Bundesliga, 18. kolo, 19.01.2013, 18:30 h
Werder Bremen
Werder Bremen 0:5 Borussia Dortmund
Borussia Dortmund

Igor Šestak • subota, 19.01.2013.

S još jednog bundesligaškog gostovanja Borussija Dortmund se vraća s punim plijenom. Druga najbolja gostujuća momčad lige u Bremenu je slavila s uvjerljivih 5:0, a u strijelce su se upisali Marco Reus, Mario Götze, Felipe Santana, Robert Lewandowski i Jakub Blaszczykowski. U domaćoj momčadi nije nastupio hrvatski branič Mateo Pavlović. Novi član Werderove svlačionice svih je 90 minuta sjedio na klupi za pričuve.

Posljednju subotnju utakmicu Bundeslige odigrali su u Bremenu Werder i Borussija Dortmund, a s uvjerljivih 5:0 bodove su odnijeli gosti te nastavili potjeru za drugoplasiranim Bayerom iz Leverkusena. Igrači Borussije u jesenskom su dijelu Bundeslige puno bolje igrali na gostovanjima nego na svom stadionu, a odličnu gostujuću formu očito su uspjeli prenijeti i u 2013. godinu. Osmo gostovanje zaredom uspjeli su okončati bez poraza. Werder je pak doživio svoj osmi ovosezonski poraz i trenutno je u donjem dijelu tablice.

Werderov trener Thomas Schaaf odlučio se za formaciju 4-5-1 s Petersenom kao jedinim napadačem. Stoperske pozicije okupirali su Papastathopoulos i Prödl, a novopridošli Mateo Pavlović ostao je na klupi. Jürgen Klopp započeo je sa standardnom jedanaestoricom u formaciji 4-2-3-1. Nedostajao mu je tek ozlijeđeni Subotić, a povratnik Nuri Sahin utakmicu je započeo na klupi za pričuve. Isturen u napadu bio je Lewandowski, a iza njegovih leđa igrali su Reus, Großkreutz i Götze.

Nakon nekoliko minuta ispitivanja snaga prvi udarac na utakmici uputio je Eljero Elia za Werder. Weidenfeller je to obranio, a u idućem napadu Borussija je došla do prednosti. Igrala se deveta minuta kada su Žuto-crni zaradili slobodan udarac na dvadesetak metara od gola domaćina, a preciznim udarcem preko živog zida tu je priliku iskoristio Marco Reus. To mu je treći ovosezonski pogodak iz slobodnih udaraca i sedmi ukupno. Reus je nekoliko minuta kasnije imao i priliku iz igre, prebacio je vratara, ali Fritz je spriječio pogodak.

Nastavile se tradicije

Werder i Borussija u Bremenu su do ovog susreta odigrali 44 prvenstvene utakmice i nijedna nije završila 0:0, a taj je trend nastavljen i ovom utakmicom na kojoj je postignuto pet pogoadaka. Momčad iz Dortmunda dobila je obje prošlosezonske utakmice protiv Werdera (2:0 u gostima i 1:0 u Dortmundu), na otvaranju aktualne sezone slavila je s 2:1, a subotnjom pobjedom s 5:0 došla je do četvrte uzastopne pobjede protiv momčadi sa sjevera Njemačke.

Gosti su i nakon vodstva igrali bolje, a vodstvo su udvostručili u 19. minuti. Großkreutz je proigrao Götzea, a Borussijin playmaker s dvadesetak metara svladao domaćeg vratara Mielitza. On je bio sasvim nemoćan jer je lopta na putu do gola okrznula Gebre Selassiea, a u mrežu se odbila od prečke. Kao i Reus, Götze je ove sezone protivničke mreže tresao sedam puta. Do kraja prvog poluvremena igralo se uglavnom izjednačeno, a najbolju priliku za 3:0 imao je Götze u 41. minuti.

Samo tri minute igre u nastavku bile su dovoljne igračima Borussije za novi pogodak. Strijelac je bio Felipe Santana, čovjek s maskom. Naime, brazilski stoper je prije tjedan dana slomio nos pa je u Bremenu zaigrao sa zaštitnom maskom. Ona mu nije smetala da Reusov centaršut iz kornera pretvori u treći pogodak Borussije i svoj prvi ove sezone.

Kod 3:0 utakmica je ušla u mirniju fazu. Igrači Werdera uspjeli su u većoj mjeri držati loptu u svom posjedu, ali nisu došli niti do počasnog pogotka. Najbolju priliku imao je u 58. minuti Nils Petersen, ali je na njegov udarac glavom odlično reagirao Borussijin vratar Weidenfeller. U završnih deset minuta Borussija je ponovno dodala gas i zabila još dva pogotka.

U 81. minut jedan dugački napad Borussije urodio je plodom i na semaforu je zasvijetlilo 0:4. Asistent je s desne strane bio Lukasz Piszczek, a loptu je iz blizine u praznu mrežu ugurao Lewandowski za svoj 11. pogodak sezone. Četiri minute kasnije Piszczek je upisao još jednu asistenciju, a u strijelce se upisao Jakub Blaszczykowski, igrač koji je ušao s klupe u 71. minuti.

Mateo Pavlović u ovoj utakmici nije dobio priliku, dok je Klopp Borussijinom povratniku Sahinu dao posljednjih šest minuta. 18. kolo Bundeslige zaključit će u nedjelju Nürnberg i HSV te Fortuna Düsseldorf i Augsburg.

• Obrisan korisnik20.01.2013. u 02:07
    "U domaćoj momčadi nije nastupio hrvatski branič Mateo Pavlović. Novi član Werderove svlačionice svih je 90 minuta sjedio na klupi za pričuve" Ali nakon ove utakmice bi mogao više igrat :D
  • Obrisan korisnik20.01.2013. u 01:22
    Ovaj Piszczek dodaje samo Poljacima loptu :D
  • Obrisan korisnik19.01.2013. u 21:55
    kad usporedim ovu Borussiu sa onom šampionskom od prije 15-ak godina,ova je puno bolja,brža,mlađa i tehnički potkovanija,iz one ekipe jedino bi se u ovom sastavu našlo mjesta za Mollera,Kohlera,Reutera i Sammera u prvih 11 trenutne Borussie!
  • Obrisan korisnik19.01.2013. u 21:51
    götze, reus i lewandowski su sposobni unistiti svaku obranu, kako u njemackoj tako i u LP...steta sto su tako lose usli u sezonu, kad götze nije jos bio potpuno spreman nakon ozljede i kad je pocinjao puno utakmica s klupe, kad se reus tek uigravao u sustav i kad je lewan sporo usao u... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik19.01.2013. u 21:37
    Dobro je da se i Mateo Pavlović nije igrao s petardama...