Igor Šestak • subota, 19.01.2013.

Nakon spektakla koji su na otvaranju proljetnog dijela Bundeslige u petak priredili Schalke i Hannover, u subotu poslijepodne odigrano je još pet utakmica. U njima su gosti uspjeli postići samo jedan pogodak i osvojiti tek dva boda. Bayern je na svom stadionu s 2:0 pobijedio Greuther Fürth, a junak utakmice bio je dvostruki strijelac Mario Mandžukić. Bayer iz Leverkusena s 3:1 je bio bolji od Eintrachta, a Wolfsburg je s 2:0 nadigrao Stuttgart. U toj utakmici značajnu minutažu dobili su Ivica Olić i debitant Ivan Perišić. Utakmice bez golova odigrali su Mainz i Freiburg te Hoffenheim i Borussija Mönchengladbach.

Jesenski prvaci u proljetni su dio sezone krenuli pobjedom nad Greuther Fürthom. Iako je to bio dvoboj prvog i posljednjeg kluba Bundeslige, Jupp Heynckes nije previše eksperimentirao sa sastavom, a u prvih 11 našao se i hrvatski napadač Mario Mandžukić. U ofenzivnom dijelu veznog reda zaigrali su Ribery, Kroos i Müller, a na klupi za pričuve ovaj su put ostali Robben i Gomez.

Bayernova momčad u utakmicu je krenula prilično mlako i u početnim minutama gosti nisu bili pod pritiskom. Određene opasnosti stvarao je Ribery, Javi Martinez je nakon kornera u 12. minuti pucao pored gola, a Mandžukić je u 25. minuti propustio iskoristiti jednu dobru situaciju.

Ipak, iskupio se samo minutu kasnije. Dante je na desnom krilu uposlio Müllera, a njegov centaršut u šesnaestercu je pronašao Mandžukića. Hrvat je pucao iz voleja, a lopta je nakon loše reakcije vratara Hesla završila u mreži. Rezultat 1:0 zadržao se do poluvremena nakon što su dobre prilike za povećanje vodstva promašili Müller u 35. i Mandžukić u 36. minuti.

Bayern je i drugo poluvrijeme počeo u nižoj brzini. Čak su gosti imali nekoliko opasnijih napada, no nakon 15 minuta igre stvari su sjele na svoje mjesto. Prvo je Hesl uspio obraniti slobodnjak Schweinsteigera, ali time nije spasio svoju mrežu. Kroos je ubacio iz kornera koji je uslijedio, a u skoku je najviši bio Mandžukić i glavom pogodio za 2:0. Bio je to 11. bundesligaški pogodak Marija Mandžukića ove sezone. Dvostruki strijelac igru je napustio u 85. minuti kada ga je zamijenio Gomez.

U posljednjih pola sata nije bilo novih pogodaka, a Bayern je s 2:0 došao do svoje 14. pobjede u sezoni te zadržao devet bodova prednosti pred Bayerom iz Leverkusena.

"Hrvatski" Wolfsburg u prvom je kolu drugog dijela Bundeslige ugostio Stuttgart i rezultatom 2:0 došao do tek druge domaće pobjede u sezoni. Novi trener Dieter Hecking u svom je debiju na teren od prve minute poslao dvojicu Hrvata. Ivica Olić konačno je zaigrao na svom najdražem mjestu - u vrhu napada, Ivan Perišić utakmicu je započeo na desnom krilu, a Srđan Lakić ovaj put nije bio niti na klupi.

U prvih 45 minuta nije bilo pogodaka, ali ni previše dobrih prilika. Domaćinima su u početnih 15 minuta zaprijetili Okazaki i Traore, a u 16. minuti na drugoj je strani neuspješno zapucao Perišić. U preostalih pola sata do kraja prvog poluvremena i jedni i drugi su pokazali mnogo zalaganja, ali do pravih prilika nisu došli.

Hecking je odlučio pojačati napad pa je odmah na poluvremenu uveo Nizozemca Dosta. Upravo je on u 50. minuti promašio dobru priliku za Vukove, a minutu kasnije za vodstvo se pobrinuo Brazilac Diego. U sjajnoj solo-akciji povukao je loptu od centra, opalio s dvadesetak metara od gola i od stative pogodio mrežu Stuttgarta.

Stuttgart je u idućim minutama imao nekoliko obećavajućih situacija, ali ih nije znao pretvoriti u izjednačenje. Kazna ga je stigla u 67. minuti kada je Diego odlično izveo slobodni udarac s lijeve strane, a Alexander Madlung glavom pogodio mrežu Ulreicha. S tri osvojena boda Wolfsburg je u potpunosti uhvatio priključak sa sredinom tablice te dodatno pobjegao klubovima koji se nalaze u zoni ispadanja. Perišić je igru napustio u 75. minuti, dok je Olić ostao na terenu do posljednjeg sučevog zvižduka.

Prema plasmanu na tablici nakon jesenskog dijela prvenstva derbi 18. kola bila je utakmica Bayera iz Leverkusena i Eintrachta iz Frankfurta. Bio je to dvoboj druge i četvrte momčadi lige, ali i prvog i drugog strijelca lige - Stefana Kießlinga i Alexandera Meiera. Na terenu ovaj dvoboj ipak nije opravdao ulogu derbija jer su domaćini pokazali daleko više i upisali uvjerljivu pobjedu.

Utakmica u Leverkusenu nije počela dobro te je u 16. minuti morala biti privremeno prekinuta zbog bakljade gostujućih navijača. Srećom, igra je brzo nastavljena, a Bayer je do poluvremena stvorio prednost od dva pogotka. Za prvi se pobrinuo Sebastian Boenisch u 31. minuti nakon gužve u gostujućem kaznenom prostoru, a samo dvije minute kasnije na 2:0 je povisio Stefan Kießling. Prvom strijelcu lige to je bio 13. pogodak u sezoni, a na njemu može zahvaliti nesebičnom asistentu Gonzalu Castru.

Sjajnu partiju Bayer je nastavio i u drugom dijelu te je u 58. minuti povećao vodstvo na 3:0. Pogodak je stigao kao produkt sjajne suradnje asistenta Kießlinga i strijelca Andrea Schürrlea. Gosti su u 79. minuti uspjeli doći do počasnog pogotka vrlo lijepim udarcem Meiera. Bio mu je to 12. pogodak u sezoni.

Na dvije utakmice strijelci nisu imali svoj dan. U Mainzu su se susreli sedmoplasirani domaćin i šestoplasirani Freiburg, ali dvoboj klubova koji su u prvom dijelu sezone osvojili 26 bodova završio je bez pobjednika i bez golova. Hrvatski napadači Ivan Klasnić i Ivan Santini utakmicu su počeli na klupi, a priliku je u nastavku dobio tek Santini i to u posljednjih deset minuta. Mainz je utakmicu završio s deset igrača nakon što je Shawn Parker u periodu od 86. do 89. minute zaradio dva žuta kartona.

Golova nije bilo niti na utakmici Hoffenheima i Borussije Mönchengladbach. Iako je bilo dobrih situacija, napdači i jedne i druge momčadi su zakazali pa su se momčadi morale zadovoljiti osvajanjem jednog boda. Ovim remijem domaćini su ostali na 16. mjestu koje ih vodi u doigravanje za ostanak u ligi, dok se Borussija čvrsto drži u sredini tablice.

• Obrisan korisnik20.01.2013. u 02:04
    Pomalo nestvarno djeluje ova Mandžina transformacija. Kad se sjetim gdje je bio prije 2-3 godine... On danas igra ispred Gomeza koji je prošle sezone bio top 5 napadač svijeta.
  • Obrisan korisnik19.01.2013. u 21:15
    mandžo u igri glavom među top 5 na svijetu.skoro svaku tekmu kad zabije,zabije glavom.barem jedan...
  • Obrisan korisnik19.01.2013. u 20:43
    Mandžo ne da svoje mjesto, bravo Mandžo samo gazi.
  • Obrisan korisnik19.01.2013. u 18:25
    Sretno Mandžukiću u nastavku sezone! Neka zadrži formu do 3. mjeseca i ogleda sa Srbijom i nema sretnijeg od mene :D
  • Obrisan korisnik19.01.2013. u 18:23
    gomez nek se navikava na klupu...:D a bilo ih je puno ranije s komentarima da ce mandzo na klupu cim se ovaj vrati jer nije nijemac...u juppa igraju najbolji i najspremniji i to se vidi na terenu i na tablici