan i stresan tjedan, stanje u Toulouseu polako se počelo popravljati. Klub je tek nekoliko dana prije početka nove sezone dobio dozvolu za nastupom u LNH, problem je stvorila financijska situacija, a zbog istoga su klubu stopirana tri ovoljetna transfera. I dok se Feliho odlučio na povratak u Nantes, Miha Žvižej i Xavier Moreau odlučili su pričekati neko vrijeme te su uoči dvoboja s Montpellierom dobili zeleno svjetlo za nastup. Klub koji na terenu predvodi francuski kapetan Jerome Fernandez dobio je i novog predsjednika. Philippe Dallard imenovan je za nasljednika Patricka Sallesa.

U potpuno drugačijim atmosferama ova su dva sastava odmjerila snage u sklopu četvrtog kola. Toulouse je u sezonu ušao igrom toplo-hladno, no domaći teren i gotovo potpuno pomlađen protivnički sastav bili su dovoljna prednost na putu do druge ovosezonske pobjede. S druge strane, momčad Patricea Canayera upisala je drugi uzastopni poraz. Domaćina je baš kao i u prethodnim utakmicama pogocima vukao Fernandez; mrežu MAHB-a pogodio je osam puta. U redovima gostiju najuspješniji šuter bio je William Accambray s deset zgoditaka, a slijedio ga je novoizabrani kapetan, 21-godišnji Mathieu Grebille s dva gola manje. Petar Metličić postigao je tek jedan pogodak iz čak sedam pokušaja.

Gosti su poveli pogotkom svog najboljeg strijelca, vodili s 6:4, zatim i sa 8:6, no domaći pritisak urodio je plodom već do odlaska na odmor. 19:15 s poluvremena Toulouse je na kraju uspješno pretvorio u +5 pobjedu. "Morat ćemo raščistiti naše misli i primiti se posla. Ovo je novi početak za klub, za sve nas", kratko je nakon dvoboja prokomentirao vratar Robin, a na njega se nadovezao trener Canayer: "Nisam vidio momčad na koljenima, vidio sam igrače koji se bore, koji su sretni što su tu. Dvorana nas je pozdravila pljeskom i zanimljivo kako su nas svi mrzili dok smo pobjeđivali, a sada smo voljeni kada prolazimo kroz najveće probleme."

Chambery Savoie - Billere Handball 27:22

Poput Toulousea na domaćem terenu slavila je i momčad Chamberyja za i dalje stopostotan učinak i zadržavanje na samom vrhu. Nakon Tremblaya, Nantesa i Ivryja pred doprvakom je pao i novak Billere. Baš kao i Toulouse i Chambery je u dvoboj pred vlastitim navijačima ušao blijedom igrom; Billere je poveo s 3:0, dok je domaćin prvi pogodak zabio tek u petoj minuti. Tri pogotka prednosti sastav Arnauda Villedieua imao je i nakon 18 minuta igre, no potom je uslijedio rezultatski povratak Cavallijeve momčadi.

Samo pet minuta kasnije, točnije u 23. minuti Chambery je došao na samo pogodak zaostatka, dok su do isteka prvog poluvremena domaći rukometaši uspjeli preokrenuti situaciju u svoju korist i povesti s 11:10. Nakon 15:12 momčad čije boje brani trenutno ozlijeđeni Damir Bičanić rutinirano je posao privela kraju. Još se jednom u prvo ime momčadi lidera prometnuo Edin Bašić s osam pogodaka, dok je na drugoj strani s tri manje najraspoloženiji bio Pierre Le Meur. Cyril Dumoulin skupio je 13 obrana, a gostujući vratar Khaled Ghoumal njih 15.

Minimalne pobjede Dunkerquea i Nantesa

Nantes protiv Tremblaya i Dunkerque na gostovanju kod Cessona bili su favoriti u ovim dvobojima. Na kraju su oba kluba stigla do očekivanih pobjeda, no ovoga puta one su bile minimalne. Tremblay je pogotkom Saloua nakon 15 minuta poveo sa 7:3, no zgoditak Valera Rivere u posljednjoj minuti donosi prvo izjednačenje, odnosno 10:10 pred predah. Nakon 45 minuta igre gosti su ponovno imali nekoliko pogodaka prednosti pred protivnicima, točnije njih tri, no na njihovu žalost posljednja četvrtina u kojoj se igralo uglavnom pogodak za pogodak prevagnula je za tek jedan u korist domaćina. Vladimir Ostarčević u dresu poražene momčadi postigao je dva zgoditka.

Cesson je kratak ostao također za jedan jedini gol. U 13. minuti Kornel Nagy pogodio je za visoko vodstvo gostiju, semafor je tada pokazivao ohrabrujućih 7:2 za osvajača Trofeja prvaka i iako je sastav Patricka Cazala vodio čitavim tijekom susreta uporan domaćin u samoj se završnici, točnije sedam minuta prije kraja, nakon preciznog šuta Lanfranchi uspio približiti na -1. Nažalost po njihove navijače na tome je i ostalo.

U preostala dva susreta slavio je Ivry Davora Dominikovića i Selestat na gostovanju kod hrvatskog trojca u Creteilu (28:25). Dominiković je u prošlom kolu zaradio ozljedu i zbog nje je bio izvan konkurencije za nastup ove srijede. Ivry je slavio rezultatom 30:28 uz po sedam pogodaka domaćeg Bousnina i Savića u dresu Aixa. Najuspješniji Hrvat prvoga dana četvrtog kola bio je vratar Creteila. Jerković je zaustavio 13 protivničkih šuteva, no niti to nije pomoglo njegovoj momčadi da popravi dosadašnji učinak od dva boda. Njegov suigrač Mario Obad nije se upisao među strijelce, dok je Davorin Vranić pogodio tri puta iz šest pokušaja.