Igor Šestak • nedjelja, 09.12.2012.

Odigrane su i posljednje dvije utakmice 16. kola Bundeslige. Borussia Mönchengladbach na svom je stadionu s 2:0 svladala Mainz, a utakmicu je obilježio sjajan gol Aranga. Ivan Klasnić proveo je svih 90 minuta na gostujućoj klupi za pričuve. U kasnijem terminu Hannover je ugostio Bayer Leverkusen i negostoljubivo mu prekinuo pobjedničku seriju. Apotekari su poveli već u drugoj minuti utakmice, ali njihova je obrana kapitulirala čak tri puta za konačnih 3:2. Junak Hannovera bio je Szabolcs Huszti s dva izborena i realizirana kaznena udarca.

Nakon što su i jedni i drugi u četvrtak uspješno zaključili natjecanje u skupinama Europske lige, Hannover i Bayer u nedjelju su se sastali u sklopu 16. kola Bundeslige. Apotekari su do ove utakmice nanizali četiri uzastopne pobjede, ali svoj niz nisu uspjeli nastaviti iako su već u drugoj minuti poveli. Igrači Hannovera došli su do preokreta ponajprije zahvaljujući Szabolcsu Husztiju i slavili s 3:2. Tom rezultatu obradovat će se i Bayern koji sada ima 11 bodova prednosti pred prvim pratiteljem.

Apotekari su do vodstva došli nakon samo 120 sekundi. Schürrle je odlično pronašao Bendera, a on povratnom loptom Castra kojem je preostalo tek plasirati loptu u nečuvani dio mreže. Bayerov vratar Leno prvi se put na mukama našao tri minute kasnije kada je iz slobodnog udarca snažno pucao Pinto, a nove probleme stvorio mu je njegov branič Friedrich u 20. minuti. U kaznenom prostoru srušio je Mađara Husztija koji je sam izveo kazneni udarac i vratio stvari na početak.

Druga polovica prvog poluvremena nije donijela nove golove, ali niti posebno dobre prilike. U ravnopravnoj, ali i ne odveć sadržajnoj igri protekao je i početak drugog poluvremena. Gledatelji su na prvu priliku morali čekati do 57. minute, a onda su u samo 90 sekundi vidjeli dva pogotka.

Prvi su poentirali domaćini. S desne strane centrirao je Schlaudraff, a loše postavljanje Bayerovih stopera sjajno je iskoristio Diouf i udarcem glavom pogodio vrata nemoćnog Lena. Slavlje u Hannoveru ipak nije potrajalo. Samo minutu i pol nakon Dioufovog pogotka ubacivanje Bendera s desne strane iskoristio je Kießling i preciznim udarcem glavom zabio svoj deseti prvenstveni pogodak ove sezone.

Uslijedilo je desetominutno zatišje, a onda novi kazneni udarac za Hannover. Reinartz je neopreznim i prilično nepotrebnim klizećim startom srušio Husztija, a mađarski je veznjak još jednom namjestio loptu na bijelu točku i drugi put na utakmici nadmudrio Lena. Igrači Bayera u završnici su pokušali doći barem do jednog boda, ali u tim pokušajima nisu bili uspješni te su pretrpjeli četvrti ovosezonski poraz. S tri osvojena boda Hannover se učvrstio u sredini tablice s pogledom prema pozicijama koje vode u Europu jer mu peti Schalke bježi samo dva boda.

Majstorija Aranga u pobjedi Borussije (M)

Prvu nedjeljnu utakmicu odigrali su u Mönchengladbachu Borussia i Mainz, klubovi iz sredine bundesligaške tablice koji u posljednje vrijeme prikazuju promjenjivu formu. Iako je u prvom poluvremenu bila prilično rezervirana, Borussia je u periodu od 58. do 63. minute uspjela postići dva pogotka i doći do svoje šeste ovosezonske pobjede te se izjednačiti sa sedmim HSV-om po broju osvojenih bodova.

Najbolji džoker među aktivnim igračima

Samo 12 minuta na travnjaku bilo je dovoljno Mikeu Hankeu za postizanje vodećeg pogotka Borussije. Zabio ga je iz svog prvog udarca na utakmici, a ukupno mu je to 11. gol u bundesligaškoj karijeri koji je postigao nakon ulaska s klupe te drži rekord među aktivnim igračima u najjačem njemačkom nogometnom natjecanju.

Borussia je pod tjednom igrala utakmicu Europske lige u Istanbulu, a na početku utakmice činilo se kao da je to putovanje ostavilo traga na igračima Luciena Favrea. Gosti su u prvom poluvremenu bili uvjerljivo bolja momčad. U 12. minuti dobru je priliku imao Ivanschitz, a minutu kasnije nakon velike gužve pokušao je i Zabavnik. Igrači Borussije u prvom su poluvremenu bili prilično neopasni po gostujuća vrata, a na odmor nisu otišli sa zaostatkom zahvaljujući vrataru Ter Stegenu koji se istaknuo s nekoliko dobrih obrana, među ostalima i onom Parkerovog udarca u 35. minuti. Posljednju prijetnju po domaća vrata kreirao je Szalai u 45. minuti udarcem glavom malo pored gola.

Favre je na poluvremenu u igru uveo Hankea i ta mu se izmjena isplatila nakon još 12 minuta prilično nesadržajne igre. Njemački napadač u mrežu je iz blizine pospremio dodavanje Jantschkea nakon duge i vrlo dobre akcije Borussijinih nogometaša. Pet minuta kasnije prednost domaćina sjajnim je pogotkom udvostručio Arango. Gostujući vratar Müller izašao je iz svog prostora kako bi izbio jednu dubinsku loptu, ali učinio je to loše i idealno poslužio Borussijinog Venezuelanca. Arango je bez oklijevanja s četrdesetak metara opalio prema Mainzovim vratima, a lopta je u visokom luku sletjela točno iza gol-crte.

Na izmjene se tada odlučio i gostujući trener Thomas Tuchel, ali se nije odlučio u igru uvesti Ivana Klasnića koji je tako još jednu utakmicu odgledao s klupe. U završnici utakmice Mainz je stvorio još nekoliko dobrih prilika, no mreža Borussije ostala je nedirnuta.

• Obrisan korisnik09.12.2012. u 20:23
    S ovom utakmicom Bayern gotovo da ima trofej lige, ali mislim da će im biti teško u LP i mislim da će ove godine velik komad ukusnog kolača lige prvaka imati njemački klubovi tako da Bayernu ne prijeti Dortmund samo u prvenstvu nego i u LP
  • nido09.12.2012. u 19:49
    Odlicno, Bayern bjezi 11 bodova i titula se smijesi :-)))