Bundesliga, 10. kolo, 27.10.2012, 15:00 h
HSV Hamburg
HSV Hamburg 30:33 Kiel
Kiel

Serijom 10:2 u posljednjih deset minuta Gislasonove trupe "ukrale" pobjedu u Hamburgu

Igor Šestak • subota, 27.10.2012.

HSV je u desetom kolu rukometne Bundeslige ugostio Kiel i doživio drugi prvenstveni poraz. Rukometaši aktualnog njemačkog prvaka veći su dio utakmice u O2 Areni u Hamburgu bili u rezultatskom zaostatku, ali su u samoj završnici napravili fantastičan preokret i stigli do nova dva boda rezultatom 33:30. U dresu domaće momčadi nastupili su Vori i Duvnjak, a veliko iznenađenje bilo je pojavljivanje ozlijeđenog Lackovića.

Do velikog derbija s Kielom HSV je u Bundesligi odigrao osam utakmica i upisao pet pobjeda, dva remija i jedan poraz. Aktualni prvaci u istom su periodu pobijedili u sedam dvoboja i izgubili tek jedan bod u remiju s Füchseom. Kako bi smanjio zaostatak za Kielom, Hamburgu je u derbiju trebala pobjeda.

Domaći trener Martin Schwalb ima velikih problema s ozljedama. Već duže na parketu nema Bittera, Carlena i Jansena, u posljednjim utakmicama nisu igrali ni Hens i Lijewski, a situaciju je dodatno pogoršao lom prsta Blaženka Lackovića u utakmici prošlog kola s Neuhausenom. Hrvatskom igraču prognozirala se stanka od mjesec dana, no na veliko iznenađenje svih on se već u utakmici s Kielom našao u sastavu. Liječnička služba "zakrpala" je i Lijewskog i Hensa pa je HSV imao razloga za optimizam.

Gosti nisu imali takvih problema, čak im se vratio i jedini ozlijeđeni igrač, Aron Palmarsson, koji nije igrao od 7. listopada zbog ozljede zarađene u utakmici Lige prvaka protiv Sävehofa. Uoči ove utakmice i jedni i drugi su odradili dvoboje trećeg kola DHB-Pokala i bez većih poteškoća prošli u osminu finala tog natjecanja.

Prema očekivanjima, u početnoj postavi HSV-a našli su se Igor Vori i Domagoj Duvnjak, ali je hrvatski srednji vanjski uglavnom sudjelovao u fazi obrane, dok ga je u napadu mijenjao Kraus.

Početak utakmice bio je prilično nervozan posebno s domaće strane. HSV je teško pronalazio put kroz gostujuću obranu i u prvih devet minuta je zabio tek dva gola. Kiel je za to vrijeme postigao četiri pogotka, a da prednost ne bude veća pobrinuo se vratar domaćih Dan Beutler s nekoliko lijepih obrana.

Iako su Hens i Lijewski uspjeli pronaći put do mreže Omeyera, HSV se našao u još većem zaostatku u 18. minuti (5:8) jer su za goste pogađali Jicha i Zeitz. U početnoj fazi utakmice nije nedostajalo ni vrlo čvrstih prekršaja pa su pune ruke posla imali i suci utakmice.

U drugih 15 minuta prvog poluvremena Hamburg je zaigrao znatno bolje. U 23. minuti je izjednačio na 10:10 golom Duvnjaka, a serijom 3:0 u posljednje dvije i pol minute poveo je s 15:12. Kiel je u zadnjih deset minuta prvog dijela zabio tek dva pogotka.

Golom Krausa HSV je na početku nastavka poveo s četiri gola prednosti, a igrom gol za gol tu je prednost uspješno održavao u idućim minutama. U 38. minuti Kraus je zabio za 23:18, ali se u istoj minuti dogodila i loša stvar za njegovu momčad. Flohr, strijelac četiri pogotka, zaradio je treće isključenje i put na tribinu.

Ta situacija primorala je Schwalba da u vatru gurne i ozlijeđenog Lackovića. No, unatoč kadrovskim problemima, HSV je odlično branio svoje vodstvo i dočekao posljednjih deset minuta dvoboja s 28:23. Tada su kola krenula nizbrdo.

Za Kiel su redom pogađali Ahlm, Narcisse, Zeitz i Vujin pa je kod 28:27 Schwalb pozvao minutu odmora. Za 29:27 je zabio Lijewski, ali su igrači Alfreda Gislasona zabili novih pet uzastopnih pogotka i u posljednju minutu ušli s vodstvom 32:29. Za HSV više nije bilo povratka, a utakmica je završila rezultatom 33:30.

Do nevjerojatnog preokreta Kiel je vodio Filip Jicha s osam golova (šut iz igre 8/14). Marko Vujin je bio nepogrešiv s linije sedam metara za svojih pet golova, ali iz igre je imao isto toliko promašaja. Četiri gola je postigao Zeitz uz realizaciju od 50 posto. HSV je predvodio Lijewski s osam golova (8/12), pet je zabio Kraus (5/8), a po četiri su dodali Flohr (4/5) i Hens (4/6). Vratari nisu imali posebno uspješan dan. Beutler je obranio deset lopti (26 posto), a Omeyer tek šest (19 posto).

Vori je imao četiri pokušaja, a mrežu Kiela je pogodio dva puta. Hrvatski pivot zaradio je i jedno isključenje. Dva gola je zabio i Duvnjak, ali uz maksimalnu realizaciju. Blaženko Lacković nije uputio nijedan šut prema protivničkim vratima, ali je uspio zaraditi jedno isključenje. Dogodilo se to u 50. minuti, a Kiel je upravo s igračem više pokrenuo svoju veliku seriju.

Na tablici Kiel je prvi, ali ima utakmicu više od Rhein-Neckar Löwena koji će u nedjelju ugostiti Magdeburg. S 12 osvojenih bodova HSV je trenutno četvrti, ali sada ima veliki, može se reći i teško nadoknadivi zaostatak za vodećom trojkom.

13HBW Balingen-Weilstetten 34951:1019-6825
14Minden 34880:1009-12918
15Gummersbach 34887:1018-13116
16TV Großwallstadt 34848:946-9815
17TV 1893 Neuhausen 34885:1042-15715
18TUSEM Essen 34870:1063-1938