Zimski sportovi

Ivan Dominik • ponedjeljak, 21.01.2013.

U prva dva - ranija - dvoboja trećeg dana sezone NHL-a, koja su odigrana u Uniondaleu i Bostonu u ranom popodnevnom terminu po vremenu SAD-a, slavile su domaće ekipe. Vrlo teško i u napetoj te neizvjesnoj utakmici NY Islandersi su pobijedili Tampu, dok su Bruinsi slavili protiv Winnipega tek u raspucavanju. Tim dvjema utakmicama momčadi su napravile uvertiru za NHL večer u kojoj će se odigrati još čak sedam utakmica...

Prve dvije utakmice trećeg dana natjecanja u NHL-u odigrane su u popodnevnom terminu na Sjevernoameričkom kontinentu. S početkom u 13 sati, a po hrvatskom vremenu u 19 sati, u New Yorku odnosno Bostonu odigrane su dvije "ranije" utakmice, dok će ostatak dvoboja, od ukupnih sedam, biti odigran tijekom večeri i noći. U Velikoj je jabuci u prvom susretu večeri ekipa NY Islandersa ugostila i svladala Tampu Bay, dok je Boston u svom TD Gardeu odigrao vrlo tešku utakmicu protiv Winnipeg Jetsa.

Jeste li znali...

New York Islanders jedan je od najlegendarnijih i najuspješnijih klubova NHL-a iako posljednjih sezona ne igra na razini kao nekad. U NHL-u se natječe već 41 godinu, od 1972., a od tada je osvojila čak četiri Stanleyjeva Kupa. I to sva četiri zaredom. Velika i legendarna generacija Islandersa, s velikanima i Hall of Famerima, Bryanom Trottierom, Clarkom Gilliesom, Denisom Potvinom i Mikeom Bossyjem, vladala je NHL-om od 1979. do 1983. godine i osvojila četiri vezana Stanley Cupa, a ta je generacija zbog toga prozvana - The Dynasty. Međutim, kako se ta franšiza nalazi na velikom sportskom tržištu na kojem teško opstaje (samo u hokeju su u blizini puno popularniji ili uspješniji NY Rangersi odnosno NJ Devilsi s kojima Islandersi igraju derbiju A Battle for New York), vlasnik Charles Wang, najavio je za 2015. godinu premještanje slavnih Islandersa u Brooklyn, slično kako je to napravljeno u NBA-u, što je pogodilo obožavatelje hokeja diljem svijeta.

Islandersi su protiv Tampe odigrali jako dobru utakmicu, ali upisali tešku pobjedu od 4:3. Nakon što u prvoj trećini pogodaka nije bilo, u drugoj se igra rasplamsala, a stoga su se počeli nizati i pogoci. U Uniondaleu je prva povela domaća momčad i to golom Michaela Grabnera, koji je bacio u euforiju cijeli Nassau Veterans Memorial Coliseum. Austrijancu su u situaciji s igračem više asistirali Švicarac Mark Streit, kapetan momčadi, i ruski vratar Jevgenij Nabokov.

Međutim, Islandersi tu nisu stali, već su udvostručili svoju prednost u 37. minuti, kada je dodavanje odličnog Johna Tavaresa u pogodak pretvorio Matt Martin. Samo minutu kasnije Islesi su već vodili 3:0, nakon gola koji je zabio Kyle Okposo kojemu su asistirali Matt Moulson i ponajbolji igrač domaćina - Tavares.

No, Tampa se unatoč golemom deficitu nije predala te je krenula furiozno i "na glavu" u posljednji period igre, a to joj se isplatilo tek nakon što je dobila i četvrti gol. Za 4:0 Islandersa zabio je Šveđanin David Ullstrom, kojeg su uposlili Keith Aucoin i bek Travis Hamonic. Tek tada, u 43. minuti, počela je rapsodija Boltsa, koji su prvo smanjili na 4:1 preko malenog, ali neuništivog Martina St. Louisa, kojem su šansu pripremili Steven Stamkos i Cory Conacher, dok je ubrzo drugi gol Tampe dodao Benoit Pouliot, bivši igrač Montreala i Bostona.

Samo 34 sekunde nakon pogotka Kanađanina za čiji su gol zaslužni bili i B.J. Crombeen te Adam Hall, Tampa je zabila i svoj treći pogodak na utakmici, a ujedno i u zadnjoj trećini. Poentirao je sjajni Stamkos svojim prvijencem u ovoj sezoni, a u priliku su ga doveli odlični novak Conacher i iskusni St. Louis. Međutim, premda je 4:3 stajalo na semaforu posljednjih 12 minuta utakmice, momčad s Floride nije uspjela zabiti još jednom i izjednačiti pa su bodovi ostali u Gradu koji nikad ne spava te su pobjedu mogli proslaviti domaći Islandersi.

Utakmica Bostona i Winnipega u TD Gardenu bila je još neizvjesnija jer su Kanađani domaću momčad uspjeli dovesti do produžetka. Momčad Winnipega je i prva povela u Bostonu, i to već nakon manje od dvije minute igre, a egzekutor za vodstvo Jetsa bio je Chris Thorburn nakon dodavanja Paula Postme i Jima Slatera

Slika 1 od 1.

Međutim, Bruinsi su se vrlo brzo vratili u susret i to pogotkom Brada Marchanda, svog ponajboljeg napadača, koji je backhandom kapitalizirao dodavanje sjajnog mladog centra Tylera Seguina. Poslije Kanađaninova pogotka rezultatom 1:1 okončan je i prvi period utakmice, a u sljedećih 40 golova više nije bilo, pa je utakmica otišla u shootout, jer ni u dodatnih pet minuta produžetka pogodak nije zabijen ni u jednu mrežu.

U raspucavanju je prevagnuo ipak Boston i njegov finski vratar Tuukka Rask, dok je pobjednički penal za Bruinse zabio kanadski reprezentativac, zlatni olimpijac iz Vancouvera i najbolji hokejaš momčadi Claudea Juliena te najbolji defenzivni centar lige - Patrice Bergeron. Uz njega je kod domaćina precizan bio i Seguin, dok je promašio Bourque, a kod Jetsa su promašivali svoje penale Bryan Little i iskusni Olli Jokinen, dok je jedini precizan bio Blake Wheeler, no uzaludno.