Neuspješan povratak Bayera: Lewandowski skrojio pobjedu dortmundske Borussije u Leverkusenu

Damir Žbulj • nedjelja, 03.02.2013.

U posljednja dva bundesligaška okršaja u 20. kolu, dva slavlja. Nürnberg je na svom terenu prekinuo (pre)dugu seriju Borussije iz Mönchengladbacha bez poraza, dok je druga Borussia, ona iz Dortmunda u izuzetno uzbudljivom dvoboju ipak stigla do pobjede kod Bayera u Leverkusenu. Nakon što je domaćin u nastavku u samo četiri minute nadoknadio zaostatak od dva pogotka, ekspresno su primili i treći, što je gostima ipak bilo dovoljno za sva tri boda. Poljak Lewandowski upisao je asistenciju, izborio dva kaznena udarca te je postigao pobjednički gol...

Sjajna je bila nogometna predstava u Leverkusenu, gdje je drugoplasirani Bayer dočekao aktualnog prvaka, ali i trenutno treću ekipu Bundeslige, dortmundsku Borussiju. Iako se u prvom poluvremenu činilo kako će se ponoviti njihov prvi ovosezonski dvoboj kada je sastav iz Dortmunda pregazio s 3:0 svog suparnika, u nastavku je proigrao i Bayer, stigao do izjednačenja, ali na kraju ipak upisao poraz.

Iako bez prvog bolesnog vratara Weidenfellera i sa povratnikom Sahinom ponovno na klupi, Borussia je otvorila susret idealno, pogotkom koji je 'ohladio' domaće tribine. Lopta Lewandowskog proparala je domaću obranu, sam je prema vrataru izašao Reus te hladnokrvno poentirao.

Kada se činilo da će Bayer uspostaviti ravnotežu i aktivno se uključiti u utakmicu, novi šok za domaćina. Poljak Lewandowski ponovno ima glavnu ulogu, iznudio je kazneni udarac, koji je u devetoj minuti realizirao njegov sunarodnjak Blaszczykowski.

Bilo je to već u devetoj minuta susreta.

Gosti iz Dortmunda kontrolirali su ostatak prvog dijela, ali pred sam odlazak na odmor mogao je Bayer do pogotka, pucao je Schürrle iskosa s desne strane, vratar Langerak je obranio, sudac pogrešno procijenio da nije bilo kornera te uskoro nogometaše poslao u svlačionicu na predah.

U nastavku, još bolji nogomet, ali i novi golovi. Krenuo je Bayer po izjednačenje te ga je i dobio u razmaku od samo četiri minute. Prvo je odličnom akrobacijom Kiessling prevario svog čuvara, ali i vratara gostiju, na loptu je natrčao Reinartz te ju iz blizine pospremio u mrežu. Sveopće oduševljenje izazvao je isti igrač, kada je glavom loptu smjestio u gornji lijevi kut suparničkog gola, nakon ubačaja Castra i povratnog dodavanja Boenischa.

Nije tu bio kraj uzbuđenjima.

Praktički odmah čim se krenulo s centra, Borussia je stigla ponovno do prednosti i to nakon velike pogreške domaćeg braniča Wollscheida. Njegova povratna lopta prema vrataru nije bila dovoljno jaka, Götze se izborio za udarac, pucao, vratar Leno je obranio, a na odbijanac je natrčao Lewandowski i smjestio ga u praznu mrežu.

Lewandowski je 20-ak minuta prije kraja izborio još jedan kazneni udarac, ali Kuba se ovaj put nije proslavio, Leno je pročitao njegovu namjeru, zaustavio udarac i svojoj ekipi pružio nadu u novi povratak. Opasno je sastav iz Dortmunda živio do kraja, imao je Bayer nekoliko lijepih pokušaja, ali nisu stigli do izjednačenja.

Borussia je tako preotela Bayeru drugu poziciju na ljestvici, ali je i dalje s ogromnih 12 bodova zaostatka za vodećim Bayernom. U idućem kolu na svom terenu dočekuju HSV. Bayer očekuje po rasporedu druga Borussia, na gostovanju u Mönchengladbachu.

Polovicom studenog, kada ih je na domaćem terenu porazio Stuttgart, nogometaši Borussije iz Mönchengladbacha posljednji put su pognutih glava napuštali travnjak. Sve do gostovanja kod Nürnberga.

Uspješno su prebrodili sve prepreke u Europskoj ligi, plasirali se u šesnaestinu finala gdje ih čeka rimski Lazio, dok u prvenstvu nisu kapitulirali niti od Bayerna na kraju zimskog dijela sezone. U ovogodišnjem nastavku natjecanja svladali Fortunu i Eintracht te su s Hoffenheimom odigrali bez pobjednika.

Nürnberg je ovaj dvoboj dočeka tik iznad opasne zone ispadanja, nakon uvjerljivog poraza kod druge Borussije, one iz Dortmunda, no, za njihove imenjake iz Mönchengladbacha pronašli su lijek, baš kao i u posljednja dva bundesligaška međusobna dvoboja ovih suparnika.

Prva je to pobjeda za njihova novog ovogodišnjeg trenera Wiesingera i mogući znak bolje forme u nastavku sezone.

Odlično je bilo otvaranje domaćina, koji je iskoristio jedanaesterac već u četvrtoj minuti. Sigurna realizator bio je Simons. Iako su gosti mogli do izjednačenja već praktički u narednom napadu, kada je Kiyotake izbio ispred gol linije.

Nürnberg je svoje vodstvo povećao nakon pola sata igre, kada je upravo Japanac Kiyotake uposlio Pekharta, koji s nekih desetak metara posprema loptu u mrežu gostiju.

U nastavku je Borussia priprijetila, smanjila zaostatak već u 58. minuti, kada je slabu reakciju obrane iskoristio Herrmann, ali posljednjih pola sata nije im bilo dovoljno da izbjegnu poraz, prvi nakon devet uzastopnih utakmica u svim natjecanjima.

Sastav iz Mönchengladbacha tako je ostao na 29 osvojenih bodova i narednog vikenda čeka ih lokalni derbi s Bayerom. Pred Nürnbergom je novi teški zadatak, gostovanje kod odlično raspoloženog Eintrachta i njihova novog junaka Lakića.