Ivan Dominik • četvrtak, 24.01.2013.

Vrlo uzbudljivo i turbulentno bilo je odigravanje uzvratnih utakmica četvrtfinala španjolskog Kupa Kralja i to drugog dana natjecanja, nakon što su u srijedu svoje mjesto među najbolje četiri ekipe Kupa osigurali Real Madrid i Sevilla. U prvom je dvoboju Atletico iskusno remizirao s Betisom za potvrdu prolaska dalje, dok se Barcelona namučila s Malagom u Andaluziji te tek trećim pogotkom osigurala svoje mjesto u polufinalu, novi sraz s Realom i El Clasico, u koje su je odveli Pique, proslavom pogotka i rođenja sina, i blaženi Andres Iniesta...

Malaga - Barcelona 2:4 (1:1)

Španjolski Kup - "Kup Kralja" - Copa del Rey
Malaga, stadion - La Rosaleda
Rezultat prve utakmice: 2:2
24. siječnja 2013.; 22 sata
Sudac: Antonio Miguel Mateu Lahoz

Strijelci: Joaquin 12', Santa Cruz 68'/ Pedro 8', Pique 49', Iniesta 76', Messi 80'

Malaga: Kameni - Eliseu, Weligton, Demichelis, Jesus Gamez - Iturra, Ignacio Camacho - Fernandez (od 81' Saviola), Duda (od 63' Portillo Soler), Joaquin (od 81' Piazon) - Santa Cruz
Trener: Manuel Pellegrini

Barcelona: Pinto - Jordi Alba (od 90' Adriano), Mascherano, Pique, Dani Alves - Busquets, Fabregas, Xavi - Iniesta, Pedro (od 87' Alexis Sanchez), Messi (od 82' Thiago Alcantara)
Tito Vilanova

Žuti kartoni: Iturra 14', Eliseu 26', Weligton 39'/ Busquets 32', Jordi Alba 39', Fabregas 45', Macherano 68', Alves 82'

Ne baš sigurna, ali uvijek favorizirana Barcelona, pa čak i u gostima kod vrlo jake Malage, krenula je po svoje i posljednje mjesto u polufinalu Kupa Kralja u najjačem mogućem sastavu, ali i s Jordijem Rourom, a ne s Titom Vilanovom na klupi, dok Malaga nije odgovorila ništa slabije. Ulaskom u dvoboj Malaga je imala i "desetgodišnje prokletstvo" zbog činjenice da čak punih deset godina već, dakle od 2003. godine, nije pobijedila Katalonce - i htjela je učiniti sve u ovoj utakmici kako bi se to promijenilo.

No, nakon mirnih uvodnih minuta, već u osmoj Barcelona vodi 1:0. Odličan centaršut Brazilca Daniela Alvesa iskoristio je Pedro Rodriguez zabivši glavom prvi gol Barcelone na utakmici, za početno vodstvo i ukupnu prednost svoga kluba. Međutim, odmah poslije pogotka Malaga nije pala, već se "probudila" i živnula u igri; prvo je Roqueu Santa Cruzu svirano zaleđe, no nedugo potom, već u 12. minuti, domaćini poravnavaju golom prekaljenog Joaquina Sancheza na asistenciju Dude.

Igrač utakmice i ključni trenutak

Igrač utakmice između Barcelone i Malage u Andaluziji zasigurno je bio sjajni Španjolac Andres Iniesta, koji je za Blaugranu bio najbolji kada je najviše trebalo i koji joj je najviše osigurao pobjedu u utakmici te plasman u polufinale Kupa. Iniesta je prvo asistirao Piqueu za 2:1, kada su se Inćuni bili vratili u egal prvi put, a potom je i sam zabio za 3:2 nakon što je domaćin po drugi put na ogledu došao do izjednačenja. Taj pogodak Inieste petnaestak minuta prije kraja okršaja bio je i ključan trenutak utakmice jer se Malaga tada raspala i četiri minute potom ju je "dovršio" Messi te se Andalužani više nisu mogli vratiti u susret niti u novi egal.

Uslijedila je i zaredala potom vrlo čvrsta i borbena te nešto agresivnija i otvorenija igra s obje strane, no stanje se ubrzo opet primirilo i vratilo na početno "nadmudrivanje" jer učinka nije bilo. Zaredali su i žuti kartoni te lošija i grublja igra, a samo su se sjajni Joaquin kod domaćina, i Lionel Messi za Katalonce istaknuli kvalitetnom igrom i opasnošću po protivnički gol do kraja poluvremena, koje je stoga i završeno izjednačenim rezultatom.

Ali, odmah na početku nastavka momčad Tita Vilanove vraća inicijativu i rezultatsku prednost u svoj posjed. Samo je četiri minute trebalo da proradi genijalnost Andresa Inieste, koji je uposlio svog sunarodnjaka i stopera Barcelone, Gerarda Piquea, koji je pogodio za 2:1 gostiju i novo vodstvo, pri čemu je pogotkom proslavio i nedavno rođenje prvog sina.

Nakon svog drugog pogotka na utakmici Blaugrana se rasplamsala i počela igrati vrlo opasno, atraktivno, nadmoćno - u svom stilu. No, prilike su redom propuštali Messi, Pedro, Alves pa i Xavi te je stoga prednost Barcelone ostala minimalna, iako je mogla dosta narasti. Tada se opet sve okrenulo; Barcelona je stala, a Malaga se drugi puta u utakmici vratila iz ponora te je u 68. minuti stigla do novog izjednačenja i 2:2. Briljantni Joaquin odlično se istaknuo dodavanjem za Roquea Santa Cruza, a Paragvajac koji je dotad veći dio utakmice proveo u zaleđu, pogodio je za novi egal matiravši Pinta.

Međutim, nakon tog izjednačenja domaćih, Barcelona je opet živnula i napala, a treći puta nije bilo spasa za sjajnu i borbenu ekipu Manuela Pellegrinija. Nedugo poslije izjednačenja Andres Iniesta je opet bljesnuo i ovoga puta na dodavanje Fabregasa zabio za 3:2, a samo četiri minute kasnije, točnije u 80., Messi je konačno pronašao put do mreže za dva gola prednosti Katalonaca. Pritom mu je asistencijom pomogao odlični Brazilac Alves.

Poslije ta dva brza i vezana gola Barcelone, Malaga je bila "uništena" i više se nije mogla vratiti pa je stoga do kraja utakmice ostao rezultat 4:2 za ekipu s Camp Noua. Barcelona je velikom partijom osigurala polufinale Kupa u kojem će se u dva El Clasica sučeliti s najvećim rivalima iz Madrida, Los Blancosima, preko kojih će tražiti i put u veliko finale.

Mirnim remijem Atletico izbacio Betis i plasirao se u polufinale Kupa Kralja

Ranije odigranim dvobojem između Atletico Madrida i Betisa u Sevilli započeo je drugi dan odigravanja uzvratnih utakmica španjolskog Kupa Kralja. Kako bi se pridružili Real Madridu i Rakitićevoj Sevilli među četiri najbolje ekipe španjolskog Kupa, igrači Betisa morali su kod kuće nadoknaditi zaostatak od 2:0 s kojim su započeli susret zbog pobjede Atletica u prvom susretu.

Slika 1 od 1.

Madriđani su, pak, nakon slavlja na Vicente Calderonu u prvoj utakmici stigli u Andaluziju po potvrdu plasmana u polufinale Kupa, no nije im bilo lako. Od samog početka susreta obje su momčadi igrale otvoreno, premda i dosta oprezno, a prilika je bilo mnoštvo i na obje strane. Najaktivniji su kod domaćina bili veznjak Benat Etxebarria, Kostarikanac Joel Campbell te najistureniji napadač, Ruben Castro, dok je prijetio još i poljski stoper Damien Perquis. Međutim, sve je to bilo bez učinka, a zakazali su te su slabo u prvom dijelu igrali domaći ofenzivci Salva Sevilla i Vadillo.

U isto vrijeme su za goste najviše prijetili Adrian Lopez i zadnji vezni, vrlo aktivni i opasni Gabi, no također bez učinka kroz gotovo cijelo prvo poluvrijeme. Međutim, nagrada za nešto bolju, konkretniju i otvoreniju igru u prvom dijelu, pogotovo pred njegov kraj, stigla je u 45. minuti kada je Los Colchonerose u vodstvo od 1:0 doveo odlični napadač Atletica, Diego Costa, a nakon njegova pogotka poluvrijeme je i završeno minimalnim vodstvom Rojiblancosa.

Drugi je dio potom donio napadačku i fanatičnu igru domaćina koji su pod svaku cijenu željeli doći barem do pogotka, ili pak pobjede, ako ne i velikog preokreta za polufinale Kupa, dok se Atletico gotovo u potpunosti orijentirao na obranu i branjenje stečene prednosti. Momčad Diega Simeonea potpuno se povukla i počela kontrolirati utakmicu, dok se osvježen zamjenama Betis grčevito pokušavao vratiti u egal.

Stoga je cijelo drugo poluvrijeme provedeno u napadima domaćih Andalužana i branjenju Atletica, za kojeg je jedini konkretan prema naprijed bio Adrian. Sva muka i htijenje Betisa konačno su se Zeleno-bijelima isplatile u 90. minuti kada je domaćinu suđen penal, koji je potom realizirao Jorge Molina za 1:1 i izjednačenje rezultata u Sevilli. Međutim, bilo je to sve i Betis nije imao više ni snage ni kvalitete za išta više, pa je u polufinale prošao Atletico ukupnim rezultatom 3:1, a tamo ga čeka Sevilla, još jedan andaluzijski klub iz istoga grada iz kojeg je i poraženi Betis.