Igor Šestak • nedjelja, 16.12.2012.

Tijekom nedjeljnog poslijepodneva u Serie A odigrano je sedam utakmica 17. kola. Juventusu je trebalo samo pola sata da odluči utakmicu protiv Atalante, a Milan je s 4:1 slavio protiv Pescare, uz čak dva autogola Vukušićevih suigrača. Fiorentina je vrlo suvereno slavila u toskanskom derbiju, a Roma je prvi put ove sezone ostala bez postignutog pogotka. S 1:0 seriju Vučice prekinuo je Chievo. Domaće pobjede još su upisale Parma i Catania, a Genoa i Torino podijelili su bodove.

Pirlo majstorskim slobodnjakom začinio pobjedu Stare dame

Juventus je odličnom igrom u prvom poluvremenu na najbolji mogući način iskoristio subotnji poraz Intera i do ovog kola najbližem pratitelju pobjegao na sedam bodova prednosti. Snagu Juvea na svojoj je koži osjetila Atalanta te se već nakon 27 minuta našla u zaostatku od tri gola. Juventus je tako ponovno pronašao pobjednički ritam te sada ima tri uzastopne prvenstvene pobjede.

Već u drugoj minuti Vučinić je iskoristio lijepo dodavanje Giovinca i lošu offside zamku Atalantine obrane pa preciznim udarcem svladao gostujućeg vratara Consiglija. Atalanta je umalo izjednačila dvije minute kasnije kada je Denis dobio poklon od obrane Juventusa pa krenuo sam prema Buffonu, ali iskusnog lisca na vratima Stare dame nije uspio svladati.

Za povećanje vodstva pobrinuo se u 14. minuti Pirlo. Sjajnim slobodnim udarcem s 25 metara prebacio je živi zid i pogodio gornji kut nemoćnog Consiglija. Juventus se ni time nije zadovoljio, već je nastavio tražiti treći pogodak, a on je stigao u 27. minuti. Chiellini je povukao prema naprijed pa dodao do usamljenog Marchisija, koji je silovitim udarcem uz malu pomoć Atalantinog braniča pogodio donji desni kut. Atalantu je u još lošiju poziciju doveo Manfredini zaradivši dva žuta kartona u razmaku od pet minuta pa je u 35. morao pod tuš.

Početak nastavka obilježio je Giovinco. Prvo je dobrim udarcem s ruba kaznenog prostora zaposlio Consiglija, a onda u 57. minuti postigao gol koji je opravdano poništen zbog zaleđa. Staroj dami još je jedan pogodak poništen u 63. minuti, kada je iz daljine pucao Pirlo, Consigli odbio loptu, a iz nedozvoljene pozicije loptu u mrežu gurnuo Quagliarella. U posljednjih pola sata Juventus je odigrao još nekoliko odličnih akcija. Najaktivniji je i dalje bio Giovinco, ali mreže su u drugih 45 minuta ostale netaknute.

Autogolovi Abbruscata i Jonathasa u pobjedi Milana

Do svoje četvrte uzastopne pobjede Milan je stigao pobjedom 2:1 na svom terenu protiv Pescare, za koju je Ante Vukušić igrao do 64. minute bez značajnijeg učinka. S nova tri boda Rossoneri su došli na samo dva boda zaostatka za šestom Romom.

Allegri nije mogao računati na Pata, Boatenga je ostavio na klupi, a napadačku trojku u formaciji 4-3-3 sastavio od Robinha, Pazzinija i El Shaarawyja. Njegova je momčad povela u svom prvom napadu. Nakon samo tridesetak sekundi igre Montolivo je odlično u protivničkom šesnaestercu proigrao El Shaarawyja. Prvi topnik lige vidio je na drugoj stativi Nocerina i nesebično ga poslužio, a veznjaku Milana preostalo je samo poslati loptu u praznu mrežu.

U cijelom prvom poluvremenu Milan je bio bolja momčad, iako je i Pescara imala periode dobre igre. Najbolju priliku za povećanje Milanovog vodstva imao je Pazzini u 13. minuti, a s nekoliko se dobrih dalekometnih pokušaja istaknuo El Shaarawy. U 27. minuti Milanovi su igrači nakon brzo izvedenog slobodnog udarca uspjeli zatresti mrežu gostiju, ali je sudac Giannoccaro naredio da se isti ponovno izvede. Iz drugog pokušaja nisu bili tako uspješni.

Drugo poluvrijeme otvorio je Bjarnason dobrom prilikom za Pescaru, a na drugoj je strani uzvratio Pazzini. U 51. minuti Rossoneri su došli do drugog pogotka, gotovo pa ni krivi ni dužni. Nakon kornera centrirao je Robinho, a napadač Pescare Abbruscato u maniri rasnog strijelca sasvim neometan loptu glavom smjestio u vlastitu mrežu. U 56. minuti Pescarini su igrači uspjeli pogoditi pravu mrežu. Togni je centrirao iz slobodnog udarca, a vrlo loše pokrivanje Milanovih braniča iskoristio je Terlizzi i glavom svladao Ameliju.

U 60. minuti Balzano je udarcem iz daljine pogodio stativu Amelijinog gola, a četiri minute kasnije u igru je umjesto Vukušića ušao Jonathas. Može se reći kako je to bio Milanov džoker s klupe jer je u 79. minuti nakon Milanovog kornera i on postigao autogol. Teško je reći je li ljepši njegov ili Abbruscatov. Da i sami znaju zabijati golove, Milanovi su napadači pokazali u 81. minuti kada je Pazzini asistirao El Shaarawyju za njegov 14. pogodak u ovoj sezoni Serie A.

Chievo prekinuo seriju Rome, Fiorentini toskanski derbi

Za iznenađenje kola pobrinuo se Chievo pobjedom 1:0 nad Romom. Rimski je klub u Veronu doputovao s nizom od četiri uzastopne pobjede, ali je u potpunosti razočarao. U najvećem dijelu utakmice igrači Vučice su dominirali, ali nisu pokazali onu napadačku lepršavost kao u prošlim utakmicama. Chievo se vrlo dobro branio i uspješno zaustavljao sve pokušaje Rome, a onda u 87. minuti golom Pellissiera odnio sva tri boda. Bila je to prva utakmice ove sezone u kojoj Roma nije uspjela postići pogodak, a ovim porazom izgubila je petu poziciju od Fiorentine.

Viole su u toskanskom derbiju s visokih 4:1 pobijedile Sienu, posljednju momčad lige, i vratile se pobjedama nakon prošlotjednog poraza od Rome. Mrežu Siene načeo je Toni golom glavom nakon centaršuta Pasquala. Samo tri minute kasnije stasiti se napadač našao u novoj prilici, ali ga je faulirao Felipe i skrivio kazneni udarac. S bijele točke pogodio je Pizarro, povratnik u momčad nakon odsustva zbog smrtnog slučaja u obitelji. Odlično prvo poluvrijeme Fiorentine zaključio je Aquilani pogotkom u 44. minuti.

Siena je uspjela smanjiti zaostatak iz kontranapada u 70. minuti. Asistent je bio Rosina, a strijelac Reginaldo. Toni je u 79. minuti uspio doći do svog drugog pogotka, a ponovno je mrežu pogodio glavom, ovaj put na asistenciju Borje Valera. U 87. minuti Fiorentina je zaradila još jedan kazneni udarac, a Sienin Paci drugi žuti karton. Ipak, peti gol za domaćine se nije dogodio jer je Aquilani promašio vrata.

Parma i Catania od zaostatka do pobjede

Nakon dva uzastopna poraza u prethodnim utakmicama, Parma je s visokih 4:1 na svom Tardiniju pobijedila Cagliari. Utakmica nije dobro krenula za domaćine jer je Sau doveo Cagliari u vodstvo u 20. minuti. Ipak, radost gostiju trajala je samo minutu jer je na drugoj strani poravnao Belfodil. S izjednačenim rezultatom otišlo se na odmor, a Parma je do vodstva došla u 54. minuti golom Biabianyja. Za 3:1 kazneni je udarac realizirao Valdes u 65. minuti, a "točku na i" Parminog preokreta stavio je Belfodil u 86. minuti svojim drugim pogotkom na utakmici.

U derbiju donjeg dijela tablice bodove su podijelili Genoa i Torino, a oba su pogotka pala u prvom poluvremenu. Gosti su poveli preko Bianchija u 19. minuti, a deset minuta kasnije konačnih 1:1 postavio je Granqvist. Ovim bodom nisu posebno profitirali niti jedni niti drugi, ali zadovoljniji može biti Torino, koji je za sada iznad zone ispadanja, dok je Genoa još uvijek pretposljednja.

Preokret su vidjeli i gledatelji na stadionu Angelo Massimino u Cataniji, gdje je istoimeni domaćin s 3:1 pobijedio Sampdoriju. Gosti su poveli iz kaznenog udarca kojeg je realizirao Maresca u 29. minuti. Catania je na odmor otišla sa zaostatkom, a onda u 55. minuti izjednačila golom Paglialunge. Deset minuta kasnije za vodstvo domaćih zabio je Bergessio, a konačnih 3:1 postavio je Castro u 90. minuti.

• Obrisan korisnik16.12.2012. u 20:00
    Milan se lagano slaže, vidi se da se trude maksimalno i s manje ozljeda koje ih ni ove godine nezaobilaze mogu da 2-3 mjesta iako je konkurencija ove godine u italiji jaka, bas će biti borba za ligu prvaka
  • Obrisan korisnik16.12.2012. u 19:37
    Pescara je bila gost i pol, poklonili Milanu pobjedu za 113. rođendan koji se danas slavi :) U odnosu na početak sezone, ovo puno bolje izgleda, puno trke i presinga po cijelom terenu, Pescara je gubila loptu brže nego što ju je osvajala. Doduše, malo se Milan raspao kad je primio gol za 2:1, al... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik16.12.2012. u 18:04
    Juve to sigurno osvaja, a meni se polako vraća vjera da Milan može do drugog ili trećeg mjesta. Naravno ako u idućem kolu dobiju Romu što će biti teško.
  • etti16.12.2012. u 17:33
    SKY na poluvremenu: "ma siamo al Camp Nou?? No perche la Juve gioca meglio del barcellona..." Forza Juvee!