Igor Šestak • nedjelja, 07.10.2012.

Nogometaši Intera produbili su krizu svojih sugrađana. Derby Della Madonnina završio je pobjedom Nerazzurra s 1:0, a odlučujući pogodak pao je već u trećoj minuti utakmice nakon pogreške Abbiatija i udarca Samuela. Momčad Andree Stramaccionija dodatno se približila vrhu tablice, dok je Milan novim porazom ostao na samo sedam bodova i trenutno je 11. momčad lige. Drugu utakmicu večeri odigrali su Napoli i Udinese, a do nova tri boda stigli su igrači Napolija i tako nastavili potjeru za vodećim Juventusom.

Milan - Inter 0:1

Serie A, 7. kolo
Milano, Stadion Giuseppe Meazza

Suci: Valeri, Manganelli, Maggiani
Strijelci: 0:1 Samuel 4'
Žuti kartoni: Boateng 11', Nagatomo 24', Mexes 24', De Jong 38', Pazzini 82', Ranocchia 83', Montolivo 85', Yepes 88'
Crveni karton: Nagatomo 48' (drugi žuti karton)

Milan: Abbiati, Bonera (od 50' Abate), Mexes, Yepes, De Sciglio (od 57' Robinho), De Jong, Montolivo, Emanuelson, Boateng, El Shaarawy (od 71' Pazzini), Bojan
Trener: Massimiliano Allegri

Inter: Handanović, Ranocchia, Samuel, Juan, Zanetti, Gargano, Cambiasso, Nagatomo, Coutinho (od 46' Guarin), Milito (od 71' Palacio), Cassano (od 53' Pereira)
Trener: Andrea Stramaccioni

Iako sudionici Derbyja Della Madonnina novu sezonu nisu otvorili na posebno impresivan način, sudar Milana i Intera jedan je od najvećih talijanskih, ali i europskih derbija i privukao je veliku pažnju javnosti.

Inter je ovu utakmicu ipak dočekao u boljem raspoloženju jer je u posljednja dva kola Serie A upisao dvije pobjede pa se približio vrhu tablice. Trener Nerazzurra Andrea Stramaccioni zbog ozljede nije mogao računati na svog ponajboljeg igrača Wesleya Sneijdera, a odlučio se za formaciju 3-4-1-2, s Coutinhom iza napadačkog dvojca Cassano i Milito.

Trener Milana nije imao većih problema s izostancima, osim već duže ozlijeđenog Pata, ali ima velikih problema s formom svoje momčadi. Milan je u prvih šest kola osvojio tek sedam bodova, a igre momčadi su do ove utakmice bile daleko ispod renomea ovog kluba. Za Derby Della Madonnina Massimiliano Allegri se odlučio se za formaciju 4-2-3-1 s Emanuelsonom, Boatengom, El Shaarawyjem i Bojanom u ofenzivnom dijelu momčadi.

Utakmica nije mogla bolje početi za Nerazzurre. Već u četvrtoj minuti Walter Samuel je razveselio Interove navijače. Esteban Cambiasso je izveo slobodni udarac s lijeve strane, vratar Milana Christian Abbiati pogrešno procijenio let lopte, a argentinski stoper glavom poslao loptu u nebranjeni dio mreže.

Dvije minute kasnije pucao je Nagatomo pored gola, a samo minutu kasnije Abbiati je napravio još jednu veliku pogrešku. U pokušaju da doda loptu svome suigraču uposlio je Diega Milita, koji je krenuo sam prema njemu, ali kao da se i sam iznenadio tom poklonu pa nije uspio zabiti za 2:0. Tempu utakmice je u tim trenucima bio fascinantan, a formalni domaćini su izgledali potpuno izgubljeno.

Igrač utakmice

Milanski derbi svojim je pogotkom odlučio iskusni argentinski stoper Walter Samuel. Osim pogotkom već u četvrtoj minuti utakmice, Samuel je odlično predvodio Interovu obranu i u velikoj mjeri pomogao svojoj momčadi da sačuva mrežu čak i s igračem manje. Pohvaliti treba i ostale obrambene igrače Intera koji su se fanatično i uspješno branili. Kada je Milan preskočio sve prepreke, na vratima se ukazao odlični Slovenac Samir Handanović i otklonio sve prijetnje.

Milan se probudio tek nakon desete minute i u narednih dvadesetak minuta dominirao igrom, ali do izjednačenja nije stigao. U 14. je vrlo dobro pucao Riccardo Montolivo, ali malo pored gola, a odličnu je priliku za poravnanje imao Kevin Prince Boateng u 30. minuti. Odlično ga je uposlio Bonera, a Ganac je poslao loptu pored vratnice. Isti je igrač novu veliku priliku imao šest minuta kasnije nakon pogreške Interove obrane, ali ni tada nije natjerao Handanovića na obranu, već je poslao loptu pored vrata.

U 39. minuti zatresla se mreža Intera nakon odličnog udarca Montoliva, ali sudac Valeri poništio ga je zbog prethodnog prekršaja Emanuelsona nad Handanovićem. Vrlo uzbudljivo prvo poluvrijeme okončano je minimalnim vodstvom Nerazzurra.

Šanse Milana porasle su nakon samo tri minute igre u nastavku jer je Inter ostao s igračem manje. Japanac Nagatomo je prvi žuti karton dobio u prvom dijelu, a onda u 48. minuti nepotrebno igrao rukom pa mu je sudac Valeri pokazao put u svlačionicu.

Očekivano, treneri su brzo reagirali na novonastalu situaciju. Stramaccioni je već na poluvremenu ubacio Guarina umjesto Coutinha, a nakon crvenog kartona je povukao i Cassana te ubacio Pereiru. Allegri je pak krenuo u napad pa uveo Abatea i Robinha umjesto Bonere i De Sciglija.

Milan je zahvaljujući igraču više kontrolirao zbivanja na terenu, ali su se Interovi igrači vrlo disciplinirano branili pa Rossoneri nisu lako dolazili do prilika. Odličnu su imali u 64. minuti kada je Handanović sjajno obranio dalekometni projektil Montoliva, a u nastavku akcije neprecizan je bio Boateng. Dvije minute kasnije repriza prethodne situacije. Montolivo je snažno pucao s 30 metara, Handanović obranio, ali odbio do Bojana, koji se poskliznuo i upropastio odličnu priliku.

Ključni trenutak

Utakmica Milana i Intera imala je dva ključna trenutka. Prvi se dogodio u četvrtoj minuti kada je Abbiati pogriješio kod istrčavanja i omogućio Samuelu da postigne jedini pogodak. Drugi važan trenutak dogodio se u 48. minuti kada je crveni karton zaradio Nagatomo. Taj je događaj usmjerio vodu na Milanov mlin, ali njegovi napadači nisu uspjeli pronaći put do mreže i bod(ov)a.

U 71. minuti treneri su u igru poslali i zadnje adute, Palacija i Pazzinija, a novi napadač Milana je imao odličnu priliku samo četiri minute kasnije, ali je zakasnio na centaršut Robinha. Milan je stezao obruč oko Handanovićevog gola, ali nije uspijevao pronaći put do mreže. U 82. minuti igrači Milana su tražili i kazneni udarac, ali Valeri se nije oglasio.

Obrana Intera izdržala je sve napade Milana i osigurala momčadi petu prvenstvenu pobjedu u prvih sedam kola. Zaostatak Nerazzura za Juventusom sada iznosi četiri boda. Milanova kriza dodatno se produbila i trenutno joj se ne nazire kraj. U idućem kolu Milan će u goste Laziju, a Inter će ugostiti Cataniju.

Druga uzbudljiva utakmica večeri igrana je u Napulju gdje su se susreli Napoli i Udinese. Momčad Waltera Mazzarija odlično je otvorila sezonu i u dosadašnjem dijelu prvenstva jedina uspjela pratiti tempo odličnog Juventusa. Udinese je do sedmog kola osvojio tek šest bodova i našao se u donjem dijelu tablice.

Uoči međusobnog ogleda i jedni i drugi su pod tjednom gostovali u utakmicama Europske lige. Napoli je doživio težak poraz od nizozemskog PSV-a, dok je Udinese ubilježio značajnu pobjedu na Anfieldu kod Liverpoola.

Oba trenera preferiraju formaciju s tri obrambena igrača, a nešto ofenzivnije se postavio Napoli čiji su napad predvodili Pandev i Cavani.

U otvaranju utakmice su obje momčadi imale nekoliko prilika za pogodak, a poveli su domaćini u 30. minuti preko Slovaka Mareka Hamšika, kojem je asistirao Maggio. Uslijedio je period u kojem nije bilo novih prilika, a onda "vatromet" u samoj završnici poluvremena. Prvo je Giampiero Pinzi izjednačio u 43. minuti, a u prvoj minuti sudačke nadoknade za novo vodstvo Napolija je pogodio Edinson Cavani. Urugvajac je prvi topnik Serie A, a ovo mu je bio sedmi pogodak u isto toliko utakmica.

Drugo poluvrijeme nije bilo efikasno poput prvog, a Napoli je uspio sačuvati svoje minimalno vodstvo. Umjesto golova frcali su žuti kartoni. Sudac Doveri od 70. do 83. minute podijelio je četiri opomene. Ovom pobjedom Mazzarijeva momčad se još jednom izjednačila s Juventusom na vrhu prvenstvene tablice, a Udinese je ostao na samo šest osvojenih bodova te trenutno drži slabo 14. mjesto.

Napoli - Udinese 2:1

Napulj, Stadion San Paolo

Suci: Doveri, De Luca, Liberti
Strijelci: 1:0 Hamšik 30', 1:1 Pinzi 43', 2:1 Cavani 45+1'
Žuti kartoni: Hamšik 27', Danilo 70', Maicosuel 74', Benatia 78', Maggio 83'

Napoli: De Sanctis, Campagnaro, Fernandez, Gamberini, Maggio, Hamšik (od 87' Džemaili), Inler, Behrami, Zuniga, Pandev (od 55. Insigne), Cavani
Trener: Walter Mazzari

Udinese: Brkić, Benatia, Danilo, Domizzi, Pereyra (od 85' Faraoni), Allan, Pinzi (od 66. Ranegie), Lazzari, Pasquale, Maicosuel, Di Natale (od 79' Barreto)

• Mithrandir08.10.2012. u 10:40
    Milan i Inter, kakve slabe momčadi u odnosu na tradiciju. Ima pravo Zvone Boban kad je rekao da je ovo najslabiji Milan u zadnjih 25 godina.
    Mithrandir
  • Obrisan korisnik08.10.2012. u 08:27
    Mila od davnina nije bio u takvoj rezultatskoj krizikao ove sezone.Na takve stvari nisu naučili i biti će zanimljivo što će vlasnici kluba sada poduzeti da koliko toliko spase sezonu
  • Obrisan korisnik08.10.2012. u 07:17
    Milan očajna momčad to govorim od kad su prodali Ibru i Thiaga a šlag na tortu su stavili razmjenom s Interom Pazzini i Cassano te je Inter još tu dobio soldi. Dati Boatengu 10 isto potez ljeta.Što se utakmice tiče nema se tu Milan šta žaliti jer nije dao gol. Da je Milito zabio iz 2 šanse koje je... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik08.10.2012. u 05:31
    Nažalost mislim da ste u krivu, iako mi je u Italiji Juve najdraži, mislim da će ovu godinu tešku muku mučiti sa Napolijem. Pandev, Cavani i Hamšik su ubitačni za bilo koju obranu u Europi. A također ne bih još otpisao Inter, pomalo se dižu i imaju perspektivnog trenera.
  • Obrisan korisnik08.10.2012. u 00:37
    Možda neće nitko biti ravan Juvetu, ali će se lomiti koplja oko 2, 3, 4 i 5 mjesta.