Premiership, 22. kolo, 13.01.2013, 14:30 h
Manchester United
Manchester United 2:1 Liverpool
Liverpool

Josip Tolić • nedjelja, 13.01.2013.

U prvoj od dvije nedjeljne utakmice 22. kola Premiershipa Manchester United je na Old Traffordu svladao Liverpool 2:1. Bila je to utakmica u kojoj su Vragovi veći dio utakmice bili bolja momčad i vodili pogocima Robina van Persieja i Nemanje Vidića. Nedugo nakon drugog pogotka domaću je prednost prvijencem u debiju za Redse smanjio Sturridge, no preokreta nije bilo i Fergusonova je momčad došla do vrijedne pobjede.

21 bod razlike dijelio je Manchester United i Liverpool uoči međusobnog okršaja na Old Traffordu u 22. kolu Premiershipa. Razlika na ljestvici pokazala se i na terenu - Crveni vragovi došli su do pobjede u velikom okršaju rezultatom 2:1 iako do troboda nisu došli lako.

Uvod u utakmicu nije bio posebno dramatičan - sa zanimanjem se čekalo rukovanje momčadi uoči početka, a Patrice Evra i Luis Suárez odradili su tu rutinu bez ikakvih krivih pogleda. Ogled je krenuo ispitivanjem snaga koje u prvih 15-ak minuta nije ponudilo nikakve veće opasnosti po bilo kojeg vratara. Sve do 19. minute.

Cleverley je navukao blok Liverpoolovih igrača na sebe i otvorio slobodan prostor za Evru na lijevoj strani. Francuz je primijetio nečuvanog Robina van Persieja u kaznenom prostoru koji prizemnim udarcem zabija 17. premijerligaški pogodak ove sezone i dovodi svoju momčad u vodstvo.

Živnula je tada momčad Sir Alexa Fergusona, Van Persie je sedam minuta potom ponovno bio u dobroj prilici poentirati, ovaj put na dodavanje Younga, no promašio je okvir. Nastavile su se redati prilike pred Reinom; Welbeck je u 33. ostao nečuvan nakon pogreške Allena, a Agger spasio stvar.

Redsi se gotovo nisu mogli sastati s loptom u protivničkoj polovici, a Crveni vragovi imali su još dvije sjajne prilike do predaha. U 41. Cleverley se mogao upisati u listu strijelaca kada je iz voleja krasno gađao suprotan kut, ali za pola metra bio je neprecizan. U posljednjoj minuti Van Persie je tražio potez utakmice odigravši petom na petercu loptu koju mu je uputio Rafael nakon solo-prodora, ali Škrtel je ispred gol-linije sačuvao minimalan zaostatak za Liverpool.

U nastavku nije se dugo trebalo čekati na nova uzbuđenja. Već u 54. minuti novo uzbuđenje pred vratima gostiju urodilo je pogotkom. Ovaj put asistent Evra i strijelac Van Persie zamijenili su uloge; Nizozemac je ubacio nakon slobodnog udarca, a Francuz na drugoj stativi glavom pogodio za udvostručenje vodstva. Loptu je na putu do gola dodirnuo Nemanja Vidić pa je gol naknadno pripisan Srbinu.

Veselje na tribinama Old Trafforda, međutim, trajalo je samo tri minute. Steven Gerrard uputio je jedan od rijetkih udaraca na gol domaćina. David De Gea odbio je loptu, a iza leđa Rafaela iskrao se Daniel Sturridge i u debiju za Liverpool zabio gol za 2:1.

Smanjenje zaostatka preporodilo je Redse koji su u završnoj trećini utakmice bili bolji protivnik. Istina, imao je i Manchester priliku Kagawe nakon koje je Reina morao izbaciti loptu u korner, no do kraja je napadao samo Liverpool.

U 72. minuti Borini je okušao udarac dalekometnim pokušajem na koji je De Gea ostao ukopan na mjestu, a lopta otišla metar pokraj vrata. U samoj završnici Sturridge je nakon gužve u domaćem kaznenom prostoru ostao nečuvan na desetak metara iskosa, ali nije uspio pogoditi okvir. Van Persie je u nadoknadi još jednom tražio atraktivan pogodak petom na ubacivanje Evre, ali Reina je bio koncentriran.

Pobjedom u derbiju United dolazi do četvrte pobjede u nizu kojom povećava vodstvo na vrhu ljestvice pred gradskim rivalom Cityjem. Trenutna je razlika deset bodova, a Građani će je moći smanjiti u dvoboju protiv Arsenala koji je na rasporedu u 17 sati. Liverpool je ostao na osmom mjestu sedmim porazom sezone.

• Obrisan korisnik14.01.2013. u 21:36
    baklja na engleskim tribinama..dugo se to nije vidjelo i također pohvale liverpoolovim navijačima na old traffordu..nema im ravnih!!
  • Obrisan korisnik14.01.2013. u 00:18
    Daj ajde, kad se ukipio kao gospa kod onog šuta su mi kroz glavu prošli Turina i Jozić. A o Rafaelovim defanzivnim vrlinama mislim isto što i o Marcelovim: nemam o čemu misliti.
  • Obrisan korisnik13.01.2013. u 19:36
    šta je golman kriv? što rafeal stoji i češka jaja?što se tiče gola za 2-0 ako i je ofjsajd, meni se čini da nije, nema nikakve šanse da pomoćnik to može vidit.a webb uopće nije sudio dobro.
  • Obrisan korisnik13.01.2013. u 19:13
    bit će 50 bodova razlike
  • Obrisan korisnik13.01.2013. u 17:45
    Super prvih 55 minuta, zadnji dio tekme zabrinjavajuć. Reći ću si da su se igrači malo potrošili u prvom dijelu tekme, da neki ionako nisu na 100% forme i nadati se da je stvar u tome. P.S. United pod hitno dovesti golmana koji može uzgojiti bradu i brkove, ovo je moglo završiti tragično.