PSV pobjedom 5:1 protiv Heerenveena smijenio Twente na vrhu tablice

Josip Piršljin • nedjelja, 11.11.2012.

U 12. kolu nizozemskog prvenstva došlo je do smjene na vodećoj poziciji. Vitesse je zaustavio Twente u remiju bez pogodaka što je iskoristio PSV i pobjedom 5:1 protiv Heerenveena skočio na prvo mjesto.

PSV je igrao posljednju utakmicu 12. kola Eredivisie i znao je da će mu pobjeda protiv Heerenveena donijeti vodeće mjesto na prvenstvenoj ljestvici. No, plavo-bijeli su ih šokirali u šestoj minuti kada su poveli pogotkom De Riddera.

17 minuta trebalo je sastavu iz Eindhovena da se pribere i izjednači, a to mu je uspjelo preko Narsingha, igrača koji je prošle sezone nastupao upravo za Heerenveen. Početkom drugog dijela vodstvo momčadi Dicka Advocaata donio je Mertens, a nakon gola Wijnalduma Slovenac Matavž je dva puta tresao protivničku mrežu tako da je krajnji rezultat glasio 5:1.

Unatoč napadačkoj formaciji 4-3-3 kojom su obje momčadi željele ostvariti pobjedu, utakmica Vitessea i Twentea završila je bez pogodaka. Na taj su način ova dva kluba postali susjedi na drugom i trećem mjestu s time da nogometaši iz Enschedea imaju četiri boda više.

Remi Vitessea iskoristili su nogometaši Ajaxa i Feyenoorda da mu se približe na ljestvici. Prvaci su gostovali kod pretposljednjeg Zwollea gdje su vodili s 4:0, da bi na kraju utakmica završila pobjedom Kopljanika od 4:2. Najprije je za Ajax zabio Alderweireld, a potom je dva puta precizan bio Danac Fischer. U 76. minuti Siem de Jong je postavio 4:0, no tada su zamjene Avdić i Drost smanjili.

Za jedan gol bolji su bili igrači iz Rotterdama protiv Rode. Pelle je zabio dva gola, a po jedan Immers, Clasie i Janmaat. u slavlju 5:2. Strijelci za žute bili su Malki i Biemans, no njihov je klub ostao 15. poziciji, zadnjoj koja osigurava ostanak.

U petak i subotu odigrani su preostali susreti u kojima je jedini uspješan gost bio Groningen u Bredi. Domaće pobjede upisali su Waalwijk, Venlo i NEC, dok su Den Haag i AZ remizirali. Momčad iz Alkmaara se nalazi tek na 12. mjestu premda ima drugog najboljeg strijelca lige Altidorea. Prvo mjesto s 12 golova drži Bony iz Vitessea.