1. HNL - juniori: Osijek pobjedom potvrdio titulu jesenskog prvaka, uvjerljive pobjede favorita

Ivan Dominik • ponedjeljak, 26.11.2012.

Jesenski dio prvenstva završen je i za juniore te kadete u 1. HNL omladinskih škola. Osječani su na zimski odmor i stanku od gotovo puna tri mjeseca otišli kao prvaci juniorske Prve lige, dok su fantastični kadeti Dinama isto učinili u svom uzrastu i to bez poraza iz 15 odigranih utakmica te uz čak 13 bodova viška pred prvim pratiteljem...

U Prvoj hrvatskoj nogometnoj ligi za omladinske škole završen je 15. odigranim kolom jesenski dio natjecanja te su proglašeni i prvaci jesenskog dijela prvenstva. Juniorska je konkurencija očekivano iznjedrila Osijek koji je prvo mjesto potvrdio visokom pobjedom protiv Karlovca u 15. kolu, a bilo je velikih 4:1 za domaćine u Gradskom vrtu.

Momčad Ivice Kuleševića ipak nije lako nadigrala Karlovčane, koji su poveli već u četvrtoj minuti golom Patrika Poljaka. No, do poluvremena izjednačava Nikola Mandić, a Osijek prelazi u vodstvo golom Andreja Lukića pola sata prije kraja susreta. Tada se Karlovčani raspadaju, a Osječani završavaju posao novim golovima Lukića i Mandića. Kadeti Osijeka bili su također uvjerljivi pobijedivši Karlovac 5:0.

Uvjerljiva je na svom travnjaku stadiona Kantride bila i juniorska momčad Rijeke, koja je u vrlo efikasnoj utakmici pobijedila Lokomotivu 5:3. Riječani su poveli u prvom poluvremenu 2:0 golovima Filipa Dangubića i Lovra Benića, a u 36. minuti kod Lokosa izravno biva isključen Kristian Mihelčić zbog sprečavanja napadača Rijeke u stopostotnoj prilici za gol. Stoga odmah početkom nastavka igrački brojnija Rijeka rješava pitanje pobjednika pogocima Igora Postonjskog i Matije Vidasa, ali se Lokomotiva na nevjerojatan način s desetoricom vraća u utakmicu.

Lokosi su zahvaljujući strijelcima Karlu Kamenaru, Marku Pjaci i Matiji Čakarunu u 73. minuti stigli do 4:3 protiv opuštene Rijeke. No, Bijeli se tada bude i završavaju započeto zgoditkom novog igrača s klupe, Paola Škulića, koji je postavio konačnih 5:3 za Rijeku i uništio nade Zagrepčana. U konkurenciji kadeta Rijeka je također bila bolja uz dva gola razlike, ali u nešto manjoj golijadi te je klub s Kajzerice kući poslala rezultatom 3:1 u svoju korist.

Aktualni je prvak Hajduk svoj jesenski dio prvenstva završio kao treći s osam bodova manje od vodećeg Osijeka i pet manje od drugog Dinama, a u 15. kolu lige deklasirao je Zagreb uz sjajnih 6:1. Pogocima Ivana Prskala, Matea Baraća, Joška Hajdera i Krešimira Jelića, Bili su na odmor odnijeli ogromnu prednost od 4:0. U nastavku je peti zgoditak za Hajduk zabio Ante Kušeta, dok je počasni gol za Pjesnike pola sata prije kraja zabio Filip Krovinović. Konačnih 6:1 domaćina postavio je džoker s klupe Hajduka, Stipe Jakšić, a kadeti splitskog velikana svladali su Zagrebove rezultatom 3:2.

Ni u utakmici Marsonije i Dinama također nije bilo iznenađenja te je, kao i u svim drugim utakmicama posljednjeg kola jesenskog dijela prvenstva, uvjerljivo i lako slavio favorit. Dinamovi juniori slavili su u Slavonskom Brodu uz mirnih 2:0, a oba su pogotka juniora Modrih pala u drugom dijelu utakmice. Plave je u vodstvo iz penala doveo Dino Špehar, da bi pobjedu samo potvrdio Hrvoje Plum u 76. minuti. Kadeti Dinama zaključili su jesen s visokih 5:0 protiv Marsonije te su uvjerljivo prvi na tablici s čak 13 bodova više od Osijeka i pomalo nestvarnih 15 trijumfa u nizu.

Slaven Belupo i Zadar remizirali su uz 1:1 u Koprivnici. Poveo je gostujući sastav već u trećoj minuti zahvaljujući golu Anđela Paleke, no, u 25. minuti izjednačava Antonio Brzoja. Kako do kraja utakmice novih golova nije bilo, tako su Koprivničanci i Zadrani podijeli bodove u Podravini. Istu stvar nisu učinili kadeti istih ekipa, jer je Slaven bio mnogo bolji od mladih Zadrana pobijedivši 4:0.

Neriješeno su također odigrali Inter i Split u Drenju i to s po dva postignuta pogotka sa svake strane. Dvaput su vodili Crveni s Parka mladeži, golovima Tomislava Mrkonjića i Nikole Šalinovića, koje su anulirali Danijel Gudelj za 1:1 na kraju prvog poluvremena i Karlo Leško u 89. minuti za krajnji ishod susreta. Dvoboj kadeta dviju momčadi rezultirao je minimalnom pobjedom Diva iz predgrađa od 1:0.

Treći remi kola, a drugi rezultatom 1:1, odigrali su Varaždin i Hrvatski dragovoljac u Baroknom gradu, dok su kadeti domaće momčadi bili bolji od Crnih iz Sigeta s 1:0. U susretu juniora poveli su Dragovoljci preko Antonija Krajinovića 20 minuta prije kraja, a izjednačio je Toni Petrović za Varaždince u samoj završnici okršaja. Tako su posrnuli i malobrojni domaćini ipak uspjeli "zapapriti" ekipi Besnika Prenge i uzeti joj dva boda.

U posljednjoj utakmici kola i posljednjem remiju kola sastali su se Šibenik i Cibalia na igralištu Ljubica. Ogled dvaju ekipa iz sredine ligaškog poretka završen je bez pogodaka pa je svakoj momčadi pripao po bod. Međutim, tako miroljubiv nije bio susret kadeta gdje su Vinkovčani pobjedom od 1:0 napustili Dalmaciju s nova tri boda na kontu.

Za konačno zaključenje tablice i jesenskog dijela prvenstva preostaje još nadoknaditi nekoliko utakmica zaostatka. Svoj susret trećeg kola moraju odigrati još Split i Marsonia u Gradu pod Marjanom, dok u Varaždinu domaći dočekuju Šibenik u sklopu 11. kola lige. No, nijedan od dva okršaja ne može i neće utjecati na konačan poredak u vrhu ljestvice. Utakmica u Splitu zakazana je za 2. prosinca, dok će Varaždin i Šibenik svoje "račune" riješiti dan ranije.