Alba u gostima šokirala Montepaschi

Mišo Gulić • petak, 12.10.2012.

Veliko iznenađenje priredila je berlinska Alba na otvaranju Eurolige gostujućem pobjedom nad talijanskim prvakom Montepaschi Sienom. Susret je definitivno prelomljen 15-0 serijom gostiju u trećoj četvrtini, na što Talijani do kraja nisu imali pravi odgovor.

Alba je sasvim zasluženo konstantnom igrom bez crnih rupa i širokom lepezom strijelaca došla do pobjede u Sieni, dok domaćinu ostaje za objasniti što im se to dogodilo u dva navrata kada su gosti krajem druge i početkom treće četvrtine radili velike serije, prvu pri zaostatku od sedam koševa, a drugu pri minimalnom vodstvu koja je i riješila pitanje pobjednika.

Nakon nekoliko uvodnih izjednačenih minuta Alba je polako počela preuzimati konce igre u svoje ruke te krajem prve četvrtine došla do vodstva od 14:20, no sama završnica ipak je bila nešto lošija pa su domaći došli u egal (25:25). Vezanim tricama Janninga i Kangoura Talijani su otišli na šest koševa viška (37:31), no do kraja odmora igrala je samo jedna momčad, ona berlinska, koja je serijom 11-0 sve preokrenula u svoju korist te na odmor odnijela prednost od 39:42.

Početkom nastavka gosti pri rezultatu 43:44 rade novu seriju, ovaj put od 15-0, odlaze na ugodnih 16 koševa viška (43:59), što im do kraja nije bio problem obraniti. Iako su domaći koševima Mossa stigli na minus šest (63:69), Wood je odgovorio tricom pa je do kraja jedino pitanje bilo s kolikom će razlikom u korist njemačke momčadi završiti ovaj susret.

Najbolji u talijanskim redovima je bio Moss koji je zabio 17 uz po tri skoka i asistencije, dok je hrvatski centar Mario Kasun, u 17 minuta koliko je proveo na parketu, zabio šest koševa (šut 1/4) te statistici pridodao sedam skokova.

Gosti su susret zaključili s čak šest dvoznamenkastih igrača, Wood je zabio 15, Djedović i Avdalović po 14, Idbihi koš manje, a Miralles i Thompson po 10 koševa. Odlično je odigrao i Morley kod Albe, uz osam koševa ostvario je i po šest koševa i asistencija.