Bundesliga, 19. kolo, 25.01.2013, 20:30 h
Borussia Dortmund
Borussia Dortmund 3:0(2:0) Nürnberg
Nürnberg

Igor Šestak • petak, 25.01.2013.

Utakmicom Borussije Dortmund i Nürnberga u petak navečer je otvoreno 19. kolo Bundeslige. Domaćini su slavili s 3:0 i potvrdili dobru formu na početku proljetnog dijela sezone. Sve pogotke zabili su Poljaci, Jakub Blaszczykowski dva, Robert Lewandowski jedan, a svoj je doprinos dao i treći poljski državljanin, Lukasz Piszczek, izborivši kazneni udarac za prvi pogodak Crno-žutih.

Borussia Dortmund prošlog je vikenda do vrha napunila mrežu Werdera u Bremenu, a u petak je na otvaranju 19. kola ugostila Nürnberg i tražila popravak domaćeg učinka (samo 14 bodova iz prvih osam domaćih utakmica). Nürnberg je bio protivnik po mjeri, 15. momčad lige i jedan od najlošijih klubova kada su gostovanja u pitanju.

Već je start utakmice najavio dobru večer Crno-žutih. Prvi je zaprijetio Kehl već u trećoj minuti, a dvije minute kasnije Lewandowski je u padu pucao pored praznih vrata nakon što ga je odlično poslužio Blaszczykowski. Morao se u 15. minuti istaknuti i domaći vratar Weidenfeller. Dobro su ga zagrijali Pekhart glavom pa Feulner nogom, ali Borussijin vratar sjajno je odradio svoj dio posla.

Domaćini su do vodstva došli u 18. minuti. Duel Gebhardta i Piszczeka u gostujućem šesnaestercu sudac Weiner je okarakterizirao kao kazneni udarac, a precizan je s točke bio Blaszczykowski. Samo tri minute kasnije isti je igrač udvostručio vodstvo Borussije. S desna je centrirao Götze, gostujuća je obrana potpuno zaboravila na Blaszczykowskog i Poljak je iz blizine lako svladao Schäfera za svoj osmi pogodak u sezoni. Iz prvog dijela valja još izdvojiti dobru priliku Piszczeka kod koje je treći pogodak spriječio Schäfer.

I prije tjedan dana u Bremenu Borussia je na poluvremenu imala 2:0 pa je u nastavku zabila još tri pogotka. Ovoga puta utakmica nije otišla u tom smjeru. U drugih 45 minuta igralo se prilično mirno, a prilike su bile vrlo rijetke. Crno-žuti su uspješno čuvali loptu i povremeno prijetili. Najbolju priliku za 3:0 imao je Lewandowski u 60. minuti, ali je još jednu dobru obranu upisao Schäfer.

Blaszczykowski je nešto kasnije tražio hat-trick, no nije bio precizan, a do pogotka nije došao ni Reus iz dobre prilike u 67. minuti. U završnici utakmice priliku je dobio i povratnik Sahin, istaknuo se jednim dalekometnim šutom, ali nije uspio svladati Schäfera. Gosti su bili sasvim neopasni, a Lewandowski se u završnici susreta ipak uspio upisati u strijelce i potvrditi pobjedu Borussije. Igrala se 88. minuta kada je Poljak dobio loptu od Reusa i iz prve silovito zakucao u mrežu Nürnberga za konačnih 3:0.

Ovom pobjedom Borussia je skočila na drugo mjesto, minimalno dok Bayer u subotu ne odradi gostovanje kod Freiburga. Nürnberg je pak doživio osmi ovosezonski poraz i ostao na 15. poziciji.

• danchy25.01.2013. u 23:15
    Kontroverzan penal za 1:0 je usmjerio tekmu, ali BVB je bio bolji od početka do kraja i zasluženo slavio. Nurnberg je imao svoje prilike, posebno na početku za 0:1, ali Weidenfeller je još jednom pokazao kvalitetu. Sad priprema za derbi u Leverkusenu iduću nedjelju. Echte Liebe