Maccabi sretniji u završnici protiv Repešine Málage, Chalon do slavlja u debiju

Josip Tolić • četvrtak, 11.10.2012.

Nova sezona Eurolige otvorena je i dvama susretima skupine B u kojima su značajne pobjede ostvarili debitant Élan iz Chalona nad poljskim Prokomom te Maccabi, koji je tijesno svladao Unicaju Jasmina Repeše.

Élan Chalon - Asseco Prokom Gdynia 81:74 (11:12, 33:28, 57:48)

Košarkaši Élana iz Chalona dugo će pamtiti prvi nastup u Euroligi u povijesti. Na otvaranju skupine B najelitnijeg košarkaškog klupskog natjecanja Europe francuski prvak upisao je pobjedu na svom parketu nad poljskim, momčadi Asseco Prokom iz Gdynije rezultatom 81:74.

Nakon izjednačene prve trećine, domaćin je pokazao da je spreman iznenaditi Poljake u drugoj dionici koju je dobio šest razlike. U trećoj četvrtini posebice se istaknulo novo pojačanje Francuza Brion Rush, koji je pokrenuo seriju 8:0 za zadržanje pritiska.

Gosti su se uspjeli pribrati i približiti u finišu dvoboja, no katastrofalan postotak uspješnosti pri izvođenju slobodnih bacanja (43 posto, 13 promašenih) uz 25 izgubljenih lopti ostavili su sastav sa sjevera Poljske "praznih džepova".

U pobjedi Chalona najdojmljiviji su bili Brion Rush te Ilijan Jevtimov s po 17 koševa. Na drugoj strani najefikasniji bio je Lukasz Koszarek s 14 poena.

Unicaja Málaga - Maccabi Electra Tel Aviv 80:85 (20:25, 36:47, 63:65)

Prvi nastup u novoj sezoni Eurolige za hrvatskog izbornika Jasmina Repešu nije bio uspješan. Maccabi iz Tel Aviva svladao je Málagu u gostima rezultatom 80:85, a utakmica je odlučena u posljednjim minutama.

Prvaci prošlosezonskog izdanja ABA lige na odličan su način otvorili dvoboj i nakon prve četvrtine imali prednost od "plus pet" (20:25). Prednost Izraelaca rasla je i u idućoj dionici; u jednom trenutku iznosila i 18 koševa viška, ali Španjolci su odgovorili do kraja poluvremena smanjivši na prihvatljivih 11 koševa minusa.

Bodrena bučnom publikom, Málaga je u trećoj četvrtini postupno smanjivala zaostatak i bila nadomak preokretu, ali su se tehnička pogreška domaće klupe uz nesportsku osobnu pogrešku pokazale preskupe kako bi bodovi ostali u Španjolskoj.

Predvodnik gostiju po broju koševa bio je bivši cibonaš Earl Calloway s 25 koševa, a hrvatski reprezentativac Krunoslav Simon bio je vrlo dobar s 19 poena. Na drugoj strani debi u Euroligi odlično je iskoristio Ricky Hickman, postigavši 16 poena uz četiri skoka i četiri asistencije. Blizu su bili Lior Eliyahu (15) i David Logan (14).