Igor Šestak • subota, 15.12.2012.

U subotu poslijepodne odigrano je još pet utakmica posljednjeg jesenskog kola Bundeslige. Predvođen odličnim Stefanom Kießlingom Bayer je s 3:0 pobijedio HSV za koji su nastupili Milan Badelj i Ivo Iličević, prvi put u prvenstvu nakon dvomjesečne stanke zbog ozljede. Za Wolfsburg nisu zaigrali hrvatski napadači Olić i Lakić, a njihovi su suigrači pretrpjeli domaći poraz od Eintrachta. Mainz je preokretom došao do pobjede protiv Stuttgarta, važna tri boda osvojila je Fortuna, a derbi začelja između Greuther Fürtha i Augsburga završio je podjelom bodova.

Posljednje kolo jesenskog dijela Bundeslige drugoplasiranom Bayeru u goste je dovelo neugodni HSV, koji je u prethodna tri kola osvojio sedam bodova. I jedni i drugi utakmicu su dočekali bez nekoliko važnih igrača. Bayer bez Kadleca, Sama, Reinartza i Carvajala, a HSV bez Van der Vaarta, Jiračeka i Jansena. Utakmicu je obilježio povratak vratara Renea Adlera u Leverkusen, prvi put nakon odlaska iz Bayera, a navijači bivšeg kluba su ga vrlo lijepo dočekali. U početnoj postavi HSV-a u utakmicu je krenuo Milan Badelj, dok je Ivo Iličević počeo na klupi.

U prvih 45 minuta gosti iz Hamburga napravili su mnogo pogrešaka na svojoj polovici. U pokrivanju protivnika, ali i kod vlastitih dodavanja, a s nekoliko se neopreznosti istaknuo i Badelj. Bayer je sjajnu priliku imao već u trećoj minuti kada je Schürrle pogodio stativu, a do vodstva je došao u 27. minuti. Schürrle je centrirao s lijeve strane, Castro malo skrenuo loptu, a na pravom se mjestu našao Kießling i iz blizine poslao loptu u mrežu.

Samo minutu nakon primljenog pogotka prvu veliku priliku imao je HSV. Nakon centaršuta Diekmeiera stativu je udarcem glavom pogodio Rudnevs, a odbijenu loptu je na tribinu iza gola poslao Aogo. U 30. minuti stopostotnu priliku Benderu je obranio Adler, ali šest minuta kasnije ponovno je morao po loptu u mrežu. Vrlo lijepu akciju odigrali su Kießling i Schürrle, a lopta se od vratnice odbila u mrežu HSV-a. Do odmora jednom je udarac oprobao Badelj, ali nije bio precizan.

Baš kao i u najvećem dijelu prvog dijela, igrači HSV-a su i u drugom dominirali posjedom lopte, ali su teško dolazili do prilika pa su često pokušavali udarcima iz daljine. Badelj je pucao u 51. minuti, ali je Leno loptu odbio u korner, a slično su u idućih desetak minuta pokušavali Son, Lam i Rudnevs. Bayer se logično okrenuo kontranapadima iz kojih su došle prilike Kießlinga i Schürrlea. Opasniji je bio Schürrle koji je silovitim udarcem uzdrmao gredu.

U 65. minuti Fink je u igru uveo Iličevića, prvi put u službenoj utakmici nakon ozljede, ali samo minutu kasnije Bayer je zabio treći pogodak. Leno je ispucao dugu loptu, stoperi HSV-a izrazito su loše reagirali, a Kießling je lijepim lobom prevario istrčalog Adlera i zabio svoj 12. prvenstveni pogodak ove sezone. U završnih 20 minuta Bayer je smirio utakmicu, a ritam igre prilično su usporile brojne izmjene. Rezultat se više nije mijenjao, a ovom uvjerljivom pobjedom Apotekari su jesensku polusezonu završili bez poraza na svom terenu (šest pobjeda i dva remija) te će proljeće dočekati na drugom mjestu s devet bodova manje od vodećeg Bayerna.

Eintracht odradio posao za 18 minuta

Wolfsburg je bez ozlijeđenog Olića, ali i bez Lakića, ugostio Eintracht iz Frankfurta i osmim prvenstvenim porazom nastavio svoju vrlo lošu domaću formu. Može se reći da je utakmica bila riješena već nakon 18 minuta. Gosti su u 12. minuti poveli nakon vrlo loše reakcije domaće obrane. Iz slobodnog udarca s lijeve strane Schwegler je ubacio na drugu stativu, tri napadača su u petercu ostala protiv samo dvojice braniča, a svoj 11. gol sezone iz blizine je glavom zabio Meier.

Samo pet minuta kasnije zbog neopreznog starta na Occeana crveni je karton zaradio Josue, a Eintracht je igrača više iskoristio samo dvije minute kasnije. Dugu loptu iz obrane iskoristio je Aigner i idealno poslužio Inuija za 2:0. I u nastavku prvog dijela gosti su bili znatno bolji, a jednu od rijetkih prilika za Wolfsburg propustio je Hasebe u 31. minuti.

U nastavku novih golova nije bilo, a niti mnogo dobrih prilika. Eintracht je sačuvao svoje rano vodstvo, upisao svoju devetu prvenstvenu pobjedu te barem privremeno na tablici preskočio Borussiju iz Dortmunda, koja svoju utakmicu 17. kola igra u nedjelju.

Mainz preokrenuo protiv Stuttgarta, derbi začelja bez pobjednika

Pobjedom 3:1 Mainz je prekinuo pobjedničku seriju Stuttgarta i prestigao ga na tablici. I jedna i druga momčad morala je nastupiti bez nekoliko standardnih igrača, a prvo poluvrijeme prošlo je bez pogodaka. Nešto više udaraca imao je Mainz, a za Stuttgart je najbolju priliku imao Ibišević, ali nije uspio zaobići vratara Heinza Müllera.

Nastavak je bio daleko zanimljiviji i ponudio je četiri pogotka uz preokret domaće momčadi. Stuttgart je poveo u 48. minuti golom glavom Harnika iz vrlo teške pozicije, a u toj je situaciji vrlo nespretno reagirao vratar Müller. No, spasio ga je njegov prezimenjak. Nicolai Müller prvo je u 55. minuti izjednačio udarcem nakon povratne lopte Pospecha, a 16 minuta kasnije pravovremeno je utrčao iza leđa Stuttgartove obrane i prebacio vratara Ulreicha za 2:1. Pobjedu Mainza potvrdio je Soto u drugoj minuti sudačke nadoknade, kada je s vrha peterca od prečke pogodio mrežu gostiju. Ivan Klasnić ostao je na klupi svih 90 minuta.

U derbiju začelja Greuther Fürth i Augsburg su propustili priliku zgrabiti tri boda protiv direktnog suparnika za ostanak u ligi. Bila je to utakmica najslabijeg domaćina i najslabijeg gosta Bundeslige, a čak niti međusobni susret nijednome od njih nije donio pobjedu. Remizirali su 1:1 u golovima, baš kao i u crvenim kartonima, a nakon takvog raspleta pretjerano sretni neće biti niti jedni niti drugi jer su i dalje prikovani za dno tablice.

Augsburg je poveo u devetoj minuti golom glavom Möldersa nakon slobodnog udarca. Fürth je do poluvremena imao više prilika, ali do izjednačenja je uspio doći tek u nastavku. Igrala se 69. minuta kada se u velikoj gužvi u kaznenom prostoru Augsburga lopta od grede sretno odbila do Sobiecha koji je glavom donio svojoj momčadi izjednačenje. Sedam minuta kasnije domaćini su ostali s igračem manje nakon isključenja Mavraja, ali Augsburg to nije znao iskoristiti. U 85. minuti, samo četiri minute nakon što je ušao u igru, za goste je "pocrvenio" Sio. U napetoj završnici novih promjena rezultata nije bilo.

Vrlo važnu pobjedu, kojom se dodatno udaljila od zone ispadanja, ostvarila je Fortuna iz Düsseldorfa protiv Hannovera, koji je doživio četvrti poraz u posljednjih pet utakmica. Fortunu je u vodstvo doveo Schahin u 39. minuti pogotkom glavom, a gosti su do izjednačenja došli u 69. vrlo lijepim pogotkom Dioufa. Senegalac je loptu upućenu od Schmiedebacha primio prsima pa odmah opalio iz voleja i svladao domaćeg vratara Giefera.

Imao je Diouf na utakmici još nekoliko sjajnih prilika, ali se nije proslavio. Sva tri boda Fortuni donio je Ilsö odličnim slobodnim udarcem u 83. minuti koji je završio u samim rašljama Hannoverovog gola.

• cameosis15.12.2012. u 18:24
    približavamo se prvom mjestu i imamo drugog glavnog strijelca lige ... hehehe. :D