Igor Šestak • subota, 02.02.2013.

Talijanska Serie A došla je do 23. kola. Ono je otvoreno u petak domaćim porazom Rome od Cagliarija, a taj je neuspjeh otkazom platio Romin trener Zdenek Zeman. U subotu su odigrane još dvije utakmice, a samo je jedna momčad uspjela doći do pogotka. Prvo su na travnjak Olimpijskog stadiona u Torinu istrčali nogometaši Torina i Sampdorije, ali u 90 minuta nisu uspjeli postići pogodak. U večernjem terminu Napoli je na San Paolu ugostio Cataniju i s 2:0 došao do sva tri boda.

Napoli, novi klub mladog hrvatskog nogometaša Josipa Radoševića, u večernjem je terminu ugostio Cataniju i nastavio svoj uspješan niz. Momčad iz Napulja slavila je s 2:0, upisala svoju petu pobjedu u posljednjih šest susreta te se po bodovnom učinku, barem do nedjelje, izjednačila s vodećim Juventusom. Catania je uoči gostovanja na San Paolu optimizam gradila na tri uzastopne pobjede u prethodnim utakmicama, no na ovom teškom gostovanju nije uspjela nastaviti taj niz.

Radošević se na ovoj utakmici nije našao u zapisniku, a Walter Mazzari izveo je prilično ofenzivnu momčad s Hamšikom, Pandevom i Cavanijem u prednjoj liniji. U prvih pola sata na travnjaku nije bilo previše zanimljivosti, a onda je u 31. minuti uz dosta sreće Napoli došao do vodstva. Zuniga je pucao s lijeve strane kaznenog prostora, lopta je umjesto do vrata došla do Hamšika, a on ju je iz blizine zakucao u mrežu. Bio je to deveti ovosezonski pogodak sjajnog Slovaka.

Utakmica je tada živnula. Gosti su u 37. minuti tražili kazneni udarac zbog igranja rukom Zunige, ali ga nisu dobili. Dok su oni protestirali Napoli je odigrao brzu kontru koja je završila prekršajem na rubu kaznenog prostora. Slobodni udarac izveo je Cavani i silovitim udarcem zatresao gredu. Odličnu priliku za 1:1 imao je u 42. minuti Barrientos, ali je pucao pored gola, a kazna za taj promašaj stigla je u dvije minute kasnije. Braniči Catanije nisu uspjeli dovoljno daleko izbiti loptu nakon kornera, Hamšik se ovaj put prometnuo u asistenta, a strijelac je u svom 259. nastupu za Napoli bio kapetan Paolo Cannavaro.

Samo dvije minute nakon poluvremena zatresla se mreža Napolija, ali je pogodak opravdano poništen. Glavom ga je postigao Bergessio, ali je prije toga za dres potezao domaćeg braniča i na nedozvoljen način došao u priliku za pogodak. U početnoj fazi drugog dijela igralo se vrlo brzo i aktivno s obje strane. Igrači Catanije tražili su pogodak koji bi ih vratio u igru, dok su domaćini željeli trećim pogotkom prelomiti susret.

Na kraju nijedna momčad nije uspjela realizirati svoje planove, a na semaforu je ostalo 2:0 sve do posljednjeg sučevog zvižduka. Iz posljednjih pola sata valja istaknuti vrlo dobru priliku Cavanija iz 63. minute, De Sanctisovu obranu Lodijevog slobodnjaka tri minute kasnije i još nekoliko dalekometnih pokušaja u završnoj fazi utakmice. Ovom pobjedom Napoli je došao do učinka od 49 osvojenih bodova te se izjednačio s Juventusom na vrhu tablice. Nogometaši Stare dame prednost će pokušati vratiti u nedjelju na gostovanju kod Chieva u Veroni.

U prvoj subotnjoj utakmici u Torinu su se susreli susjedi na tablici. Torino i Sampdoria u posljednje su vrijeme uhvatili prilično dobru formu, a to se posebno odnosi na Torino koji za poraz ne zna već šest utakmica. Sampdoria je pak u prošlom kolu Pescari podarila šesticu, no subotnji okršaj ovih klubova i nije ponudio mnogo. Tako je i završilo, miroljubivih 0:0.

Nešto sadržajnije bilo je prvo poluvrijeme. Gosti su dobro otvorili susret i stvorili nekoliko poluprilika, a domaćini su najbliže pogotku bili u 25. minuti kada je Sampdorijin vratar Romero krajnjim naporom obranio udarac Cercija. U drugom poluvremenu izgledne situacije bilo su još rjeđe nego u prvom pa se može reći kako remi bez golova u potpunosti oslikava zbivanja na terenu. Domaćini su imali više loptu u svom posjedu, na kraju i nešto više udaraca prema vratima, no to nije bilo dostatno za sva tri boda.