Josip Piršljin • nedjelja, 25.11.2012.

Vitesse je u 14. kolu nizozemskog prvenstva pokazao da dobra forma ove sezone nije slučajnost. Žuto-crni su gostovali kod vodećeg PSV-a i pobjedom mu se približili na samo dva boda zaostatka. Twente je treći put zaredom odigrao neriješeno, a pobjede su upisali Ajax i Feyenoord.

Nogometaši Vitessea nastavili su oduševljavati svoje navijače ove sezone. Momčad iz Arnhema odigrala je odličnu utakmicu na stadionu Philips u Eindhovenu i pobijedila lidera lige s 2:1. Time su se igrači Freda Ruttena približili PSV- u na dva boda manje i s trećeg mjesta predstavljaju veliku opasnost za ostale pretendente na naslov.

Crveno-bijelima je sve pošlo za rukom. Već u petoj minuti došli su do vodstva kada je gužvu u šesnaestercu iskoristio Derijck. Gostujući branič Van der Heijden pokušao je izbiti loptu nakon ubačaja, ali ona je došla do stopera domaćih koji je pronašao put do mreže za 1:0.

Na izjednačenje se nije dugo čekalo. Vitesse je izborio slobodan udarac na otprilike 20 metara, a odlučio ga je izvesti Reis. Pucao je kroz živi zid, no lopta je ipak prevarila Watermana i ušla u gol. Veliku pobjedu gostima osigurao je najbolji strijelac lige Bony kada je u 74. minuti dobro reagirao na spuštenu loptu Reisa. Bio mu je to 15. prvenstveni gol ove sezone.

Sličan scenarij ponovio se i na utakmici Rode i Ajaxa. Domaći su poveli, no Kopljanici su s dva gola preokrenuli rezultat i uzeli sva tri boda. Roda je tako ostala u zoni ispadanja, dok je momčad iz Amsterdama trećom uzastopnom pobjedom nastavila uspon prema vrhu tablice. Trenutno je sastav Franka de Boera četvrti.

U 14. minuti Hupperts se sjurio prema vratima Ajaxa i s ruba šesnaesterca precizno pogodio donji kut Vermeera. Ajax je tada krenuo s konstantnim napadima kako bi izjednačio, no obrana Rode odolijevala je sve do 82. minute.

Tek tada je Ajax uspio postići pogodak nakon odlično odigrane akcije koju su završili Fischer i Eriksen. Danci su donijeli poravnanje, a šest minuta kasnije njihov sunarodnjak Schone zabio je i za vodstvo. Uz dosta sreće za Ajax lopta je prevarila domaćeg vratara Prusa i gosti su pobijedili.

Twente je u zadnja tri kola ozbiljno narušio dobro stanje na ljestvici koju je imao prije. Tri uzastopna remija uzela su mu vodeće mjesto, a sada se bodovno s crvenima izjednačio i Vitesse. Računajući i Europsku ligu Twenteu je to čak peti remi zaredom.

Ovog je puta momčad Stevea McClarena odigrala 2:2 s Zwolleom. Domaće je u vodstvo doveo Tadić iz jedanaesterca, no ubrzo je izjednačio Avdić prije napete završnice. U 88. minuti Zwolle dolazi do vodstva nakon gola Van den Berga, ali Twente spašava bod u drugoj minuti sudačke nadoknade kada je precizan bio Castaignos.

Peta momčad koja se drži vrha, Feyenoord, bila je uspješna u Alkmaaru gdje se inače teško dolazilo do bodova, ali ova sezona neće biti označena uspješnom za AZ. Prvak Nizozemske iz 2009. godine nalaze se na 12. mjestu sa samo 14 bodova iz 14 utakmica.

U prvom poluvremenu na stadionu AFAS nije bilo golova, no Feyenoord je proradio u nastavku. Najprije je u 66. minuti vodstvo sastavu Ronalda Koemana donio Vilhena, a stvar je zaključio pred kraj susreta Schaken. Klub iz Rotterdama ostaje u utrci za naslov.

Još u petak ADO Den Haag je pobijedio NAC u Bredi s 3:0, a u subotnje četiri utakmice nije bilo gostujućih pobjeda. NEC je na svom terenu svladao Utrecht, a ostali susreti završili su neriješenim ishodom. Posljednjeplasirani Willem II uzeo je bod Heraclesu, drugi straga Venlo Heerenveenu, a Waalwijk je podijelio bodove s Groningenom.

• Obrisan korisnik25.11.2012. u 20:24
    Wilfried Bony, novi Diddy Drogba.. mislim da je to puno više iz isprazne frazne.. po fizičkoj konstituciji, jačini, agresivnosti i čvrstini u duelu, nije mu daleko.. a i ima 23 godine.. mjesta za napredak ima i ne bi se začudio ukoliko već iduće sezone bude tresti mreže u nekoj od liga petica..