Igor Šestak • subota, 19.01.2013.

Odigrane su prve dvije utakmice 21. kola Serie A. Nogometni vikend na Apeninskom poluotoku otvorili su Palermo i Lazio, a nakon uzbudljive utakmice svakoj je momčadi pripao po bod. U večernjem terminu Juventus je ugostio Udinese i predvođen sjajnim Paulom Pogbom upisao pobjedu od 4:0.

Juventus je dvoboj s Udineseom dočekao u blagoj krizi. U prva dva kola u 2013. godini upisao je samo jedan bod i pobjeda mu je bila nasušno potrebna kako bi zadržao prednost pred konkurentima. Udinese je pak stigao u Torino s nizom od šest utakmica bez poraza i poučen iskustvom Sampdorije i Parme želio je doći barem do boda.

Izostanci diktirali sastave

Antonio Conte suočio se s brojnim izostancima te je za utakmicu s Udineseom morao značajno promijeniti svoj uobičajeni sastav. Za utakmicu nisu konkurirali Chiellini, Pirlo, Asamoah, Marchisio, Pepe i Bendtner, a najveće promjene doživio je vezni red u kojem su zaigrali De Ceglie, Pogba, Vidal, Giaccherini i Lichtsteiner. Udinese je u Torino doputovao bez Badua, Benatije, Fabbrinija i prvog vratara Brkića, a Di Natale je pod tjednom bio bolestan pa je utakmicu započeo na klupi.

Igrači Stare dame odlučno su krenuli u utakmicu i već u početnim minutama stvorili nekoliko dobrih prilika koje nisu uspjeli realizirati Vučinić, Giovinco i Pogba. Snažno je u 14. minuti tukao Vidal, ali odličnu obranu je upisao gostujući vratar Padelli. Uspio je sedam minuta kasnije zaustaviti i Giaccherinija koji se našao u prilici nakon brzog kontranapada, a napadi domaćih su nakon toga postupno jenjavali.

Promašaje su upisali i stoperi Bonucci i Caceres, a onda je u 41. minuti zablistao Paul Pogba. 19-godišnji Francuz pucao je iz poluvoleja s 25 metara od Udineseovih vrata, a lopta se od grede odbila u mrežu nemoćnog Padellija. Bio je to treći Pogbin pogodak ove sezone, dovoljan Juventusu za vodstvo na kraju prvog poluvremena.

Treneri su rano posegnuli za izmjenama. Antonio Conte je već na poluvremenu Giovinca zamijenio Matrijem, a Francesco Guidolin je u 51. minuti u igru uveo Di Natalea. Juventus je nastavio nizati prilike, a promašivali su redom Lichtsteiner, Giaccherini i Vidal. Tada je Pogba uvidio da njegovim suigračima ne ide pa je u 66. minuti stvari još jednom uzeo u svoje ruke i odlučio susret. Odličnim driblingom riješio se čuvara pa uputio još jedan dalekometni projektil i pogodio donji lijevi kut Padellijevih vrata.

Šest minuta kasnije Padelli je i treći put na utakmici morao po loptu u mrežu. Nakon kornera Vidala dobro se snašao Vučinić i povisio na 3:0, a osim braniča ovoga je puta bolje mogao reagirati i sam Padelli. Bianconeri se nisu zadovoljili stečenim vodstvom, a crnogorski nogometaš je osam minuta nakon pogotka upisao i odličnu asistenciju. Loptom u prostor uposlio je Matrija koji je u situaciji jedan na jedan lakoćom svladao Padellija za konačnih 4:0.

Lazio vodio pa u završnici spašavao bod

Prvu utakmicu 21. kola Serie A odigrali su u ranijem subotnjem terminu Palermo i Lazio. Nakon nekoliko preokreta dvoboj je završio podjelom bodova. Lazio je tako propustio barem privremeno se izjednačiti s vodećim Juventusom, a u novi tjedan će ući s pet bodova zaostatka za liderom. Palermo je i dalje u zoni ispadanja i može silno žaliti za bodovima koji su mu bili nadohvat ruke i koji bi mu mnogo značili u borbi za ostanak u Serie A.

Budan čeka transfer

Hrvatski napadač Igor Budan nije nastupio u ovoj utakmici budući da je vrlo izgledan njegov odlazak iz Palerma. Posljednjih se dana kao njegova buduća destinacija spominjala Atalanta, a još se čeka potvrda ovog transfera.

Rimljani su morali nastupiti bez Klosea i Edersona, a Gonzalez i Andre Dias nisu bili spremni za svih 90 minuta. Unatoč tim izostancima u desetoj su minuti poveli preko igrača koji je u napadu zamijenio Klosea, Sergija Floccarija. Napadač je sjajno iskoristio dodavanje Ledesme i glavom prebacio Palermovog vratara Ujkanija. Do kraja prvog poluvremena prilika je bilo na obje strane, ali mreže se nisu tresle.

U 62. minuti Floccari je još jednom pogodio mrežu, ali taj je pogodak poništen zbog zaleđa, činilo se nepostojećeg. Desetak minuta kasnije zabljesnuo je Palermo i u samo dvije minute preokrenuo rezultat. Izjednačio je Urugvajac Arevalo Rios nakon odličnog prizemnog centaršuta Dossene, a vodeći pogodak stigao je kao plod suradnje Iličića, Miccolija i strijelca Dybale. Lazio je ipak uspio doći do boda, a u glavnoj je ulozi još jednom bio Floccari. U 85. minuti izborio je kazneni udarac, kojeg je u 2:2 pretvorio Hernanes.

Da je to bio pravedan rezultat složio se nakon utakmice i trener Lazija Vladimir Petković. "Na kraju dana, remi je vjerojatno pravedan ishod ove utakmice. Nijedna momčad nije zaslužila izgubiti", izjavio je pa pohvalio svog napadača Floccarija: "Danas je uložio veliki trud i pokazao koliko mu je stalo do ovog kluba. Zaslužuje igrati i u budućnosti."

• etti20.01.2013. u 17:15
    Na spisku nije bilo idućih 7 igrača: Pepe, Chiellini, Pirlo, Marchisio, Quagliarella, Bendtner i Asamoah. Među njima je četvero standardnih prvotimaca koji se ne rotiraju osim u slučaju kad se igra kup. Na sve načine se uvijek nastoji umanjiti značaj pobjede. Makni Barci Messija, Iniestu, Xavija i... [više na forumu]
    etti
  • Obrisan korisnik20.01.2013. u 16:37
    ma bez kakve pola momčadi, ne pričaj gluposti, oni stalno rotiraju igrače osim obrane... Žao mi što Lazio nije dobio... Pogba je za sad dobar igrač (strašan udarac) valjda neće propasti kao i velika većina mladih "zvijezda" !
  • etti20.01.2013. u 13:11
    Neće on biti novi nitko, on će biti Paul Pogba i drugi će se uspoređivati s njim.