Njemačka usred Dublina ponizila Irsku, Italija nadjačala borbene Armence

Vedran Babić • petak, 12.10.2012.

U skupinama B i C kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo 2014. godine nije bilo iznenađenja. Njemačka je deklasirala Republiku Irsku s čak 6:1, dok je Italija na gostovanju u Armeniji slavila s teških 3:1. Šveđani su pobijedili Farske Otoke nakon što su prvi primili pogodak, a pobijedila je i Češka. Dvije utakmice završene su bez pobjednika...

Skupina B

Armenija - Italija 1:3
Mkitarjan 27'; Pirlo 11' (11m), De Rossi 64', Osvaldo 81'

Borbeni Armenci dugo su brinuli Talijane, no na koncu ostaju praznih ruku. Sve je krenulo očekivano - vodstvom gostiju pogotkom Pirla s bijele točke u 11. minuti, no ostatak prvog poluvremena nije protekao prema očekivanjima. Iako su Talijani kontrolirali susret, jedan bljesak domaćih nogometaša doveo je do izjednačenja. Strijelac je bio Mkitarjan u 27. Pogotku je prethodio sudar glavama Maggija i Manojana, no sudac Marijo Strahonja nije zaustavio igru.

Probuđeni Armenci imali su i dvije odlične prilike za preuzimanje vodstva. U 56. minuti Buffon je fantastičnom reakcijom obranio volej Manojana, a dvije minute kasnije i pokušaj Ozbiliza. Do kraja utakmice ključne figure bile su Pirlo i De Rossi. Pirlov centaršut De Rossi je glavom pospremio u mrežu za vodstvo 2:1, da bi potom Romin veznjak zamalo postigao autogol nakon ubačaja Mkitarjana. Devet minuta prije kraja De Rossi je asistirao Osvaldu za konačnih 3:1.

Bugarska - Danska 1:1
Rangelov 7'; Bendtner 40'

Iako su već u 26. minuti ostali bez isključenog Bandalovskog, Bugari su uspjeli izdržati do kraja i ipak nešto izvući iz utakmice s Danskom. U trenutku isključenja Bugarska je vodila 1:0 golom Rangelova iz sedme minute, a Danci su do izjednačenja došli pet minuta prije kraja prvog poluvremena preko Bendtnera. Bugari su tako izgubili korak s vodećim Talijanima, dok su Danci upisali i drugi remi u svojoj drugoj utakmici.

Češka - Malta 3:1
Gebre Selassie 34', Pekhart 52', Rezek 67'; Briffa 38'

Reprezentacija Malte postigla je jedan od svojih rijetkih pogodaka u gostima i u samoj završnici imala izvrsnu priliku zabiti i drugi, ali to je sve čime se može podičiti poslije utakmice u Plzenu. Češka je postigla dva više i došla do prve pobjede u kvalifikacijama.

Domaćini su poveli u 34. minuti pogotkom Gebrea Selassieja, no samo četiri minute kasnije Briffa utišava domaće navijače i izjednačava na 1:1. S tim rezultatom otišlo se na odmor, no Česi su u nastavku pojačali ritam igre i dvama pogocima osigurali pobjedu. Strijelci su bili Pekhart u 52. i Rezek u 67. minuti.

U samoj završnici susreta, u četvrtoj minuti sudačke nadoknade, dosuđen je jedanaesterac za Maltu. Bila je to odlična prilika da se gosti još jednom upišu u strijelce, no Čech je obranio udarac njihova kapetana Mifsuda.

Skupina C

Republika Irska - Njemačka 1:6
Keogh 90'+2'; Reus 32', 40', Özil 54' (11m), Klose 58', Kroos 61', 83'

Reprezentacija Njemačke zadržala je stopostotni učinak i poslije treće utakmice nakon što je deklasirala Republiku Irsku 6:1. Njemačka je od početka utakmice imala inicijativu, no prvi pogodak postigla je tek u 31. minuti kada je Reus matirao domaćeg vratara Westwooda. Elfu se tada potpuno otvorilo te su do poluvremena udvostručili vodstvo. Ponovno je strijelac bio Reus, ovaj put nakon odličnog dodavanja Boatenga.

Drugo poluvrijeme nije donijelo ništa bolju igru od strane momčadi Giovannija Trapattonija. Čak suprotno. Razigrani Nijemci potpuno su dotukli domaćina u razmaku od 54. do 61. minute. Özil je zabio iz najstrože kazne, Klose je realizirao asistenciju Kroosa, koji se nedugo zatim i sam upisao u strijelce. U 83. minuti Kroos je zabio za 6:0, a u sudačkoj nadoknadi Keogh je postigao počasni pogodak za domaćine.

Farski Otoci - Švedska 1:2
Baldvinsson 57'; Kačaniklić 65', Ibrahimović 75'

Na stopostotnom učinku, ali poslije dvije utakmice, su i Šveđani, koji su nadoknadili zaostatak protiv Farskih Otoka. Favorizirani gosti trebali su prvi povesti, no raspoloženi domaći vratar Nielsen zaustavio je pokušaje Ibrahimovića i Källströma.

Šveđani su doživjeli pravi šok kada je u 57. minuti Baldvinsson poslao loptu iza leđa njihova vratara Isakssona, no kvaliteta gostujućeg sastava ipak je došla do izražaja u završnici utakmice. Vodstvo domaćina trajalo je osam minuta - izjednačio je Kačaniklić na asistenciju Ibrahimovića, a onda je i sam Ibra zabio za pobjedu 15 minuta prije kraja.

Kazahstan - Austrija 0:0

Remi bez golova u Astani rezultat je koji ne odgovara ni Kazahstanu ni Austriji s obzirom na to da ni jedni ni drugi još nemaju pobjedu. Domaćini su se opredijelili na čvrstu igru u obrani i čekanje svojih prilika u kontranapadima, no nisu ih dočekali. S druge strane, nisu ni "kapitulirali" pa je rezultat ostao 0:0. Najbolje šanse za goste propustili su u drugom dijelu realizirati Arnautovic, Kavlak i Janko.

• hanson13.10.2012. u 17:12
    gledao sam utakmicu i prva dva gola su neregularna. Penal je bio napucana ruka sa pola metra, a armenskom golu je prethodio faul na talijanu. Sve u svemu dosta loše od strahonje