Premiership, 12. kolo, 17.11.2012, 13:45 h
Arsenal
Arsenal 5:2 Tottenham
Tottenham

Marin Vuković • subota, 17.11.2012.

Nogometaši Arsenala ponovno su najbolja momčad sjevernog Londona, iz ogleda s ljutim rivalima s White Hart Lanea izašli su kao uvjerljivi pobjednici, u potpunosti iskoristivši isključenje tragičara utakmice Emmanuela Adebayora.

Nerijetko bogat pogocima, kontroverzama i odličnim nogometom, derbi sjevernog Londona niti ovoga puta nije razočarao. Sedam pogodaka, jedan crveni karton i pregršt prigoda epilog su ogleda na Emiratesu koji je pripao Arsenalu rezultatom 5:2.

Topnici su nakon neuvjerljivog početka utakmice od bivšeg igrača Emmanuela Adebayora dobili neočekivan poklon i potom uz brojčanu nadmoć do vrha napunili mrežu Huga Llorisa, koji je do kraja utakmice vjerojatno poželio da je i ovoga puta ostao na klupi.

Premda to konačan rezultat možda ne otkriva, Tottenham je puno bolje ušao u utakmicu i prije nego se domaćin uspio snaći došao do vodećeg pogotka. Vratar Arsenala Wojciech Szczesny uspio je zaustaviti udarac Jermaina Defoea, no na odbijenu loptu natrčao je Emmanuel Adebayor i gostima u desetoj minuti donio ranu i zasluženu prednost.

Mogao je Defoe već u sljedećem napadu udvostručiti vodstvo. Udarcem koji je odsjeo tik pored vratnice dao je naslutiti kako će Arsenalova obrana danas imati puno problema, no u 18. minuti odličan početak gostiju u potpunosti je pokvario strijelac vodećeg pogotka.

Adebayor je u jednom dvoboju sa Santijem Cazorlom prešao tanku liniju koje dijeli heroje od tragičara i zbog ružnog prekršaja zasluženo zaradio izravni crveni karton, te svoju momčad uz koncert zvižduka s Emiratesa ostavio na cjedilu.

Premda do toga trenutka nisu značajnije zaprijetili Hugu Llorisu, nogometašima Arsenala uz brojčanu je nadmoć za poravnjanje trebalo samo sedam minuta. Theo Walcott sjajnim je ubačajem uposlio Pera Mertesackera, a njemački toranj se preciznim udarcem glavom iskupio za pogrešku prije pogotka Tottenhama.

Susret ljutih rivala pretvorio se u jednosmjernu utakmicu u kojoj je Arsenal u furiozne tri minute završnice prvoga dijela došao do potpunog preokreta i značajne prednosti. Prvo je Lukas Podolski uz malo sreće uspio smjestiti loptu u mrežu Llorisa, a potom se u strijelce upisao i Olivier Giroud nakon što je ogroman dio posla obavio Cazorla.

Što god je Andre Villas-Boas rekao svojim igračima u svlačionici palo je u vodu u 60. minuti, kada je Arsenal nakon lijepe akcije došao do četvrtog pogotka. Podolski je ovoga puta preuzeo ulogu asistenta, a loptu je u mrežu na drugoj vratnici preusmjerio Cazorla.

Domaćin se s bodovima u džepu možda i pretjerano opustio, pa je kao grom iz vedra neba stigao drugi pogodak Tottenhama u režiji Garetha Balea. Velšanin je 20 minuta prije kraja pronašao prostora za udarac i s ruba kaznenog prostora pogodio za 4:2, a samo nekoliko minuta kasnije pokvario sjajnu prigodu udarcem pored vratnice, kada je bolji izbor bila asistencija za bolje postavljenog Defoea.

Bilo je to, međutim, sve što je Tottenham uspio prirediti pred vratima Szczesnyja. Utakmicu je u prvoj minuti sudačke nadoknade zaključio Walcott, pogodivši za konačnih 5:2 udarcem iz srca šesnaesterca. Ne samo da je svladao velikog gradskog rivala, Arsenal ga je s ova tri boda i preskočio na ljestvici, a Arsene Wenger barem nakratko utišao kritičare.

• Obrisan korisnik17.11.2012. u 22:25
    ovaj hugo loris mi je najjači,prvo je nezadovoljan time kaj ne brani u prvoj zbog friedela,i sad kad ga AVB stavi u igru ovaj primi 5 komada,hahaha.mislim nije loše branio ali ipak,tragikomedija
  • arsenal-lover17.11.2012. u 18:13
    Bravo Arsenal, samo tako i dalje!!
    arsenal-lover
  • Obrisan korisnik17.11.2012. u 16:28
    Baš guštam!Keep up the good work!
  • Obrisan korisnik17.11.2012. u 16:21
    Dugo nisam vidio ovako dobar Arsenal, svaka čast. Istinabog, crveni Adeu je promijenio tekmu, ali bio je čist, pa je bespredmetno raspravljati o tome. A na nekom drugom članku sam komentirao da se Friedela ne smije micati s gola, i nažalost bio sam u pravu. Mislim, nije Lloris ništa kriv, ali ta... [više na forumu]
  • arsenalcro17.11.2012. u 16:08