Ante Zovko • subota, 17.11.2012.

Manchester United morat će pobijediti u Norwichu ako se želi vratiti na prvu poziciju Premiershipa koju je u 12. kolu preuzeo Manchester City uvjerljivom pobjedom protiv Aston Ville začinjenom sudačkim previdima u njegovu korist. Chelsea, koji se čuvao za Ligu prvaka, pao je na Hawthornsu, a Liverpool je upisao drugu prvenstvenu pobjedu na Anfieldu ove sezone.

Dvije pogreške pomoćnog suca koje su rezultirale jedanaestercima olakšale su posao Manchester Cityju koji je pobijedio Aston Villu 5:0 i, barem privremeno, preuzeo vodstvo ispred gradskog suparnika.

Osim lijepog pokušaja glavom Bentekea, City je uspostavio kontrolu nad igrom i konstantno prijetio gostima koji su se solidno branili sve do 42. minute. Poslije velike gužve u Villinom kaznenom prostoru, nitko od braniča nije uspio izbiti na vrijeme i Silva s dva metra posprema loptu u gol za 1:0. Nije bilo posebno lijepo, ali svakako zasluženo.

Prvake je tada malo pomazila sreća ili bolje reći sudački previd. Pomoćnik je signalizirao je igranje rukom u šesnaestercu, a Agüero je praktički ostavio Villu bez šansi za povratak i doveo je pred drugi uzastopni poraz od kluba iz Manchestera poslije prošlotjednog Unitedova preokreta.

Isti pomoćnik dosudio je još jedan sumnjiv jedanaesterac u 65. koji je Tevez pretvara u treći gol. Minutu kasnije otvorilo se Agüeru koji na bližoj stativi opet matira Guzana. Iako se Mancinijevoj momčadi tada nigdje nije žurilo, a osveježena je i izmjenama, stigao je i peti gol. Nasri je asistirao Tevezu loptom paralelno s golom, a napadač nije imao zahtjevan posao.

Opterećen gostovanjem u Torinu za nekoliko dana, Chelsea je izašao na teren kod West Browmich Albiona sa "šarenim" sastavom i doživio poraz 1:2.

Europski prvak bolje otvara susret i Ridgewell je ubrzo morao čistiti s gol-linije pokušaj Bertranda, no prvi su slavili domaći. Morrison ubacuje centaršut s lijeve strane, a Long glavom, od travnjaka, zakucava za vodstvo.

Neuigrani sastav gostiju trebao je oko pola sata da podigne ritam i u 39. Hazard ostavlja loptu Azpilicueti. Belgijac utrčava u šesnaesterac i stiže na suigračevo ubacivanje koje glavom posprema za izjednačenje.

Long u 50. postaje asistent nabacivši s desnog krila Odemwingieju. Veznjak u naletu glavom svladava Čecha i hit ovosezonskog prvenstva opet vodi. Di Matteo je reagirao uvođenjem Mate i Romeua i odmah se osjetilo na igri.

Chelsea je preuzeo inicijativu, ali nije imao strijelca. Sturridge je bio najopasniji, ali Myhill se sjajno postavljao. Tračak nade za Bluese ukazao se kad je u 82. Mulumbu pokušao iznenaditi Čecha i gađao pored gola i pritom se ozlijedio. Kako je Steve Clarke dotad obavio sve zamjene, veznjak je izdržao u bolovima još sedam minuta i morao se povući.

Chelseajev vratar pridružio se kolegama u očajničkoj potrazi za izjednačenjem i u 93. umalo je dohvatio jedan udarac poslije Sturridgeova kornera. Bio je to i posljednji pokušaj londonske momčadi koja je malo izgubila korak s dva Manchestera.

Liverpool je nastavio živjeti od golova Luisa Suareza. Urugvajac ih je postigao dva u 3:0 pobjedi protiv Wigana, tek drugoj domaćoj kojom je osigurao 11. poziciju i 15. bod u 12 susreta.

Iako je Brendan Rodgers već u 36. minuti zamijenio raspoloženog ofenzivnog veznjaka Susa, Liverpool se razgoropadio u drugom poluvremenu. Sterling oduzima loptu na desnom krilu i povratnom loptom asistira Suarezu u 47. minuti. Enrique je predriblao nekoliko braniča u 59. prije nego što je namjestio svojem napadaču lagani drugi gol.

Dok su gosti raspravljali sa sucem ubačaj sa strane dosuđen Liverpoolu, Suarez daje loptu Sterlingu kojem brani Al Habsi, a Enrique u svoj učinak dodaje i pogodak.

Reading je preokretom protiv Evertona upisao prvu ovosezonsku prvenstvenu pobjedu, 2:1, iako su gosti trebali dobiti dva jedanaesterca i voditi uvjerljivije na poluvremenu od jednog gola Naismitha.

Jedan od onih koji se nisu proslavili kod Evertona bio je i Nikica Jelavić. U 17. Gorkss je zahvatio nogom Naismitha u šesnaestercu, ali je sudac Atkinson ostao nijem, kao i njegov pomoćnik. Susret je preokrenuo Le Fondre s dva gola, a drugi je zabio iz kaznenog udarca koji je i sam izborio.

Swansea je ubilježio tek drugu gostujuću pobjedu, ali vrlo vrijednu, u Newcastleu, kojem je Ba donio utješni gol u posljednjim minutama. Iako je Newcastle, bez Canayea, dominirao, poslije sat vremena igre Michu je glavom zabio za vodstvo. Laudrupova je momčad sjajno branila prednost i čekala priliku iz kontre. Dočekala ju je tri minute prije kraja preko Guzmana.

Mark Hughes najavljivao je da će utakmica protiv Southamptona biti odlučujuća za njega kao menadžera Queens Park Rangersa. Poslije, ali i tijekom nje Loftus Road odjekivao je od zvižduka zbog poraza 1:3. Rangersi su i dalje bez pobjede, uvjerljivo posljednji.

Lambert je pogodio iz blizine za vodstvo Svetaca, a prije poluvremena na 0:2 povisio je Puncheon udarcem s ruba šesnaesterca. Hoilett smanjuje poslije poluvremena, ali je Ferdinandov autogol ugasio nadu domaćima.