Premijer: Spačva pobjedom u izravnom dvoboju preskočila Buzet, Zamet remizirao s Porečom

Ivan Dominik • ponedjeljak, 26.11.2012.

Gotovo čitavo 12. kolo rukometne Premijer lige odigrano je tijekom minulog vikenda. U šest je utakmica zabilježena samo jedna pobjeda u gostima, četiri su slavlja uknjižili domaćini, dok je viđen i jedan napeti remi. Kolo nije kompletirano, već će biti tijekom tjedna, a velikih promjena na vrhu tablice i dalje nema.

U proteklom 12. kolu Premijer lige jednu gostujuću pobjedu upisao je Bjelovar kod Medveščaka, također jedini remi kola odigrali su Zamet i Poreč u Rijeci, dok su vodeći sastavi lige, Dubrava i Karlovac, kod kuće bili uvjerljivi protiv Marine, odnosno Vidovca. Gorica je nanijela Varaždincima novi poraz, 12. u sezoni i u nizu, dok je Spačva porazila Buzet i prestigla ga na tablici. Za zaključivanje i ovog kola potrebno je odigravanje dvoboja između Siscije i Splita, koji će biti upriličen u utorak navečer u Gradu podno Marjana...

Spačva bolja od Buzeta, jedini remi kola u Rijeci

Vinkovačka Spačva u izravnom je okršaju za deveto mjesto Premijer lige i derbiju donjeg dijela ljestvice uspjela svladati moćne i neugodne Buzećane. U 12. kolu najjačeg hrvatskog rukometnog natjecanja viđena je u Vinkovcima vrlo teška i izjednačena utakmica u kojoj su naposljetku ipak slavili domaćini, koji su i vodili većim dijelom susreta. Prvi je dio nakon bolje igre i češće rezultatske prednosti završen rezultatom 17:13 u korist Spačve, a to se bez većih peripetija kasnije manifestiralo i u konačnu pobjedu uz 33:31 domaće ekipe, premda je Buzet opasno prijetio u samoj završnici.

Ipak, pobjedu je i dva boda uzeo domaći sastav koji je time i prestigao Buzet na devetoj poziciji premijerligaške ljestvice. Za taj su uspjeh kod Vinkovčana najzaslužniji bili Goran Đuričin s osam golova te Ivan Kordi s jednim pogotkom manje, dok je izvrsni Antonio Rimac skupio 14 obrana. Kod poražene gostujuće ekipe istaknuti nisu bili vratari, ali zato jest Marin Vukelić, koji je s 11 golova bio najbolji strijelac cijelog susreta.

Jedini remi kola odigrali su u vjerojatno i najnapetijoj utakmici istog riječki Zamet i Poreč na Kvarneru. Utakmica je od samog početka bila tijesnog rezultata, siromašna golovima i prilično izjednačena, no na odmor ipak domaćini odnose prednost od 15:13. Međutim, ubrzo u nastavku Poreč poravnava te počinje "utrka" za pobjedom, u kojoj se bolje snalazio Zamet koji je češće vodio. No, u posljednjih se pet minuta ušlo u egalu pa je susret i završen uz podjelu bodova rezultatom 26:26.

Po tko zna koji put u ovoj sezoni Stefan Vujić spasio je Porečane, zabio je najviše, devet golova, za svoju ekipu od čega i posljednji gol na utakmici u zadnjoj minuti za krajnji rezultat ogleda. David Miličević bio je solidan s lijevog vanjskog zabivši pet od svojih sedam šuteva, dok su vratari Poreča imali zajedničkih osam obrana. Zamećane je predvodio Luka Mrakovčić sa sedam golova, pet je dodao Marin Kružić, a vratarski je dvojac domaćih upisao 12 obranjenih udaraca gostiju.

Lideri Karlovac i Dubrava uvjerljivi na domaćim parketima

Vodeća momčad lige po gol-razlici, momčad Karlovačke banke, zasjala je još jednom na svom parketu te je nadvisila Vidovec sa šest pogodaka razlike. Za laku pobjedu domaćih pobrinuo se furiozni ulaz u drugo poluvrijeme u kojem je "plus tri" uz 14:11 prije pauze za Karlovčane prerastao u osam-devet pogodaka razlike, što je bilo nedostižno za kroz čitavu utakmicu podređene Vidovčane. Na kraju je rezultat ishodio mirnih 30:24 za domaćine.

13 je obrana za pobjednike skupio izvrsni Luka Prezelj, dok je u napadačkom dijelu za Karlovac posao odradio Tomislav Huljina zabivši sedam zgoditaka. Pridodali su mu se Luka Cindrić i Vuko Borozan sa šest golova, dok je s dvije obrane Prezelju pomogao Denis Karić. Vidovec BIOS bio je predvođen vratarskim dvojcem Tomislav Balent - Alen Grd, koji je skupio čak 19 obrana, ali nedovoljnih (Balent 15). Najviše je zabio Rene Lovrenčić - pet pogodaka.

Dubrava je, pak, u svojoj dvorani u Zagrebu bila još uvjerljivija i efikasnija od svog najvećeg rivala i susjeda s istim brojem bodova na tablici, Karlovca, Veprovi su kod kuće apsolvirali izazov zvan Marina Kaštela uz visoku pobjedu od 38:29. Nakon prvog dijela koji je završen s 15:15 uz gotovo stalno vodstvo domaćih i muku Marine da održi priključak, u nastavku je Dubrava još pojačala svoju igru, polako je slamala otpor Kaštelana, a prednost je konstantno rasla.

Stoga je i lagano narasla do konačnih "plus devet", za koje je najzaslužniji iz redova Dubrave bio Ante Kaleb, igrač CO Zagreba odnedavno na posudbi među Veprovima, koji je zabio čak deset zgoditaka. U stopu ga je pratio Ivan Dumenčić s osam golova, Domagoj Pavlović je zabio sedam, dok je sjajan bio i vratar Igor Totić s nevjerojatnih 20 obrana. Kod Marine se istaknuo samo mladi Mislav Nenadić pogodivši za svoj klub deset puta, ali uz 21 potrošenu loptu.

Bjelovar iznenadio Medvjede u Zagrebu, 12. poraz Varteksa u Velikoj Gorici

Bjelovarčani su dočekali i svojih 15 minuta slave i to iznenadivši sve slabiju i neuvjerljiviju momčad Medveščaka NFD na njegovom parketu. U izuzetno izjednačenoj utakmici vodstvo se konstantno mijenjali i prelazilo s jedne strane na drugu, dok je rezultat najčešće bio poravnan. Sa 17 golova u mreži obje ekipe otišlo se na pauzu, a u drugi dio ipak bolje kreće Medveščak. Međutim, gosti se nisu dali te su strpljivo čekali svoju priliku, koju su i dočekali kad se domaćin potrošio i zadnjoj četvrtini susreta.

Boljom igrom u zadnjih 15 minuta utakmice Bjelovar je stigao i do vodstva te preokreta, a zadržao je rezultatsku prednost do samog kraja sraza. Posljednji i pobjednički zgoditak u igri "gol za gol" u samom finišu susreta postigao je Luka Tandara dvije minute prije kraja. Za konačnih 30:29 Bjelovara najviše se pobrinuo sjajni Ivan Horvat s 11 golova, dok je na drugoj strani najbolji bio golman Luka Rončević s 12 obrana, ali uz dobru potporu Hrvoja Marinčića s lijevog krila i Mateja Pašalića, koji su zabili po pet golova za Medvjede.

Varteks Di Caprio izgubio je još jednu utakmicu u Premijer ligi i to 12. zaredom u novoj sezoni, u kojoj još uvijek nema niti jedan bod, a kamo li trijumf. Premda je vodila u prvom dijelu prvog poluvremena utakmice, Gorica je na svom terenu bila jači i bolji suparnik te je deficit nadoknadila već do pauze, na koju je odnijela već i vodstvo od povećih 18:14. Tu je već bio kraj gostiju koji su se samo raspali u nastavku te su uz kontrolu utakmice Velikogoričana i povremene svoje bljeskove uspjeli izgubiti sa samo tri razlike, uz krajnjih 30:27 za Goricu.

Najefikasniji rukometaš u sastavu pobjedničke ekipe bio je Ivan Laljek sa šest golova uz stopostotan učinak, dok je isti broj golova, ali iz 12 pokušaja polučio Darijo Debeljak. Golmanska trojka Gorice imala je ukupnih 16 obrana od čega je 13 skinuo Endi Petrić. Za poraženi i lagano isfrustrirani Varteks solidni su bili vratari s također 16 obrana, dok je najubojitiji topnik bio Marko Težak s najviše golova u cijelom 12. kolu, njih 12.

U posljednjoj utakmici 12. kola, kojom je ono i kompletirano te zaključeno, sastale su se momčadi Splita i Siscije. Slabašni i vrlo neiskusni domaći sastav nije uspio parirati vrlo jakim Siščanima, koji su lakoćom odnijeli dva boda iz Grada podno Marjana i to uvjerljivim rezultatom 38:31.