Igor Šestak • subota, 02.02.2013.

U subotu poslijepodne odigrano je pet utakmica Bundeslige. Nezaustavljivi Bayern iz Münchena s 3:0 je slavio na gostovanju kod Mainza, a jednako nezaustavljiv bio je i hrvatski napadač Mario Mandžukić, koji je u tu pobjedu ugradio nova dva pogotka i izbio na prvo mjesto ljestvice strijelaca. Wolfsburg Ivana Perišića i Ivice Olića odigrao je mršavih 1:1 s Augsburgom, a još je gore prošao Schalke, kojeg je u Gelsenkirchenu s 2:1 pobijedio fenjeraš Greuther Fürth. Na svojim su stadionima pobjede upisali Fortuna iz Düsseldorfa i Hoffenheim.

Bayern iz Münchena u 20. je kolu Bundeslige gostovao kod Mainza, petog kluba na tablici, vrlo dobrog na svom stadionu ove sezone (šest pobjeda u devet utakmica). No, Bavarci su na Coface Arenu doputovali s nizom od deset utakmica bez poraza i sjajnim gostujućim učinkom od osam pobjeda u devet utakmica.

I u treću ovogodišnju utakmicu Jupp Heynckes je krenuo s identičnim sastavom. Nakon što je u prve dvije postigao tri pogotka, Mario Mandžukić se i ovaj put našao u prvih 11, a iza njegovih leđa igrali su Ribery, Kroos i Thomas Müller. Domaćini su bili oslabljeni za suspendiranog Szalaija, strijelca 11 pogodaka ove sezone, pa su napad predvodili Parker i Nicolai Müller, dok Hrvati Klasnić i Slišković nisu bili među 18 prijavljenih igrača.

U prvih četrdesetak minuta ove utakmice gotovo da se i nije imalo što vidjeti. Igrači Bayerna bili su neobično nemoćni i u tom periodu nisu stvorili nijednu pravu priliku. Domaćini su imali nekoliko obećavajućih napada, no nisu ih znali iskoristiti. Naznake buđenja Bayern je pokazao u 40. minuti kada je Javi Martinez nakon kornera pucao glavom, ali ravno u domaćeg vratara Wetkloa. Ipak, već u idućem napadu Bavarci su uspjeli odigrati prvu pravu akciju, a ona im je donijela prednost na kraju prvog poluvremena. Kroos je pravovremeno dao loptu u prostor Mülleru, on je zaobišao vratara i iskosa mirno pogodio nebranjenu mrežu za svoj 11. pogodak sezone.

Bayern je odlično zaključio prvo poluvrijeme, no drugo je počeo još bolje. Nakon samo četiri minute igre na lijevoj su strani dobru akciju odigrali Alaba, Ribery i Kroos, Austrijanac je uputio prizemni centaršut, a pred vratima Mainza loptu je dočekao Mandžukić i pospremio ju u mrežu. Samo sedam minuta kasnije Hrvat je ponovno bio na pravom mjestu. Akcija je ovoga puta išla po desnoj strani, centaršut je na drugu vratnicu uputio Lahm, a Mandžukić je iz blizine glavom pogodio za 3:0. Bio je to njegov peti pogodak u 2013. godini i 14. ukupno ove sezone te je izbio na prvo mjesto liste strijelaca.

Mandžukić je blizu hat-tricka došao u 72. minuti, ali je Wetklo obranio njegov udarac s dvadesetak metara. U 76. minuti zamijenio ga je Gomez, a u igru je ušao i Robben. Rezultat se više nije mijenjao i Bayern je i 11. utakmicu zaredom ostao neporažen te je na tablici dodatno pobjegao Bayeru i Borussiji, klubovima koji u nedjelju igraju međusobno.

Wolfsburg je u prva dva kola nakon zimske stanke upisao pobjedu i poraz, a ove subote u goste mu je stigao Augsburg, 16. momčad na tablici. Vukovi su uoči ovog kola držali 13. poziciju s devet bodova više od svojih suparnika te su tražili nove bodove kako bi se učvrstili u sredini tablice. Ivan Perišić utakmicu je započeo na lijevom krilu, dok je pred Ivicom Olićem u napadu prednost dobio Nizozemac Dost.

Perišić se u 12. minuti istaknuo dobrom asistencijom za Diega, no Brazilac iz blizine nije uspio svladati Manningera. Iskupio se desetak minuta kasnije kada je ubačajem iz kuta naciljao glavu svog sunarodnjaka Nalda, koji je od stative pogodio mrežu Augsburga. Vodstvo domaćina nije bilo dugog vijeka, a za to se pobrinuo Moravek u 25. minuti. Njegovom pogotku iz blizine prethodila je loša obrambena reakcija Schäfera i vrlo dobra asistencija Kooa.

S 1:1 se otišlo na poluvrijeme, a ni prva polovica nastavka nije donijela promjenu rezultata, iako su u tim trenucima gosti bili bolja momčad. U 67. minuti Dieter Hecking je uveo Olića, ali promjena rezultata nije bilo. Najbliže pobjedničkom pogotku došli su domaćini u samoj završnici, ali još se jednom iskazao Manninger i obranio udarac Madlunga. Ivan Perišić na terenu je ostao svih 90 minuta.

Za najveće subotnje iznenađenje pobrinuo se posljednji klub Bundeslige, Greuther Fürth. S 2:1 je u Gelsenkirchenu bio bolji od Schalkea te je došao do svoje tek druge prvenstvene pobjede. Prvu je upisao još u drugom kolu. U prvih 45 minuta nije bilo pogodaka, a u 47. minuti domaćini su poveli. Strijelac vrlo lijepog pogotka bio je novi član Schalkeove svlačionice, Michel Bastos. Gostima je trebalo samo pet minuta za izjednačenje, a strijelac je bio Felix Klaus. Igrači Greuther Fürtha u završnici su propustili nekoliko odličnih prilika, a kada se činilo da će susret završiti bez pobjednika ukazao se Nikola Đurđić i donio gostima veliko slavlje.

Iz dvoboja klubova koji su u novu sezonu ušli s dva uzastopna poraza, Fortune iz Düsseldorfa i Stuttgarta, uzdignutih su ruku izašli igrači Fortune. Iako je momčad Stuttgarta u prvih 45 minuta imala posjed lopte od gotovo 70 posto, domaćini su u tom periodu došli do vodstva od 2:0. Oba pogotka postigao je Robbie Kruse, prvi u desetoj, a drugi u 37. minuti. Gosti su se vratili u igru golom Gentnera pola sata prije kraja utakmice, no pitanje pobjednika riješio je Oliver Fink udarcem iz daljine u 76. minuti.

Pobjedu je uspio upisati i Hoffenheim, nakon čak devet utakmica bez trijumfa, i s ta tri boda na tablici preskočiti Augsburg. U goste mu je stigao Freiburg bez Ivana Santinija i poveo već u četvrtoj minuti. Novi vratar Hoffenheima, Heurelho Gomes, obranio je prvi udarac Maxa Krusea, no igrač gostiju dobio je novu priliku i pogodio za 1:0. Odgovor je stigao samo šest minuta kasnije kada je Kevin Volland u mrežu pospremio loptu odbijenu od stative, a isti je igrač zabio i drugi pogodak za Hoffenheim. Igrala se 26. minuta, a asistent je bio Tobias Weis. Freiburg u nastavku nije uspio doći do izjednačenja te je doživio prvi poraz u posljednjih šest utakmica.

• Obrisan korisnik04.02.2013. u 09:19
    ako ovako nastavi, manđo će imati 20+ golova ove sezone! svaka mu čast! Hr nije imala strijelca 20+ golova u nekoj od liga petice još od šukera, ako se ne varam!
  • Mithrandir03.02.2013. u 12:19
    Stanić, Špehar i Strupar su bili najbolji strijelci Belgije.
    Mithrandir
  • Obrisan korisnik03.02.2013. u 11:31
    S obzirom da nije kraj ove sezone, pa ni Mandzukic nije prvi strijelac, nego samo trenutno vodeci, mislim da je i Suker vrijedan spomena 96-97 u Primeri. Na kraju je bio treci, ali jedno vrijeme se mjenjao na prvom mjestu strijelaca sa Ronaldom. Bar koliko me sjecanje sluzi. Volio bih ako se netko... [više na forumu]
  • markabc02.02.2013. u 22:19