Liga prvaka, Natjecanje po skupinama, Skupina G, 5. kolo, 20.11.2012, 18:00 h, Lužnjiki, gledatelja: 67.325
Suci: Ivan Bebek, Tomislav Petrović, Miro Grgić, Domagoj Vučkov, Goran Gabrilo (svi Hrvatska)
Spartak Moskva
0:3(0:3) Barcelona
Daniel Alves 16'
Lionel Messi 27', 39'
Barcelona

Ante Zovko • utorak, 20.11.2012.

Za razliku od kasnog preokreta na domaćem terenu, Barcelona je riješila sve dvojbe protiv Spartaka u Moskvi u prvom poluvremenu te pobjedom 3:0 u petom kolu skupine G osigurala osminu finala Lige prvaka.

Welliton
63'

Jano Ananidze
63'
3
Sergej Brizgalov
75'
Alex Song
81'
27
Gerard Deulofeu
85'
19
Martin Montoya
87'
Francesc Tito Vilanova

Lionel Messi donio je pobjedu 2:1 s dva pogotka u Španjolskoj, a ovdje je zabio isto toliko, ali ovaj put bez velike drame, u prvih 45 minuta. Jedan je dodao Dani Alves, pa Barcelona neće imati imperativa u posljednjem kolu. Spartak će se sigurno nadati da Benfica ne pobijedi Celtic, inače bi i snovi o Europskoj ligi na proljeće bili pusti san.

Dikan je spriječio još ranije vodstvo Barcelone refleksnom obranom Pedrova voleja u 12. minuti, da bi u 18. prvi put morao u mrežu po loptu. Messi je odradio glavninu akcije u kaznenom prostoru, pokušao sam, ali se lopta odbila do Danija Alvesa koji s ruba 16 metara zabija snažnim, odmjerenim udarcem.

Barcelona je pritisnula pokušavajući što prije riješiti posao, ali umalo je kiksala kad je Emenikeov ubačaj pao natrčalom Suchyju koji tuče iz voleja umjesto namještanja na mirniji udarac i promašuje. Bila je to sjajna prilika za izjednačenje koja se Spartaku više nije pružila.

Iniestin udarac u 27. minuti biva odbijen, srećom po Katalonce prema Messiju, koji uz pomoć travnjaka Barcelonu na 0:2. Ivan Bebek "nagradio" je Pedra žutim kartonom za simuliranje kad je pokušao zaobići Dikana u 36., a u 39. Messi pokazuje kolegi kako se to radi i odvodi Barcelonu prema sigurnoj pobjedi.

Suočen sa sigurnim porazom, Spartak nije jurio bezglavo u drugom poluvremenu. Pokušavao je napadati, ali Barcelona je bila jako opasna u kontranapadima koji su obično završavali promašajima frustriranog Pedra. U 77. Dikan mu brani pokušaj iz blizine. Napadač je pokušavao do 85., ali kako ni u svojoj 15. uzastopnoj utakmici nije uspio zabiti, Vilanova je dao priliku Deulofeuu, a ranije je izvadio i Xavija sačuvavši ga za ligaške izazove.

• ALGHAZANTH20.11.2012. u 21:46
    Mala greška se potkrala u tekstu, u prvom susretu ovih momčadi bilo je 3:2 a ne 2:1 za Barcelonu. I Rusi imaju svoga Dikana, moguće da je i on karao Lambašu ako je koji put bio u Hrvatskoj.